Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Filmtheater Tuschinski
Copyright: Pathé
Foyer beneden
Copyright: Pathé
Zaal 1
Copyright: Pathé
Zaal 2
Copyright: Pathé
Gang naar zaal 3
Copyright: Pathé
Theaterzaal na de recente vernieuwing
Copyright: Pathé
Bar Abraham
Copyright: Pathé

Filmtheater Tuschinski viert honderdjarig jubileum

29 september 2021, 11:53
Op 28 oktober is het precies honderd jaar geleden dat filmtheater Tuschinski in Amsterdam werd geopend. Het bijzondere pand is door architect Hijman Louis de Jong ontworpen in een combinatie van Amsterdamse School, Jugendstil en art deco. Nog altijd is de authentieke sfeer te ervaren in de bioscoop, die tegenwoordig wordt geëxploiteerd door Pathé.

Oprichter Abraham Tuschinski begon het theater een eeuw geleden als 'lustoord, een oase van luxe en genot toegankelijk voor iedereen'. Met zijn rijk gedecoreerde gevel en interieur voldoet het pand ruimschoots aan zijn wens. Ook installatietechnisch was het gebouw vooruitstrevend; zo werd met een revolutionair verwarmings- en ventilatiesysteem de temperatuur op alle plekken in het theater gelijk gehouden.

Een deel van de pers was bij de opening onder de indruk van het gebouw, maar er klonk ook kritiek. Waar dagblad Het Vaderland sprak van een ‘monumentalen Tuschinski-gevel, fraai van lijn, mooi van steen, dadelijk verradend dat hier een lichtspel zijn triomfen viert’, bedierven ‘de vormlooze torens’ volgens het Bouwkundig Weekblad het stadsbeeld.

Wandschilderingen
De afgelopen jaren zijn alle zalen zoveel mogelijk teruggebracht in de originele stijl (onder leiding van Rappange & Partners architecten), waarbij onder meer de wandschilderingen van Pieter den Besten, die tijdens een brand in de Tweede Wereldoorlog verloren gingen, zijn gereconstrueerd.

Eerder dit jaar werd Tuschinski nog uitgeroepen door het gezaghebbende Britse Time Out Magazine tot de allermooiste bioscoop ter wereld. “De architectuur en interieur van dit bijzondere monumentale pand is in de afgelopen eeuw perfect in stand gebleven”, zegt Jacques Hoendervangers, algemeen directeur bij Pathé. “Als bezoeker stap je echt de jaren twintig binnen, maar met de techniek en comfort van nu.”

Jubileum
De bioscoopketen wil met het jubileum dan ook vieren dat de grandeur van Tuschinski, volgens het gedachtengoed van Abraham Tuschinski, nog steeds toegankelijk is voor iedereen. “En dat blijven we ook de komende honderd jaar in stand houden voor al onze bezoekers.”

Het jubileum wordt opgeluisterd met onder meer nieuwe vertoningen van allerlei filmklassiekers en een jubileumboek.

Andere nieuwsberichten

Bouwstart voor Anna Maria van Schurmangebouw bij Utrechtse Dom

14 augustus, 11:58

Multifunctionele accommodatie in groene setting voor Heemstede

14 augustus, 9:38

Nieuwe Instituut verwerft omvangrijke diacollectie Louis le Roy

13 augustus, 10:39

De Playlist: Ard Hoksbergen geniet van gelaagdheid Boards of Canada

13 augustus, 9:15

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49

Washington Post: verbouwing Witte Huis kost 927 miljoen dollar

13 augustus, 11:51

Amsterdamse wethouder ontkent achterhouden kosten Oostbrug

12 augustus, 9:33

Koophuizen in bijna alle gemeenten in prijs gestegen

11 augustus, 9:54

Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf

10 augustus, 10:09

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

5 augustus, 11:28
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap