Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
De Zuid-Hollandse gedeputeerde Arno Bonte
Copyright: provincie Zuid-Holland

Provincie schrapt beoogde locaties windturbines in Groene Hart

19 maart, 13:35
De provincie Zuid-Holland heeft het aantal potentiële locaties voor windturbines in en om het Groene Hart flink teruggebracht. De provincie had twaalf plekken op het oog, maar dat leidde tot maatschappelijk en politiek verzet. In het nieuwe voorstel van het college zijn nog drie ‘zoekgebieden’ over: de Vierambachtspolder in Kaag en Braassem en twee plekken langs de N11 bij Alphen aan den Rijn.

Daar is ruimte voor in totaal 27 windturbines. De provincie houdt de negen andere gebieden als ‘reserve’ achter de hand. “Dit doet recht aan de inbreng uit de regio, we kiezen hiermee voor draagvlak”, zegt gedeputeerde Arno Bonte (GroenLinks-PvdA). Van de ruim achthonderd reacties (zienswijzen) die Zuid-Holland eind vorig jaar kreeg op de ontwerpherziening van het provinciale omgevingsbeleid, gingen er 632 over de plannen rond windenergie. “De meeste waren negatief”, aldus Bonte.

De provincie heeft onderzocht waar in het Groene Hart nog windturbines geplaatst kunnen worden. Zuid-Holland wilde hiermee gemeenten helpen, omdat ze hun afgesproken doelen voor het opwekken van duurzame energie niet lijken te halen. De publicatie van een kaartje met twaalf zoekgebieden, met ruimte voor zo'n zeventig turbines, leidde tot grote onrust.

De provincie kreeg honderden boze brieven van inwoners van het Groene Hart, die ook kwamen protesteren in Den Haag. Een meerderheid van Provinciale Staten ziet eveneens liever geen windturbines van 240 meter hoog verschijnen in het 'beschermde' polderlandschap.

Zonnepanelen
Volgens Bonte hebben de gemeenten in de regio's Holland Rijnland en Midden-Holland recent aangegeven hun energiedoel vooral te willen halen met zonnepanelen: op daken en op land. “Ze denken dat zonnevelden minder controversieel zijn dan windturbines. We bieden ze de ruimte daarvoor te gaan”, aldus de gedeputeerde. ”Het is balanceren tussen verschillende belangen. Dit voorstel, dat volgens ons niet onrealistisch is, lijkt een goede middenweg.”

De gemeenten denken ook aan de aanleg van warmtenetten, om huizen te verwarmen en het elektriciteitsnet te ontlasten. Bonte geeft ze een jaar de tijd om hun plannen concreet te maken. “Ja, als ze dit eerder hadden gedaan, had het beroemde kaartje met de zoekgebieden er anders uitgezien.”

Provinciale Staten beslissen in juni of de drie overgebleven locaties wel worden opgenomen in de provinciale omgevingsvisie. Een jaar later zouden ze dan opengesteld kunnen worden voor bedrijven die hier windturbines willen plaatsen.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Merle Ebskamp nieuwe directeur van architectuurcentrum Aorta

Gisteren, 11:17

Studio Ard Hoksbergen ontwerpt woongebouw voor onderwijspersoneel op Centrumeiland

20 augustus, 1:00

De Playlist: Bert Dirrix en zijn vrouw stellen hun huis open voor concerten

20 augustus, 9:15

In beeld: Folly Art Norg 2026

19 augustus, 1:10

Veel meer bouwvergunningen in aanloop naar regels netcongestie

Gisteren, 10:06

Friesland wil 54 miljoen uittrekken voor kopen van landbouwgrond

20 augustus, 10:26

Woonalliantie: draai belemmerende regels woningmarkt terug

19 augustus, 9:52

Rapport over inclusief wonen gepresenteerd tijdens symposium

18 augustus, 10:47

Duitse bouw heeft steeds meer last van lage waterstand Rijn

17 augustus, 1:37

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap