Copyright: Luuk Kramer
Copyright: Luuk Kramer
Copyright: Luuk Kramer
Copyright: Luuk Kramer
Copyright: Luuk Kramer

Huisjes en open trappen vormen voetgangerstoegang tot parkeergarage Marnix

18 september 2024, 12:05
Dit voorjaar is de achthonderd plaatsen tellende parkeergarage Marnix in Amsterdam in gebruik genomen. Thijs Asselbergs architectuurcentrale ontwierp de vijf voetgangerstoegangen tot de garage. Twee daarvan vormgegeven als huisjes met trap en lift, de andere drie als open trappen.

De parkeergarage is gerealiseerd onder de Singelgracht, de toegangen voor voetgangers bevinden zich op de Marnixkade. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er zes of zeven toegangshuisjes op de kade zouden worden gerealiseerd, maar op initiatief van omwonenden werd gekozen voor een ‘Parijs’ (metro)model met voornamelijk open trappen naar de garage.

Twee open ingangstrappen zijn naast de Marnixkade gebouwd en zijn via een korte loopbrug op het water (tussen de steigers van de jachthaven Staverno) verbonden. De andere open trap bevindt zich op een klein oud laadplatform aan de Nassaukade, ter hoogte van de Hugo de Grootstraat. De huisjes zijn aan weerszijde van de gracht geplaatst.

Glazen kas
Thijs Asselbergs werkte voor het ontwerp samen met architect Annebregje Snijders en industrieel ontwerper Arjan Karssen. De gebouwtjes hebben de vorm gekregen van een traditionele glazen kas. Op een betonnen plint, die is voorzien van een stalen afwerking, zijn slanke stalen spanten geplaatst waarop horizontale glazen stroken zijn vastgezet.

Er is voor een kasvorm gekozen omdat de plek ligt op een oude stadswal, waar de stad ooit overging in land en natuur. Het huisje op het laadplatform staat in de langsrichting van de Nassaukade en voegt zich zo in de nieuwe wandelroute die is ontstaan tussen de bestaande bomen op de kade.

Het andere huisje staat loodrecht op de kade naast het Marnixbad. De huisjes hebben een stalen toegangsdeur met een herkenbare P als reliëf. De binnenverlichting is ingetogen en geeft in het donker een zachte uitstraling.

De open trappen in het water zijn voorzien van een afgeronde hardstenen bovenkant, het deel dat in het water steekt is afgewerkt met basalt. De toegangsbruggetjes zijn van staal. Onder aan de trap is een glazen deur geplaatst, waarachter ’s avonds licht schijnt, zodat de gebruikers goed zicht hebben op wat er binnen gebeurt. De open trap aan de overkant van de Nassaukade is rondom afgewerkt met staal en heeft een slanke leuning als bovenbouw.

De parkeergarage Marnix is ontworpen door Studio Leon Thier, Buro Sant en Co ontwierp de entree voor auto's.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Brede toekenning van monumentenstatus op ENCI-terrein Maastricht

17 april, 5:08

Bestemmingsplan Rijnhaven Rotterdam definitief

17 april, 3:08

Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten

17 april, 12:30

MVRDV en Zecc Architecten transformeren Heerlense kerk tot stadsbad

17 april, 11:07

Emma Scholten benoemd tot partner bij Powerhouse Company

17 april, 4:12

Corporaties: huurbevriezing bedreigt bouw tienduizenden huizen

17 april, 9:11

Huurders kunnen uit minder huizen kiezen, ook in middensegment

16 april, 9:11

Minder geloof in afhandeling aardbevingsschade onder dit kabinet

15 april, 4:20

Joost Wetzel benoemd tot associate bij Mei architects and planners

15 april, 11:15

Engie: groen gas nodig want warmtenet werkt niet voor veel huizen

14 april, 1:23
Ronnie WeessiesRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan