PBL: ingrijpende veranderingen nodig om biodiversiteit te redden

17 november 2022, 9:43
De achteruitgang van de wereldwijde biodiversiteit is ‘hardnekkig’ en kan alleen worden gestopt door ingrijpende veranderingen. Met die boodschap komt het Planbureau voor de Leefomgeving in een rapport. “Met alleen natuurbeleid gaat het niet lukken om de mondiale doelen voor biodiversiteit te halen”, stelt het planbureau.

Terwijl in Egypte de VN-klimaattop nog gaande is, blikt het PBL alvast vooruit naar de VN-top over biodiversiteit die volgende maand in Montreal wordt gehouden. Volgens het planbureau komt die conferentie ‘op een moment dat de verbanden tussen klimaatverandering en biodiversiteitsverlies steeds zichtbaarder worden’. Samenhangende oplossingen zijn dan ook nodig, aldus het PBL.

Om de soortenrijkdom op aarde te beschermen werd in 1992 de Conventie over Biologische Diversiteit (CBD) in het leven geroepen. Vrijwel heel de wereld is aangesloten bij dit biodiversiteitsverdrag van de VN. De Verenigde Staten doen er echter niet aan mee, omdat de Amerikaanse overheid het een te grote inbreuk op de eigen soevereiniteit vindt.

Met de doelen uit het verdrag is het niet best gesteld, zoveel is duidelijk uit het rapport. De soortenrijkdom is sinds het verdrag werd gesloten verder gekelderd. ‘Vanwege het gebrek aan vooruitgang’ is volgens de PBL-onderzoekers ‘een fundamentele verandering’ nodig in het wereldwijde biodiversiteitsbeleid. Dat gaat niet lukken door alleen meer gebieden een beschermde status te geven.

Productie- en consumptiepatronen veranderen
De onderzoekers schrijven dat productie- en consumptiepatronen moeten veranderen. “Denk aan vermindering van vlees- en zuivelconsumptie, vermindering van voedselverspilling en verduurzaming van de landbouwproductie”, sommen ze op. Vaak leveren maatregelen die goed zijn voor de biodiversiteit ook gunstige effecten op voor het klimaat, aldus het PBL.

Om de doelen dichterbij te brengen, zijn volgens het planbureau ook ‘de inzet en de innovatiekracht’ van bedrijven, steden en maatschappelijke organisaties nodig. Overheden moeten daar ‘richting aan geven’ en er geld voor uittrekken, voegen de opstellers van het rapport eraan toe.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Sweco neemt Belgische activiteiten Conix RDBM Architects over

Gisteren, 16:31

VAi schijnt licht op feministische vrouwenwerkgroep uit de jaren tachtig

Gisteren, 15:47

Eerste school die is gerealiseerd volgens Circlewood-systeem voltooid

Gisteren, 13:51

BureauVanEig ontwerpt sluishuisje bij oudste sluis binnenstad 's-Hertogenbosch

Gisteren, 11:45

Gelderland geeft voorrang aan vergunningen met minder stikstof

Gisteren, 12:24

Amsterdam bouwde opnieuw minder woningen dan de bedoeling is

Gisteren, 10:56

Rijksvastgoedbedrijf zet eerste deelgebied nieuwe wijk Valkenhorst in Katwijk te koop

3 maart, 3:26

Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

2 maart, 2:57

Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

2 maart, 10:36

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

27 februari, 5:04
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan