Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Natuurmonumenten: absoluut niet meer drinkwater winnen

4 april 2023, 9:28
Op meer plekken drinkwater winnen is ‘absoluut geen oplossing’ voor het tekort aan drinkwater in 2030 waar het RIVM maandag voor waarschuwde, stelt natuurorganisatie Natuurmonumenten. “Dat is ook niet realistisch, omdat er geen water en geen plek voor is. Waar je aan waterwinning gaat doen, moet de omgeving vervuilende activiteiten staken, zoals gebruik van mest en bestrijdingsmiddelen en het lozen van industrieel vervuild water”, zegt een woordvoerder. Natuurmonumenten wijst daarom op het belang van minder vervuiling en lozingen, zodat de voorraad winbaar water weer toeneemt.

In gebieden van Natuurmonumenten wordt drinkwater gewonnen. De natuurorganisatie legt ook steeds meer klimaatbuffers aan als opslag, die als spons dienen voor de directe omgeving. Ook veranderen beheerders in veel landschappen de loop van rivieren en beken, waardoor water trager wegloopt naar de zee en grote binnenwateren. “We moeten af van het idee elke druppel water af te voeren. Daardoor is ons land nu een kurkdroge megazeef”, aldus de woordvoerster.

Het RIVM oppert in een maandag verschenen rapport bijvoorbeeld dat er meer water opgeslagen moet worden in duinen en bekkens. Natuurmonumenten wil dit ook wel, maar waarschuwt voor het gebruik van door de mens aangelegde bekkens, waar het water niet uit weg kan lopen. “De bodem kan uitstekend water vasthouden en loslaten. Dan benut en behoud je de natuur. Denk aan de uiterwaarden bij rivieren, dat zijn overstroombare gebieden. Die hebben bij de overstromingen in Limburg erger voorkomen”, zegt de woordvoerder.

Langer vasthouden van water
Het RIVM stelt in het rapport dat alle tien de drinkwaterbedrijven in Nederland in 2030 te maken krijgen met een tekort als er niets gebeurt. Het instituut komt met meerdere aanbevelingen, zoals meer inzetbare waterbronnen, grotere voorraden en het langer kunnen vasthouden van water. Deze oplossingen zijn volgens het RIVM haalbaar, maar er moet wel snel mee begonnen worden.

Natuurmonumenten wil al langer dat er sneller maatregelen voor de lange termijn komen tegen droogte. Een ‘meer robuuste, verbonden natuur met een klimaatbestendige waterhuishouding’ is volgens Natuurmonumenten ‘beter bestand tegen weersextremen - en kan zelfs helpen de effecten daarvan tegen te gaan’.

Overheidsnatuurorganisatie Staatsbosbeheer laat weten dat het RIVM-rapport ‘opnieuw aantoont dat het in verband met de klimaatverandering steeds belangrijker wordt om langer water vast te houden’, zegt een woordvoerder. Dat kan volgens Staatsbosbeheer bijvoorbeeld door waterberging, zoals De Onlanden bij de stad Groningen en het verhogen van het waterpeil. Staatsbosbeheer zegt daar hard aan te werken met andere partijen.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Team van BPD, MORE, SITE en Vogt Landscape wint partnerselectie Spoorkwartier Groningen

Vandaag, 17:18

Met houten trap/meubel organiseert Studio Prototype verborgen woning in de Jordaan

Vandaag, 16:45

Woningbouwproject La Vallée Verte door MVRDV in Bordeaux opgeleverd

Vandaag, 15:42

Vakjury Heuvelinkprijs wijst voor het eerst twee winnaars aan

Vandaag, 14:38

Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

Vandaag, 16:41

CPB: hogere inkomens beschikken vaker over zonnepanelen

Vandaag, 13:23

Groene stroom is volgens klimaatstichting iets vaker echt groen

Vandaag, 09:21

Gemeente Sittard-Geleen viert 25-jarig jubileum met architectuurprijs

Gisteren, 13:39

Groene Hart kan volgend jaar alsnog opengaan voor windturbines

Gisteren, 12:16

Gebied voor Hollandse kust wordt beschermde natuur voor vogels

2 juni, 2:31
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan