Serre Kasteel de Haar, Haarzuilens
Copyright: Glasnegatief uit de collectie van Het Nieuwe Instituut, archief Kasteel De Haar
Het Nieuwe Instituut
Copyright: Petra van der Ree

Ontwerpen van en met de natuur in Het Nieuwe Instituut

5 maart 2018, 13:28
Met het programma Dissident Gardens gaat Het Nieuwe Instituut in Rotterdam in op de klassieke tegenstelling tussen natuur en cultuur, en de veranderende rol van ontwerp, via actuele vraagstukken. Het omvangrijke programma omvat uiteenlopende onderwerpen als rationalisering van de landbouw, Mars als utopie en de verregaande verstrengeling van mens en technologie.

Het Nederlandse landschap is het directe resultaat van menselijk handelen en vormt, zo stelt Het Nieuwe Instituut, het meest productieve agrarische landschap ter wereld. Met Dissident Gardens wil het instituut een kritische blik op de huidige verhouding tot dit ontworpen landschap – een product van verbeelding en controle – bieden.

Het programma omvat meerdere bijdragen van ontwerpers, architecten en kunstenaars, die per keer op een net iets andere wijze ingaan op de huidige verhouding tot de natuur. De organisatie heeft ‘de tuin’ gekozen als een symbolische plek waar het verlangen van de mens om zijn omgeving te beheersen botst met de kracht van de natuur.

Verschuivende realaties
De presentatie in Het Nieuwe Instituut bestaat uit vijf tentoonstellingen. Voor Gallery 1 heeft Frank Bruggeman het tentoonstellingsmodel ontwikkeld. Hierin wordt stilgestaan bij de rationalisering van het agrarische landschap, bij Mars als de laatste utopie, bij de mogelijke rol van de ontwerper als boer en bij het vakantiepark als uitkomst van een veranderende relatie tussen landschap en stad.

In Gallery 2 wordt onder de titel The Human Insect: Antenna Architectures 1887- 2017 de verregaande verstrengeling van de mens en de technologie aan de orde gesteld, met als curator Mark Wigley. De uitvinding van de radioantenne, aan het einde van de 19e eeuw, heeft consequenties gehad voor de architectuur, betoogt de tentoonstelling.

Biologie en technologie
“Een antenne wist immers elke wolkenkrabber te relativeren en het meest bescheiden optrekje op te waarderen, door de directe relatie met een even onzichtbaar als wereldomspannend netwerk van radiosignalen”, aldus Het Nieuwe Instituut. En vandaag de dag laten de antennes in smartphones, sensoren en satellieten de mens evolueren tot een hybride wezen.”

Wat dat betekent voor architectuur moet verduidelijkt worden door de tentoonstelling, ontworpen door de architect Andrés Jaque, oprichter van Office for Political Innovation.

Natuur in de stad
De Nieuwe Tuin, door Frank Bruggeman en ecologisch hovenier Hans Engelbrecht in het voorjaar van 2015 op het buitenterrein van Het Nieuwe Instituut aangelgd, sluit perfect aan bij Dissident Gardens. Hun ontwerp van deze publieke plek is een pleidooi voor een stedelijk groenbeheer op ecologische basis met ruimte voor verwildering en speelt in op de groeiende interesse voor stedelijke natuur.

Die interesse manifesteert zich bijvoorbeeld, aldus Het Nieuwe Instituut, in de huidige aandacht voor stadslandbouw en lokale voedselproductie, alsook in het pleidooi van klimaatdeskundigen en stedenbouwkundigen voor een vergroening van het stedelijk landschap. Tegelijk dalen de uitgaven voor aanleg en beheer van stedelijk groen, dat daardoor slechts eentoniger dreigt te worden.

Programma
Het tentoonstellingsprogramma gaat vergezeld van een serie lezingen, deel van het Thursday Night Live! Programma. Dissident Gardens is gisteren geopend en nog te zien tot en met 23 september 2018.

 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Wenink Holtkamp Architecten verhoudt zich met verbouwing tot rijksmonument en echtpaar Roland Holst

22 minuten geleden

Bouw eerste toren Zwijsen II bij station Tilburg gestart

1 uur geleden

Hoogeveen architecten ontwerpt Europees hoofdkantoor van fabrikant industriële elektrische voedingen

Gisteren, 13:14

Drie gebouwen met betaalbare huurwoningen op de Linkeroever in Antwerpen

Gisteren, 10:52

Onderzoek: drukte in winkelstraat neemt toe, vooral in grote stad

2 uur geleden

Regie Zeeland nodig voor bouw kleine kernreactoren in provincie

Gisteren, 11:55

De Hypotheker: meer jonge starters kopen woning en vaker alleen

Gisteren, 09:03

CASA Arnhem opent inzendingsronde voor Heuvelinkprijs 2026

7 januari, 2:25

Insprekers hebben twijfels over effectiviteit gebiedsplan Utrecht

7 januari, 9:19

Integratie Het GeluidBuro binnen Nieman Raadgevende Ingenieurs

6 januari, 11:07
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan