Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Pulse Gebouw, TU Delft
Copyright: QbiQ
Pulse Gebouw, TU Delft
Copyright: QbiQ
Hoogheemraadschap Delfland, Delft
Copyright: QbiQ
Gebouw Atlas, TU Eindhoven
Copyright: QbiQ
Radboud UMC, Nijmegen
Copyright: QbiQ
QbiQ: 'We denken ook na over duurzamere business-modellen'
15 augustus 2019, 14:09
In de aanloop naar de uitreiking van de Architectenweb Awards 2019 leggen we een aantal vragen voor aan de partijen die de prijzen mede mogelijk maken. Ditmaal gaat Marianne van der Sande van
QbiQ
in op bijvoorbeeld projectspecifieke en duurzame oplossingen.
Wat is voor QbiQ reden om de Architectenweb Awards te ondersteunen?
“QbiQ ondersteunt van harte bijeenkomsten waar mensen elkaar op informele wijze kunnen ontmoeten. We weten dat architecten elkaar als vakgenoten graag treffen en bijpraten onder het genot van... Daarbij is het – ook voor ons – van belang dat er goede content wordt geboden. Altijd met een onafhankelijk karakter. Zoals dat ook gebeurt bij het uitreiken van de Architectenweb Awards.”
“Wat betreft de Awards van het platform Architectenweb: het vereist een zekere mate van lef en ook van zelfreflectie om als architect jouw beste project in te dienen en voor te leggen aan een onafhankelijke jury, samengesteld door een deskundige redactie. Dus als jouw inzending dan een nominatie toegekend krijgt, is dat al een grote pluim. Maar de spanning op de avond zelf, de bekendmaking of jouw project ook inderdaad gewonnen heeft, blijft toch het hoogtepunt!”
Projectspecifieke oplossingen
Werkt QbiQ vaak nauw samen met architecten, bijvoorbeeld voor de ontwikkeling van projectspecifieke oplossingen?
“Vanuit de ontwerpvisie van de architect en de uitwerking daarvan ontstaan altijd vragen over hoe in esthetische zin de detaillering van een systeemwand het best kan worden aangepakt. We kijken gezamenlijk naar de uitvoering van gevel- en muuraansluitingen. De minimalistisch vormgegeven, transparante wandconcepten van QbiQ zijn onderling goed te combineren. Hiervoor is een groot scala aan eigen profielen en generieke details beschikbaar. Daarnaast staan onze professionals ook klaar voor specifieke adviezen. “
Echter, naast esthetiek spelen andere factoren ook een grote rol. Zo kunnen er, bijvoorbeeld voor kantoren, hoge eisen op het gebied van akoestiek liggen of wordt er juist daarover niets gevraagd. In beide gevallen geven we advies over wat men bij een bepaald ontwerp kan verwachten en aan welke eis kan worden voldaan.”
“De geluidsisolatie van de wand op zich is in orde, maar in de praktijk kan het resultaat tegenvallen als het geluid via het plafond, kabeldoorvoer, een bepaalde gevelaansluiting of een computervloer toch zijn weg vindt. Het bouwteam is dan ook vooral geholpen met ons projectspecifieke advies.”
“En waar brandwerendheidseisen een rol spelen, is advies over de inzet van de juiste brandwerende wand van groot belang. Vanzelfsprekend overleggen we de juiste attesten, maar ook hier speelt advies over aansluitingen en detailleringen een grote rol.”
Cradle-to-cradle
“Tot slot: met het oog op een duurzame toekomst en de weg daarnaartoe, gaan gebouweigenaren en opdrachtgevers meer en meer over tot circulair en groen bouwen. De wandsystemen van QbiQ zijn cradle-to-cradle gecertificeerd en dragen onder meer bij aan een hogere BREEAM-beoordeling voor het gebouw.”
“QbiQ gaat heel ver om gezamenlijk de duurzaamheidsambitie te realiseren. We ontwikkelen in dit kader niet alleen nieuwe wandconcepten, maar denken ook na over nieuwe, duurzamere business-modellen. Voor Stadskantoor Venlo, van Kraaijvanger, zijn bijvoorbeeld de wanden ‘as a service’ zijn geleverd.”
Maatwerk
“In feite is elke oplossing voor QbiQ projectspecifiek en vanzelfsprekend maatwerk! Daarvan zijn veel concrete voorbeelden te geven. Op het moment werken we met en voor OMA aan de realisatie van hun nieuwe kantoor op het Weena-Zuid, waarvoor we een nieuwe schuifdeur ontwikkeld hebben die extreem goed geluidswerend is. Voor de Radboud Universiteit, faculteit Tandheelkunde is met het architecten team van INBO, Wiegerinck en EX Interiors nagedacht over het ontwikkelen van vergaderunits met hoge akoestische prestaties, die vrijstaand in de ruimte zijn geplaatst.”
“Voor een groots gebaar in de entree van het Pulse-gebouw voor de TU Delft is, conform het ontwerp van Ector Hoogstad Architecten, een zeer hoge wand met ledverlichting achter het glas opgetrokken. Die ook de achterliggende trappenhal mooi omkleedt. En voor het nog te realiseren Feringa Gebouw in Groningen, alsmede voor het Groninger Forum van NL Architects zijn de systeemwanden zodanig uitgedetailleerd en gematerialiseerd dat ze aardbevingsbestendig zijn.”
Maatschappelijke relevantie
QbiQ heeft ook een opvallende bijdrage geleverd aan de pop-up locatie Oumuamua in Amsterdam-Noord, een initiatief van Space Encounters. Hoe is dat in zijn werk gegaan?
“QbiQ is één van de bedrijven die een duurzame bijdrage hebben geleverd. In onze glasstraat in Alphen aan den Rijn snijden we ons glas zelf. De reststukken, die anders retour naar de glasleverancier zouden gaan om daar om te smelten tot nieuw glas, zijn gebruikt voor een soort glazen doosje. Dat kan straks bovendien weer naar een volgende plek. Zo heeft elke partij een bijdrage gedaan in de vorm van restproducten.”
“Ondersteuning van initiatieven die maatschappelijk relevant zijn – zoals in het geval van Oumuamua, dat stedenbouwkundig de gebiedsproblematiek op Amsterdam-Noord aansnijdt – is voor QbiQ interessant en onderscheidend. Daarnaast voelen we sympathie voor de concepten die Space Encounters bedenkt. De programmering van de pop-up bar zorgt voor een bijzondere en positieve
vibe
in dit stukje industriegebied op Noord. Dus gaat dat zien!”
Ziet QbiQ duidelijke ontwikkelingen onder (interieur)architecten als het gaat om jullie productgroep?
“Het al eerder genoemde ontwerpen van circulaire interieurs wordt gelukkig meer en meer realiteit. Opdrachtgever en gebruiker van het pand vragen er nadrukkelijk om. Architecten en interieurarchitecten kunnen ook qua materialisering over steeds meer duurzame oplossingen beschikken. Onder meer
best-practices
en kennis over de verschillende certificeringsinstrumenten worden graag gedeeld.”
“QbiQ is daarom één van de initiatiefnemers van het
Cradle-to-Cradle Café
; een onafhankelijk platform dat zo’n vijf keer per jaar mini-seminars hierover organiseert, waar geïnteresseerde (interieur)architecten welkom zijn.
“Omdat circulaire projecten meer en meer gevraagd worden, zien we dit ook terug in de ontwikkeling van ons eigen portfolio. Zo werken we nu voor een groot cradle-to-cradle project in Brussel aan een nieuw concept voor gesloten wanden. Hierbij wordt gekeken naar het toepassen van gesloten wanden in de vorm van stalen cassettes, die gevuld worden met Everuse, een circulair isolatiemateriaal.”
Trefwoorden
architectenweb awards
qbiq
wandsysteem
wanden
Best gelezen
1
Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan
dinsdag, 27 januari
2
Ontwerpers presenteren ruimtelijke visie voor renovatie en uitbreiding Paradiso
maandag, 26 januari
3
Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie
vrijdag, 23 januari
4
Gebiedsambitiedocument voor Rotterdamse wijk Keilekwartier vastgesteld
donderdag, 22 januari
5
Re:Born en Den Haag tekenen anterieure overeenkomst voor herontwikkeling Pier van Scheveningen
maandag, 26 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Cradle to Cradle Café kiest Schüco als nieuwe partner
24 juni 2024
Schüco Nederland
Broeinest ADAM: 'Het is niet erg om de opdrachtgever kritische vragen te stellen'
12 augustus 2019
AGC: interieurbeglazing is stijlvol en heeft veel voordelen
7 augustus 2019
Wie wint dit jaar de prijs voor Architect van het Jaar?
8 mei 2019
Architectenweb Awards 2019 open voor inschrijving
6 mei 2019
Aftermovie uitreiking Architectenweb Awards 2018
12 november 2018
Beeldverslag uitreiking Architectenweb Awards 2018
9 november 2018
Kawneer: Woning R is een samenwerking om innovatieve oplossingen te zoeken
21 augustus 2019
Cerriva: Grote tegelformaten steeds vaker gekozen
3 oktober 2019
Nieuwe Cradle to Cradle Cafés op stapel voor 2021
11 februari 2021
Koninklijke Mosa
Cradle to Cradle Café kiest Schüco als nieuwe partner
24 juni 2024
Schüco Nederland
Broeinest ADAM: 'Het is niet erg om de opdrachtgever kritische vragen te stellen'
12 augustus 2019
AGC: interieurbeglazing is stijlvol en heeft veel voordelen
7 augustus 2019
Wie wint dit jaar de prijs voor Architect van het Jaar?
8 mei 2019
Architectenweb Awards 2019 open voor inschrijving
6 mei 2019
Aftermovie uitreiking Architectenweb Awards 2018
12 november 2018
Beeldverslag uitreiking Architectenweb Awards 2018
9 november 2018
Kawneer: Woning R is een samenwerking om innovatieve oplossingen te zoeken
21 augustus 2019
Cerriva: Grote tegelformaten steeds vaker gekozen
3 oktober 2019
Nieuwe Cradle to Cradle Cafés op stapel voor 2021
11 februari 2021
Koninklijke Mosa
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Voormalige tijdelijke rechtbank heeft nieuwe plek op universiteitscampus Enschede
Gisteren, 15:58
Het door cepezed ontworpen gebouw krijgt een tweede leven als ‘techbank’. Bij de heropbouw van het pand op de nieuwe locatie is 95 procent van de oorspronkelijke materialen hergebruikt.
Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen
Gisteren, 13:47
In de nieuwe wijk Hyde Park in Hoofddorp is socialewoningbouwcomplex Octavia Hill opgeleverd. Het gebouw, dat is ontworpen door Studioninedots, ligt op een van de meest prominente plekken in de wijk.
Houten woongebouw met sociale huurwoningen in Tilburg klaar
Gisteren, 12:25
Aan de Noordhoekring in Tilburg is een grotendeels houten gebouw met 22 sociale huurwoningen opgeleverd. Het pand, dat is ontworpen door Buro013 Architecten, bestaat uit een droog gestapelde baktenen basement en een bovenbouw van hout.
Gortemaker Algra Feenstra ontwerpt nieuwe werkomgeving voor AI-startup
Gisteren, 10:50
Inrichting nieuw kantoor sluit aan bij profiel en identiteit van snelgroeiend bedrijf
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering
14 minuten geleden
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering.
Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord
Gisteren, 14:35
Het kabinet wil de normen voor sommige dijken verlagen.
Kamer wil dat kabinet verbreding A27 bij Amelisweerd schrapt
Gisteren, 11:39
In plaats van het huidige plan wil de Kamer dat het kabinet het alternatief van de regio Utrecht omarmt.
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft
27 januari, 2:30
De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken, stelt Taco van Hoek
Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent
27 januari, 11:57
De benodigde miljoenen voor het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen liggen al jaren klaar.
Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten
27 januari, 11:03
Binnen RoosRos Architecten zijn Chi-Hang Chim en John Mol benoemd tot architect-partner. De benoeming past bij de groei en ontwikkeling van het bureau.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur