Mother Reef-substraat, 18 maanden na installatie
Copyright: Dutch Maritime Productions
Links George Birch van Oyster Heaven en rechts Jasper Vos van wienerberger
Copyright: Oyster Heaven, wienerberger

Oyster Heaven en wienerberger bundelen krachten voor productie van oesterrif-substraten

17 maart, 11:21
De startup Oyster Heaven, gericht op het herstel van oesterriffen, en producent wienerberger hebben hun samenwerking geformaliseerd via een Memorandum of Understanding (MoU). Doel is een grootschalige productie van substraten uit klei voor oesterrifherstel.

Oesterriffen behoren tot bijzonder waardevolle mariene habitats, Ze zijn van groot belang voor ecosystemen en biodiversiteit. Rifstructuren bieden leefgebied aan honderden mariene soorten. Daarnaast zorgen de oesterriffen voor waterfiltering; één oester kan tot 200 liter water per dag filteren, aldus Oyster Heaven. Verder helpen oesterriffen bij het verminderen van stikstof en fosfaat. Bovendien dragen de oesterriffen bij aan kustbescherming, doordat ze helpen kustlijnen te stabiliseren.

Echter: oesterriffen zijn ernstig in verval, meldt Oyster Heaven. Wereldwijd is naar schatting slechts zo’n 15% van de oesterriffen over. In de Noordzee zijn oesterriffen functioneel uitgestorven.

Gepatenteerd ‘Mother Reef’
Oyster Heaven en wienerberger ontwikkelden samen een gepatenteerd kleiblok: de Mother Reef. Het ontwerp ondersteunt de vestiging van oesterlarven. Ook maakt het een eenvoudige, gestandaardiseerde plaatsing mogelijk. Onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek bevestigde de effectiviteit, zeggen de twee partijen.

Met het gebruik van klei is de grondstof voor Mother Reef 100% natuurlijk. De blokken eroderen op termijn op natuurlijke wijze. Tegelijkertijd vormen ze de basis voor wat uiteindelijk een bloeiend, zelfvoorzienend oesterrif wordt, dat zelfstandig kan voortbestaan.

Opschaling met bestaande productie en logistiek
Wienerberger kan de Mother Reefs produceren via bestaande productielijnen en logistieke netwerken. Zo wordt keramische expertise vanuit de bouwwereld toegepast in ecologische infrastructuur. Dat is een belangrijke stap richting grootschalig en blijvend herstel van oesterrif-ecosystemen, zo geven de twee partijen aan.

De MoU bekrachtigt een intensievere samenwerking in R&D. Doel is het ontwerp en de prestaties verder te verbeteren. Ook ondersteunt de MoU het opschalen van de productie voor toekomstige projecten in heel Europa. Het langetermijndoel is een breed beschikbaar, wetenschappelijk gevalideerd instrument voor marien herstel.

“Met wienerberger kunnen we herstel van oesterriffen opschalen zoals eerder niet mogelijk was”, zegt George Birch, oprichter van Oyster Heaven. “Het Mother Reef werkt. Nu hebben we de industriële capaciteit om het toe te passen waar ecosystemen dit het hardst nodig hebben.”

Jasper Vos, Managing Director wienerberger, zegt: “Onze keramische expertise kan zo ook buiten de gebouwde omgeving maatschappelijke waarde creëren. We zetten onze productiecapaciteit bewust in voor het herstel van klimaat en biodiversiteit. Met het Mother Reef benutten we de duurzame potentie van klei op een nieuwe manier. Goed om zo tastbaar bij te dragen aan een veerkrachtiger ecosysteem.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde bedrijven

Andere nieuwsberichten

Bijdrage van Benthem Crouwel Architects en West 8 aan Afsluitdijk voltooid

Gisteren, 15:30

The Natural Pavilion wordt verplaatst naar Evoluonpark in Eindhoven

Gisteren, 14:16

Powerhouse Company presenteert opgeleverd KJ in Den Haag

Gisteren, 12:28

Koninklijke troon tijdelijk te zien waar Pierre Cuypers hem maakte

Gisteren, 10:54

Zuid-Holland slaat alarm: tekort aan sociale huurwoningen groeit

Gisteren, 16:14

NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

Gisteren, 11:37

Noord-Holland moet op zoek naar meer recreatieruimte buiten

Gisteren, 09:26

Van Gogh Museum kan gaan renoveren na oplossing geschil financiering

8 oktober, 2:29

BAM koopt bouwbedrijf in ondergrondse infrastructuur A.Hak

8 oktober, 10:05

Verplichte warmtepomp moet betaalbaar zijn, belooft minister

7 oktober, 1:08
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap