Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

'Wind- en zonplannen regio's zijn ambitieuzer dan nodig'

1 oktober 2020, 9:38
De energieplannen van dertig energieregio’s zijn ambitieuzer dan nodig is. Volgens hun eerste plannen bieden ze gezamenlijk 50 terawattuur aan, terwijl er nationaal 35 terawattuur vanaf 2030 is afgesproken. Dat maakt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) op uit de concept-energiestrategieën die de meeste regio’s al hebben ingeleverd.

In die strategieën staat aangegeven waar straks mogelijk zonnepanelen en windmolens worden geplaatst. De ambitieuze plannen vormen wel een probleem voor het elektriciteitsnet, dat deze belasting nog niet aankan.

Donderdag leveren de regio’s een nieuwe concept-strategie in. Deze zogeheten Regionale Energiestrategieën (RESsen) zijn een belangrijk onderdeel van het klimaatakkoord. De regio’s geven de voorkeur aan zonne-energie boven windenergie, geeft het PBL aan.

'Knelpunten in het netwerk'
Maar 'in vrijwel alle regio’s zijn knelpunten in het netwerk gesignaleerd'. De netcapaciteit vormt al langer een probleem als het gaat om hernieuwbare energie. Het netwerk moet verzwaard worden om de energie goed te kunnen transporteren.

Waar de zonnepanelen en windmolens uiteindelijk geplaatst kunnen worden, moet nog blijken. De concept-RESsen zijn bovendien in de meeste gevallen nog niet besproken met de gemeenteraad of bewoners. Lokaal kunnen plannen voor windmolenparken tot grote onrust leiden.

De versies die de energieregio's donderdag inleveren, worden opnieuw door het PBL onder de loep genomen. De groene rekenmeesters brengen hier waarschijnlijk in februari verslag over uit.

Aandachtspunten
Minister Eric Wiebes (Klimaat) prijst de ambities van de regio's. Ondanks corona is er hard doorgewerkt aan de strategieën en de regio's willen van elkaar leren. Maar de bewindsman ziet ook aandachtspunten. "De belangrijkste uitdaging die we de komende tijd met z’n allen moeten aangaan is het vinden van de optimale balans tussen ruimtelijke belangen, draagvlak en de kosten voor het realiseren van een klimaatneutraal energiesysteem", zegt Wiebes.

Dat draagvlak wordt voor een belangrijk deel bepaald door de kosten. Die "moeten daarom een belangrijk onderdeel uitmaken van de afwegingen die regio’s straks moeten maken om tot definitieve plannen te komen."

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen

Gisteren, 16:00

Cepezed en RDS Partner ontwerpen gebouwen voor universiteit Greifswald

Gisteren, 14:53

Alkmaar selecteert VenhoevenCS en Wind voor nieuwbouw Hoornse Vaart

Gisteren, 11:39

André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’

6 maart, 7:15

Limburg houdt vast aan ‘nee’ tegen nieuwe IJzeren Rijn-spoorlijn

Gisteren, 17:05

Meer elektriciteit uit fossiele bronnen na jarenlange daling

Gisteren, 13:57

Zuid-Holland vraagt ruimte op stroomnet voor kwart miljoen huizen

Gisteren, 09:19

Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd

6 maart, 4:32

Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW

6 maart, 12:23

Rapport: lokaal klimaatbeleid schiet nog tekort

6 maart, 10:25
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan