Duitsland betaalt energiebedrijven miljarden om einde kernenergie

8 maart 2021, 10:40
Duitsland betaalt energiebedrijven 2,4 miljard euro als compensatie voor het stoppen met kernenergie. Het akkoord komt na jaren van juridische strijd tussen de overheid en het bedrijfsleven.

De regering in Berlijn besloot bijna tien jaar geleden dat er een einde moet komen aan de opwekking van kernenergie in Duitsland. Die stap werd ingegeven door de ramp in het Japanse Fukushima, waar een zeebeving en tsunami in 2011 uiteindelijk leidden tot een ernstige ramp met kernreactoren.

Uitgeschakeld
De laatste nog actieve kerncentrale in Duitsland wordt aan het einde van volgend jaar uitgeschakeld. De miljardencompensatie wordt verdeeld onder EnBW, E.ON/PreussenElektra, RWE en Vattenfall. Ze krijgen het geld als vergoeding voor energie die ze door het afscheid van kerncentrales niet meer kunnen opwekken en investeringen in nucleaire installaties die zich nu niet meer uitbetalen.

Vattenfal, dat met ruim 1,4 miljard euro het grootste deel van de compensatie ontvangt, noemt de overeenkomst een 'conservatieve implementatie van de beslissingen in de rechtszaal'. Toch is het concern blij dat er een einde komt aan lange en kostbare juridische procedures.

Het Zweedse bedrijf betoogde voor het Duitse grondwettelijke hof met succes dat het werd gediscrimineerd. In tegenstelling tot concurrenten uit Duitsland mocht het concern namelijk geen gebruik meer maken van zijn productierechten van zijn kerncentrales in het land, aldus Vattenfall.

Vattenfall wilde aanvankelijk ook via een arbitragezaak bij de Wereldbank genoegdoening voor het vroegtijdig ontmantelen van kerncentrales. Daarbij mikte het bedrijf op een schadevergoeding van 6 miljard euro. Energiebedrijven hebben nu afgesproken te stoppen met alle andere procedures tegen elkaar en de Duitse regering wegens de uitfasering van kernenergie.

Nederland
In de Nederlandse politiek gaan er juist stemmen op om kernenergie een groter aandeel te geven als duurzame energiebron. Zo spraken verschillende provincies zich vorige week uit over de mogelijke komst van een kerncentrale, nadat premier Rutte in een verkiezingsdebat had gezegd dat die wellicht in Groningen kan komen te staan.

Vorig jaar pleitte inmiddels demissionaire minister Wiebes (Economische Zaken) voor kernenergie als duurzame energiebron, al werd de betaalbaarheid later in twijfel getrokken voor experts. De VVD, PVV en het CDA hebben kernenergie opgenomen in hun verkiezingsprogramma.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

FARO wint tender nieuwe woonwijk in Ravenstein

6 februari, 1:15

Paul de Ruiter en DELVA aan de slag met herontwikkeling oud hoofdkantoor DSM

6 februari, 10:42

Finalisten EUmies Award 2026 bekendgemaakt

6 februari, 9:00

De Zwarte Hond en Arup presenteren schetsontwerp nieuw Museum Batavialand

5 februari, 2:19

Zeeland en bisdom Breda zoeken naar maatwerk bij herbestemming kerken

6 februari, 2:47

Caroline Voet verzorgt derde Jos. Bedaux-lezing

6 februari, 11:36

RLi: overheid moet actiever ingrijpen in grondmarkt

6 februari, 9:51

A-tract architecture treedt toe tot Sweco

5 februari, 11:52

Zorgen in Zuid-Hollandse politiek om bouw kwart miljoen woningen

5 februari, 11:00

Oppositie Noord-Holland vindt plan landelijk gebied ‘slappe hap’

4 februari, 3:13
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan