Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Copyright: Lüchinger Architects
Kunststof kent veel toepassingen, leer je in het Innovation Center van Bolidt
28 augustus 2018, 8:45
In Hendrik-Ido-Ambacht, aan het water dat de Oude Maas en de Nieuwe Maas met elkaar verbindt, bouwt
Bolidt
een nieuw centrum dat haar onderzoeksafdelingen gaat huisvesten, maar bezoekers vooral moet laat zien wat er allemaal mogelijk is met kunststof.
Lüchinger Architects
heeft het centrum ontworpen,
RoosRos Architecten
is verantwoordelijk voor de technische uitwerking en
Kossmann.dejong
heeft de beleving binnen ontworpen.
“Na een dag in het laboratorium van Bolidt te hebben rondgekeken, stelde Kossmann.dejong voor om in het nieuwe centrum gewoon te laten zien wat zij die dag gezien hadden”, vertelt Michel van der Spek, marketing directeur van Bolidt, enthousiast. “Alles wat ze wilden laten zien was er eigenlijk al. In tegenstelling tot andere fabrikanten van kunststof vloerafwerkingen worden bij Bolidt niet alleen grondstoffen gemengd, maar worden de grondstoffen ook zelf ontwikkeld. Bij ons is de bedrijfskolom geïntegreerd.”
In het nieuwe centrum krijgen het Materials Lab en het R&D Center een centrale plek. Deze zullen twee lagen beslaan en omringd worden door een rondlopende glazen wand. “Voor de laboranten zal dat wel even wennen zijn”, lacht Van der Spek. “Maar zij beseffen zich ook dat ze best trots mogen zijn op wat zij realiseren. Bovendien: het onderzoek dat zij verrichten vormt de kern van Bolidt als bedrijf.”
Rond het glazen laboratorium worden in vrijstaande ronde elementen verschillende aspecten van kunststof afwerkingen inzichtelijk gemaakt. Je kunt ervaren hoe slijtvast het oppervlak kan zijn, hoe het oppervlak stroef wordt als je het nat maakt, enzovoorts. Aan een strook kunststof wordt ook een auto opgehangen, om te illustreren hoe sterk het materiaal is.
“Je ervaart het materiaal hier straks in al zijn gedaanten, van vloeibaar tot vast, van zijn oppervlak tot aan zijn moleculen”, vertelt Van der Spek. De chemie van het materiaal is daarbij door Kosmann.dejong als
leitmotif
gekozen, de ronde vormen daarvan komen straks overal terug en vormen de basis voor de
wayfinding
.
Van der Spek benadrukt dat het centrum geen statische tentoonstelling gaat bieden. “Je loopt rond in een grote, werkende machine. Je krijgt een rondleiding langs het R&D Center en het Materials Lab, door het warehouse, zelfs langs onze afvalverwerking – om te laten zien hoe we onze filosofie dat afval niet bestaat in de praktijk brengen.”
Bovenop het centrum komt een groot dakterras waar alle oppervlakken met een buitentoepassing die Bolidt kan leveren naast elkaar te zien zijn. “De realisatie daarvan, al die oppervlakken naast elkaar, is nog niet zo eenvoudig”, vertelt Van der Spek: “Daar daagt Kossmann.dejong ons echt uit.”
Uitdagen tot co-creatie
Gebouwen vormen maar één sector waarin de kunststof afwerkingen van Bolidt wordt toegepast. Ook in bijvoorbeeld de (voedsel)industrie, infrastructuur en maritieme wereld zijn hun vloeren te vinden. Door het centrum in te richten rond vijf thema’s – hygiëne, energie, duurzaamheid, veiligheid en design – kunnen bezoekers uit al die sectoren een eigen route erdoorheen nemen.
“We willen de bezoekers nadrukkelijk uitdagen uitstapjes te maken richting sectoren die ze misschien nog niet zo goed kennen, om daarvan te leren en cross-overs te maken”, vertelt Ruud van der Sloot, commercieel directeur van Bolidt. Toen een bouwer van cruiseschepen onlangs een keer bij Bolidt langs kwam, ontdekte die dat het bedrijf ook het dek van bijvoorbeeld de Erasmusbrug heeft geleverd, wat van pas kwam omdat die een kartbaan wilde maken op een van zijn schepen. “Een interessante opgave”, vertelt Van der Sloot, “want zo’n baan moet wel stroef zijn, maar niet zo stroef dat je met je kart niet een beetje kunt uitbreken.”
“Door te laten zien wat we allemaal kunnen, hopen we ook dat mensen nieuwe manieren bedenken om het toe te passen”, vervolgt Van der Sloot, die benadrukt dat vanuit Bolidt ook regelmatig de samenwerking gezocht wordt om van daaruit de producten verder te ontwikkelen. Samen met een leverancier in verlichting heeft het bijvoorbeeld een vloer voor parkeergarages ontwikkeld die het licht enerzijds optimaal reflecteert en anderzijds ook slijtvast is. Samen gaan de bedrijven hier nu mee de markt op.
Familiebedrijf
Bolidt speelde al langer met het idee om een centrum te realiseren, maar dit kwam in een stroomversnelling toen het bedrijf in zijn hoofdvestiging in Hendrik-Ido-Ambacht behoefte kreeg aan een nieuwe
warehouse
als gevolg van nieuwe regelgeving. Vervolgens is het met de gemeente om tafel gaan zitten over een mogelijke nieuwbouw en is die vervolgens ingezet om het hele gebied eromheen een impuls te geven.
De waterbus, die de verschillende steden in de Rijnmond en de Drechtsteden vanaf het water met elkaar verbindt, stopt op steenworp afstand van het nieuwe centrum aan een nieuwe rotonde daar. Rond de nieuwe wegen die daar naartoe leiden worden door omliggende ondernemingen ook nieuwe gebouwen gerealiseerd. Van der Spek: “In recordtijd is zo een stuk rivieroever ontwikkeld.”
Over de vraag of het centrum wel bij de hoofdvestiging van Bolidt in Hendrik-Ido-Ambacht gerealiseerd moest worden is bij de fabrikant lang nagedacht. “We hadden het ook in het centrum van Rotterdam kunnen realiseren”, vertelt Van der Spek. “Maar dan krijg je geen echte weergave van wie we als bedrijf zijn. Terwijl onze ervaring nu juist is dat iedereen die ons laboratorium hier bezoekt, dat als bijzonder waardevol ervaart, en dat echt vertrouwen geeft in ons als bedrijf.”
“We zijn een familiebedrijf en wilden dichtbij onszelf blijven”, vult Van der Sloot aan: “Je hebt maar één thuis, en dit is het onze. Daarbij voelen we ons ook echt verbonden met deze plek.”
Het Bolidt Innovation Center wordt in het eerste kwartaal van 2019 geopend.
Trefwoorden
kunststof
hendrik-ido-ambacht
kossmann.dejong
bolidt
michel van der spek
ruud van der sloot
lüchinger architects
roosros architecten
Locatie
Best gelezen
1
44 woningen op bosrijke locatie in Driebergen
vrijdag, 15 mei
2
Parkeerplein naast Tilburgse schouwburg maakt plaats voor multifunctionele gebouwen
woensdag, 13 mei
3
'Zwevend huis' naar ontwerp van Benthem Crouwel in Amersfoortse wijk
woensdag, 13 mei
4
Zijn tenders in Duitsland beter geregeld dan in Nederland?
dinsdag, 12 mei
5
Schoonhovens College van Geurst & Schulze architecten stimuleert vakmanschap, ontmoeting en leerprestaties
dinsdag, 12 mei
Gerelateerde nieuwsberichten
RoosRos ontwerpt Integraal Educatief Kind Centrum in Lichtenvoorde
31 januari 2020
Innovation Center is als een opengewerkte machine
30 oktober 2019
Video: expositie Canon van Nederland
22 september 2017
Kossmann.dejong ontwerpt vaste opstelling Museum für Kommunikation
13 september 2017
10 redenen om het publieke gebouwen congres te bezoeken
24 mei 2017
Nieuwe lounge op Schiphol is ontworpen als kleine stad
4 juli 2016
Kossmann.dejong maakt concept koraalcentrum
3 april 2014
Kossmann.dejong 'vernieuwt' museum Bern
10 februari 2014
Wonderkamers Gemeentemuseum veranderd in 'game'
18 november 2013
Droogdok als middelpunt Maritiem Museum
18 oktober 2013
Uitgebreid juttersmuseum Texel opent deuren
28 maart 2012
RoosRos ontwerpt Integraal Educatief Kind Centrum in Lichtenvoorde
31 januari 2020
Innovation Center is als een opengewerkte machine
30 oktober 2019
Video: expositie Canon van Nederland
22 september 2017
Kossmann.dejong ontwerpt vaste opstelling Museum für Kommunikation
13 september 2017
10 redenen om het publieke gebouwen congres te bezoeken
24 mei 2017
Nieuwe lounge op Schiphol is ontworpen als kleine stad
4 juli 2016
Kossmann.dejong maakt concept koraalcentrum
3 april 2014
Kossmann.dejong 'vernieuwt' museum Bern
10 februari 2014
Wonderkamers Gemeentemuseum veranderd in 'game'
18 november 2013
Droogdok als middelpunt Maritiem Museum
18 oktober 2013
Uitgebreid juttersmuseum Texel opent deuren
28 maart 2012
Toon alles
Andere nieuwsberichten
KAAN Architecten en TU Delft presenteren boek Building Narratives
Gisteren, 14:38
Hoe kunnen verhalen het ontwerp kunnen sturen en vormgeven, in plaats van slechts als vertelmiddel te dienen? Die vraag staat centraal in het boek 'Building Narratives. Instances from the Architecture of Dialogue'.
Amsterdam start selectie voor circulair en gestapeld bedrijfsgebouw langs A5
Gisteren, 12:20
De gemeente Amsterdam is een selectieprocedure gestart voor de bouw van een gestapeld en circulair bedrijfsgebouw in Sloterijk Poort Noord.
Noordbrabants Museum zoekt jonge architect voor herinrichting vaste collectiepresentatie
Gisteren, 10:41
Het Noordbrabants Museum in Den Bosch zoekt een jonge architect voor de herinrichting van diens vaste collectiepresentatie. Daartoe heeft het museum een open call uitgeschreven.
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Kantoorgebouw van het Jaar 2026
Gisteren, 09:00
Hebben jullie een kantoorgebouw in Nederland ontworpen dat in de periode van 1 september 2025 tot en met 31 augustus 2026 opgeleverd of voltooid is? Stuur dat dan nu in voor de Architectenweb Awards 2026! Deadline is 19 juni 2026.
Eneco pleit voor voldoende marktwerking in de energietransitie
Gisteren, 15:42
Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie.
Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot
Gisteren, 13:19
Minister Van Essen heeft besloten om na het zuidelijke deel ook het noorden van het gebied de officiële status van Nationaal Park te geven.
BPD en Rabobank stimuleren biobased woningbouw en drinkwaterbesparing
Gisteren, 11:47
BPD en Rabobank kondigen de bouwstart aan van 160 nieuwbouwwoningen met biobased materialen en drinkwaterbesparende technieken.
ITA Ensemble speelt 'De Architect' van sterregisseur Rebecca Frecknall
15 mei, 3:11
De voorstelling is een hedendaagse bewerking van Henirik Ibsens 'Bouwmeester Solness'.
Commissie: milieustudie Schiphol schiet tekort voor omwonenden
15 mei, 12:08
De Commissie voor de milieueffectrapportage stelt zelfs dat het rapport herzien zou moeten worden.
Koen Pörtzgen benoemd tot partner bij Zecc Architecten
15 mei, 10:15
Samen met Marnix van der Meer (54) en Bart Kellerhuis (47) vormt de 39-jarige Pörtzgen vanaf dit jaar de directie van het Utrechtse bureau.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur