Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Copyright: Anna Odulinska
Situatie
Copyright: VLOT architecten
Axonometrie
Copyright: VLOT architecten
Axonometrie wanden
Copyright: VLOT architecten
Exploded view
Copyright: VLOT architecten
Schema
Copyright: VLOT architecten
Plattegronden
Copyright: VLOT architecten
Vindplaat
Copyright: VLOT architecten
Inventarisatie materialen
Copyright: VLOT architecten
Vloerplaten
Copyright: VLOT architecten
Vloerbalken
Copyright: VLOT architecten
Golfplaat
Copyright: VLOT architecten
Staal
Copyright: VLOT architecten
Polycarbonaat
Copyright: VLOT architecten
CLT
Copyright: VLOT architecten
Kozijnen
Copyright: VLOT architecten

Tijdelijke huisvesting voor Oekraïense vluchtelingen bij Ikea Haarlem

27 augustus 2024, 11:53
Op het terrein bij de Ikea in Haarlem is tijdelijke opvang voor ongeveer tweehonderd Oekraïense vluchtelingen gerealiseerd. VLOT architecten ontwierp een ensemble van 86 woningen rond een half omsloten binnentuin, met centraal gepositioneerd een collectieve ‘huiskamer’ voor de bewoners. Samen met de extra brede galerijen biedt deze functie de bewoners extra leefruimte.

De woningen staan relatief ver van de bewoonde wereld, aan de rand van een groot parkeerterrein en langs een snelweg en het spoor. Om de bewoners toch woonkwaliteit te bieden, ontwierp VLOT drie blokken rond een binnentuin, waarbij alle woonkamers op de binnentuin zijn georiënteerd. De binnentuin en de voordeuren van de woningen zijn voorzien van sfeerverlichting, om het in de avonduren gezelliger te maken.

De drie lagen tellende blokken hebben een getrapte plattegrond en hoogte om de bouwmassa iets te breken. Door de slaapkamer niet volledig af te sluiten van de woonkamer, hebben de woningen doorzonkwaliteit. Vanuit de woonkamer kunnen de bewoners de extra brede galerij betreden, die een dubbelfunctie heeft als ontsluiting en buitenruimte voor de woningen.

Wadi
Bij het project is gebruik gemaakt van de hoogteverschillen op het terrein. De gebouwen zijn bijvoorbeeld wat hoger geplaatst ten opzichte van het maaiveld. In het midden van het terrein is een wadi gemaakt die weer lager ligt dan het maaiveld. Bij hevige regenval fungeert dit deel van het terrein als waterbuffer, bij droog weer kan op deze plek gespeeld worden.

De tuin is beplant met bermmengsel, wilde bloemen en hoge grassen die het gebied op korte termijn een groen karakter geven. Een boomkweker heeft jonge bomen in bruikleen gegeven, hij onderhoudt deze en als de locatie na vijf jaar een nieuwe bestemming krijgt kunnen deze bomen eenvoudig verplaatst worden, meldt VLOT architecten. In de hoeken van de kavel is ruimte om fietsen te stallen en zijn moestuinbakken geplaatst.

Collectieve huiskamer
Om de bewoners van de kleine woningen (24 vierkante meter en 48 m2 voor gezinnen) nog meer ruimte te bieden, is centraal in de binnentuin een collectieve huiskamer gerealiseerd. Dit gebouw bestaat voor tachtig procent uit hergebruikte materialen, waarvan vele zijn bewerkt om ze weer bruikbaar en degelijk te maken.

De hoofddraagconstructie van het gebouw bestaat uit CLT-wanden en dakplaten uit een schoolgebouw. De wanden zijn geplaatst op stalen balken uit een gymzaal. De vloer is gemaakt van prefab elementen met houten vloerbalken uit dezelfde gymzaal en ook de kozijnen komen hier vandaan. De polycarbonaat gevel komt uit de bedrijfshal van de leverancier van dit product. De platen zijn bedrukt met een kunstwerk van Wouter Stips.

Het gebouw is in de noord-zuidrichting translucent en in de oost-westrichting transparant, zodat het zich opent naar de binnentuin en tegelijkertijd privacy biedt richting de woningen. De huiskamer bestaat uit verschillende zones voor dito activiteiten. Inside Outside ontwierp daarnaast een ruimtescheidend gordijn van restmateriaal uit andere projecten, waarmee de huiskamer in twee delen kan worden gesplitst.

Enkel droge verbindingen
De remontabele huisvesting kan na vijf jaar uit elkaar worden gehaald en op een andere plek weer in elkaar gezet worden. Er zijn enkel droge verbindingen toegepast en de woningen zijn voorzien van houtskeletbouwwanden, houten vloeren en houten daken. Het lichte gewicht heeft ervoor gezorgd dat er geen heipalen benodigd zijn. De fundering bestaat uit stelconplaten met daarop stalen balken.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Antonia Schreiber wint Kazerne Design Award 2025 met circulair pleistermateriaal

Vandaag, 12:15

Nai010 presenteert architectuurgids Gebouwen door Vrouwen in Rotterdam

Vandaag, 11:31

AFFR biedt voorpremière van film Universal Language tijdens Rotterdam Architectuur Maand

Vandaag, 10:15

Fenix, kunstmuseum over migratie, opent zijn deuren

Vandaag, 08:30

Ministerie onderzoekt oorzaak van daling nieuwbouwvergunningen

Vandaag, 13:29

PBL: klimaatplannen Hermans onvoldoende voor klimaatneutraal 2050

Vandaag, 10:04

MOB erkent noodzaak Binnenhofrenovatie, maar hekelt geitenpaadjes

Gisteren, 17:51

Aantal vergunningen voor tijdelijke woningen weer fors gestegen

Gisteren, 09:39

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

13 mei, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

12 mei, 5:20
Ronnie WeessiesRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan