Copyright: BDP
Copyright: BDP
Copyright: BDP
Copyright: BDP
Copyright: BDP

BDP ontwerpt 'huis in de polder' voor Zuyderzee Lyceum Lemmer

18 januari 2023, 14:44
Het college van de gemeente De Fryske Marren heeft zijn goedkeuring verleend aan plannen voor een nieuw schoolgebouw voor het Zuyderzee Lyceum in Lemmer. Op de plek van het verouderde podium- en activiteitencentrum PAC in de Friese plaats verrijst een gebouw met een grotendeels houten gevel, waarin een vmbo, havo en vwo worden ondergebracht. BDP is verantwoordelijk voor het ontwerp.

Uitgangspunt voor het ontwerp van het drieduizend vierkante meter grote gebouw is het creëren van een ‘huis in de polder’. Alle drie de onderwijsrichtingen krijgen een eigen ‘huis’, gesymboliseerd door een archetypische kaptypologie in de gebouwvorm. Het silhouet wordt gemarkeerd door het gebrande hout van het dak, de zijgevels en de randen van de entrees en puien.

Ter contrast met het gebrande hout, dat tevens refereert aan de zwarte schuren in de omgeving, is in de gevels blank hout en glas toegepast. Verticale vinnen van verduurzaamd naaldhout weren op natuurlijke wijze zonlicht en ze verlenen het gebouw ritmiek. “Zij bieden de scholieren privacy en beschutting en combineren dit met optimale daglichtcondities en een vrij uitzicht over de polder”, meldt BDP.

Twee ‘harten’
Ook in het interieur is veel hout toegepast. Naast de dakkappen zijn elementen als de lockers en de wanden van de zitnissen van hout. Het gebouw is ontworpen rond twee ‘harten’; een dynamisch sociaal hart waar leerlingen elkaar ontmoeten en een rustiger hart waaromheen de lokalen zijn georganiseerd.

“Om te voorzien in de behoefte van de school aan onderwijsruimten waar leerlijnen door elkaar kunnen lopen en grote en kleine groepen elkaar frequent afwisselen, creëerden wij een flexibele leeromgeving waarin klaslokalen, leernissen en leerpleinen met elkaar in verbinding staan en samen een dynamische mix van theorie- en praktijkonderwijs vormen”, laat BDP weten.

Aan de noordzijde van het gebouw kijkt een atriumtrap uit over het groene schoolplein en de aangrenzende sportvelden. De trap is een ontmoetingsplek voor scholieren en verbindt de leerpleinen en entresols op de verdieping met korte looplijnen vanaf de entree. De aula staat in directe verbinding met het schoolplein. De hier aanwezige oever wordt een plek waar leerlingen kunnen ontspannen en bijvoorbeeld een balletje trappen.

Aan de kant waar de gevel zich opent, liggen labs, ateliers en een kookstudio die een etalagefunctie voor de school vervullen. De verschillende domeinen binnen de school zijn verbonden met een of meerdere buitenlokalen die ruimte bieden voor onderzoek, experimenten en kunstworkshops in de open lucht.

Leerlingen ontwerpen en maken zitplekken
In het ontwerp is ruimte gelaten voor de scholieren om zelf een eigen invulling aan hun school te geven. Op het terrein en in het interieur zullen de leerlingen bijvoorbeeld zelf hun zitplekken ontwerpen en maken. In de moestuin worden de groenten verbouwd voor de leskeuken en de werkgroep ‘vieze handjes’ is nu al planten aan het kweken voor het groene schoolplein.

De school zal in ieder geval aan de BENG-normen voor duurzaamheid voldoen. Gebouwinstallaties zijn volledig geïntegreerd in kastenwanden, onder de trap en in het landschap. Op de zuidflanken van de kappen komen zonnepanelen, een lowtech-systeem zorgt voor spuiventilatie.

Het gebouw is geschikt voor 355 leerlingen. De bouw start mogelijk al deze zomer, meldt BDP.
https://youtu.be/QDzLxI_M978

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Timpaan en VenhoevenCS winnen tender woonzorgproject in Vlaardingen

Gisteren, 17:10

Expositie over leven en werk van onbekende 'architect van de hadj'

Gisteren, 14:50

Moos Appelweg wint Built by Nature Prize 2025

Gisteren, 13:13

VORM en KOW winnen tender Amstelveen met houten woongebouwen

Gisteren, 11:32

Oproep aan nieuw kabinet: maak topprioriteit van schoon water

Gisteren, 12:26

Zuid-Holland draagt elf locaties Groene Hart aan voor windturbines

Gisteren, 10:45

Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw

20 oktober, 11:54

Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort

20 oktober, 9:31

Sweco neemt groot Belgisch architectenbureau over

17 oktober, 4:23

IMF: geen forse huizenprijsdaling bij einde hypotheekrenteaftrek

17 oktober, 12:14
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan