Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Provincies zijn verdeeld over nieuwe kerncentrale

4 maart 2021, 15:57
Provincies zijn verdeeld als het gaat om de mogelijke komst van een nieuwe kerncentrale op hun grondgebied. Limburg, Flevoland, Overijssel en Zuid-Holland zullen daar vooralsnog geen medewerking aan verlenen. Zeeland en Noord-Brabant zijn wel positief.

De Zeeuwse gedeputeerde Jo-Annes de Bat zegt dat Zeeland goed te spreken is over de huidige kerncentrale in Borssele. De bedrijfsvergunning loopt af in 2033, maar de provincie wil de centrale ook daarna openhouden. Zeeland zou er graag nog een tweede kerncentrale bij zetten en kijkt ook naar de mogelijkheid een thoriumcentrale te bouwen. Een kerncentrale die op thorium werkt veroorzaakt minder kernafval.

Geen standpunt
Noord-Brabant 'verwelkomt kernenergie als onderdeel van de energiemix van met name na 2030', zegt gedeputeerde Eric de Bie. Al benadrukt hij dat de provincie nog geen standpunt heeft ingenomen over de vestiging van een nucleaire centrale.

Eind deze maand verschijnt een onderzoek naar kernenergie dat TNO heeft uitgevoerd in opdracht van Noord-Brabant. Daarin is ook de mogelijkheid van een thoriumcentrale meegenomen. "Wanneer het onderzoek gereed is, geven Gedeputeerde Staten aan hoe zij verder aan de slag willen met kernenergie", aldus De Bie.

Nadenken
Flevoland, Overijssel en Zuid-Holland willen wel nadenken over een kerncentrale die zou werken op thorium, maar volgens wetenschappers is die techniek op zijn vroegst pas rond 2050 commercieel beschikbaar. Kernafval is voor Flevoland, Overijssel en Zuid-Holland het grootste pijnpunt.

In de Omgevingswet heeft Flevoland opgenomen dat er geen medewerking wordt verleend aan de vestiging van een kerncentrale, zolang er geen oplossingen zijn voor het afval en de veiligheid. Ook in Overijssel en Zuid-Holland (Tweede Maasvlakte) gelden dergelijke besluiten.

Gedeputeerde Staten van Limburg sluiten kernenergie in de provincie op langere termijn niet uit, blijkt uit antwoorden van GS op vragen van Forum voor Democratie. Gedacht kan dan worden aan ergens rond 2050. Maar op dit moment is er geen aanleiding om een vestigingslocatie te onderzoeken, nu het Rijk al andere plekken op het oog heeft, aldus GS. Het college verwees daarbij naar Eemshaven (Groningen), Borssele en de Tweede Maasvlakte. Het Overijsselse Kampen is in 2018 genoemd.

Geen optie
Eemshaven lijkt echter geen optie meer te zijn. Premier Mark Rutte zei zondag nog in het RTL-verkiezingsdebat dat een nieuwe kerncentrale in Groningen kan komen. Daarop kreeg hij veel kritiek vanuit de noordelijke provincie.

De fracties van GroenLinks in Groningen en Drenthe hebben samen met hun groene collega's in de Duitse deelstaat Nedersaksen hun provinciebesturen onmiddellijk opgeroepen om "alles in het werk te stellen om het kabinet een andere koers te laten varen".

De fracties zijn faliekant tegen en zeiden al genoeg last te hebben van de gaswinning. Rutte zei donderdagmorgen in het Radio 1 Journaal dat hij het "een beetje verkeerd had ingeschat". Hij wilde niet meer zeggen waar zo'n centrale wel moet komen.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Vijf ontwerpteams in volgende ronde nieuwbouw De Meervaart

3 juli, 2:40

BK-Launch reikt voor vijfde keer awards uit aan jonge ondernemers

3 juli, 11:59

Architectuur vomt rustige achtergrond voor zwemactiviteiten in Het Diekman

3 juli, 10:55

Sheryl Leysner voegt concertzaal en culturele huiskamer toe aan Zandkasteel

2 juli, 4:30

Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar

3 juli, 1:05

SER stelt nieuwe organisatie voor om stikstofdoelen te halen

3 juli, 9:31

BNO opent voordrachtsronde voor vernieuwde Piet Zwart Prijs

2 juli, 2:34

Onderzoekers verwachten sterke toename woningbouw

2 juli, 10:13

Noord-Holland geeft impuls aan aardwarmte en ombouw winkels

1 juli, 9:08

Klimaatdienst: luchtkwaliteit in Europa blijft verbeteren

30 juni, 11:30
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan