Copyright: vectorpocket / Freepik

'Milieubelasting warmtepomp brengt woningbouw niet in problemen'

22 februari 2023, 9:30
De woningbouw komt niet in de problemen nu blijkt dat warmtepompen slechter zijn voor het milieu dan gedacht. Dat denken brancheorganisatie Techniek Nederland en belangenorganisatie Vereniging Eigen Huis (VEH). De Nationale Milieudatabase (NMD) meldde deze week dat de milieubelasting van warmtepompen groter is dan eerder werd aangenomen.

Uit onderzoek van NMD kwam naar voren dat in berekeningen niet alle onderdelen zijn meegenomen. Hierdoor is de milieu-impact op papier kleiner dan die in de praktijk. Elektronica van warmtepompen en koudemiddel, een vloeistof die warmte kan afgeven, telden nog niet mee in de milieubelasting. Ook wordt voor de oude berekeningen een type gebruikt die volgens NMD ‘niet meer representatief’ is.

De organisatie doet nu onderzoek naar wat de effecten zijn van het updaten van de milieubelasting van warmtepompen. Voorlopig wordt voor nieuwbouw de oude milieuscore aangehouden zodat er geen problemen ontstaan. Die milieubelasting heeft overigens alleen te maken met de gebruikte materialen. Dat een warmtepomp geen gas gebruikt, in tegenstelling tot een reguliere cv-ketel, en daardoor minder CO2 uitstoot is niet meegenomen in de milieuscore.

Norm
Voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland, de ondernemersorganisatie voor onder meer de installatiebranche, benadrukt ook dat de milieuscore van de materialen een onvolledig beeld geeft. Hij vindt daarom dat er een norm moet komen die ook rekening houdt met de energiebesparing zodra de warmtepomp draait. Daarnaast zet de branche volgens hem in op hergebruik van materialen en innovatie.

Bouwend Nederland is blij dat de milieu-impact van warmtepompen nu beter in beeld is. “Deze gegevens zijn belangrijk en moeten kloppen.” De branchevereniging voor bouwers benadrukt dat de NMD de basis is voor regelgeving.

Vereniging Eigen Huis (VEH) verwacht ook niet dat eigenaren van bestaande woningen last krijgen van de hogere milieuscore van warmtepompen. Die mogen ze niet zelf monteren of vervangen, dat moeten ze overlaten aan een installateur, zegt een woordvoerder. “Een gecertificeerde partij zorgt ervoor dat koelmiddelen niet in het milieu terechtkomen.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Circulair transformatieplan van JVST in Utrecht Overvecht wordt werkelijkheid

Gisteren, 17:23

Den Bosch 'pauzeert' aanbesteding voor ontwerp gebiedsontwikkeling Citadelpoort

Gisteren, 16:38

Kleurrijk atrium vormt hart van nieuw internationaal hoofdkantoor NXP

Gisteren, 15:48

Beeldbepalende toren van oud laboratorium geïntegreerd in gebouw International School Delft

Gisteren, 11:33

Verbouwing Binnenhof kost 2,7 miljard euro, zomer 2031 klaar

Gisteren, 13:19

Vlaanderen aansprakelijk voor Limburgse schade in tramdebacle

Gisteren, 09:36

Zuid-Holland verhoogt budget voor restauratie rijksmonumenten

14 november, 2:08

Rapport: natuur kan helpen beschermen tegen stijgende zeespiegel

14 november, 9:24

Deltacommissaris: ga nu al in gesprek over toekomst waterbeheer

13 november, 4:03

Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen

13 november, 10:23
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan