Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Rekenkamer: meer actie achter de dijk nodig tegen overstromingen

13 oktober 2023, 10:11
Om Nederland te beschermen tegen overstromingen, moet volgens de Algemene Rekenkamer veel meer worden gedaan dan alleen het ophogen van dijken. Daar ligt nu de nadruk nog steeds op. Voor maatregelen achter de dijk die de gevolgen van een overstroming beperken, is volgens de onderzoekers te weinig aandacht. Ze verwijten minister van Infrastructuur en Waterstaat Mark Harbers dat hij een te ‘beperkte blik’ heeft. Zijn focus op dijken verzwaren is ‘niet toekomstbestendig’, klinkt het in een kritisch rapport.

Volgens de Rekenkamer zijn meer ingrepen nodig die de schade zo veel mogelijk beperken als ooit toch een dijk zou doorbreken. Bijvoorbeeld door de aanleg van binnendijken of overloopgebieden, of het verplaatsen van belangrijke infrastructuur naar veilige hoge plekken. Ook woningen bouwen op palen of terpen aanleggen zijn opties die de onderzoekers noemen. Zulke maatregelen komen echter ‘maar moeilijk van de grond’, stellen ze vast.

Door klimaatverandering stijgt de zeespiegel. Bovendien zullen extreme buien in de toekomst vaker voorkomen, maakte het KNMI begin deze week nog duidelijk in nieuwe klimaatscenario's. Daardoor kan het waterpeil in rivieren ook in korte tijd snel stijgen, zoals in Valkenburg in 2021.

De mate waarin het water zal stijgen, hangt onder meer af van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen en van de snelheid waarmee ijskappen smelten door de hogere temperaturen. Het KNMI verwacht dat de zeespiegelstijging nog honderden jaren doorgaat. De Rekenkamer vindt dat meer naar de periode na 2050 moet worden gekeken.

Regels zitten in de weg
De onderzoekers zien dat Rijkswaterstaat en de waterschappen wel de optie hebben om te kiezen voor maatregelen achter de dijk. Daar bestaat al vijftien jaar beleid voor, maar in de praktijk gebeurt het vaak niet. Dat komt onder meer door regels die in de weg zitten. Een andere maatregel dan simpelweg de dijk ophogen kan pas worden genomen als is aangetoond dat dit ‘doelmatiger’ is. Dat blijkt lastig, want het ontbreekt aan kennis over wat maatregelen kosten en opleveren.

Van de projecten die de Rekenkamer onderzocht, bevatte maar vijf procent maatregelen die erop zijn gericht om de gevolgen van een overstroming binnen de perken te houden.

Minister Harbers erkent in een reactie dat het beleid op een aantal punten moet worden verduidelijkt. Ook is hij het eens met de aanbeveling om verder dan 2050 te kijken. “Klimaatverandering vraagt om scherpere keuzes over hoe we de schaarse ruimte gebruiken en inrichten om daarbij voldoende klimaatrobuust en toekomstbestendig te zijn”, voegt hij eraan toe.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Tien nominaties voor NRP Gulden Feniks 2026

26 minuten geleden

Nieuwe Instituut brengt rijkscollectie architectuur en stedenbouw tot leven in Collection Gallery

1 uur geleden

44 woningen op bosrijke locatie in Driebergen

Vandaag, 09:26

Vijf finalisten voor Heuvelinkprijs 2026

13 mei, 3:06

Commissie: milieustudie Schiphol schiet tekort voor omwonenden

2 uur geleden

Koen Pörtzgen benoemd tot partner bij Zecc Architecten

4 uur geleden

Consortium met RxDomi en TU/e ontwikkelt netbewuste woning

13 mei, 2:56

Minimaal half miljard extra nodig voor verbreding A27

13 mei, 1:38

RVO constateert laagste groei windenergie op land in jaren

13 mei, 10:02

Alsemgeest Design & Build en Ferm Architecten gaan verder als één bureau

12 mei, 1:42
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan