Opinie: overheid kiest voor grote monumenten

28 september 2016, 16:51
Op basis van het Besluit rijkssubsidiering instandhouding monumenten (Brim) verleent het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap verschillende subsidies aan eigenaren van rijksmonumenten. Vorig jaar is € 20 miljoen extra uitgetrokken voor bijzondere monumenten, zoals het Vredespaleis in Den Haag, de Onze Lieve Vrouwekerk in Breda en de St. Jans kathedraal in Den Bosch.

In de recente Miljoenennota is nu voorgesteld om de fiscale aftrekregeling voor kleine monumenten af te schaffen. Beseft het kabinet niet dat kleine monumenten evenzeer ons 'erfgoed-dna' bepalen, vraagt de Vereniging van Architecten Werkzaam in de Restauratie (VAWR) zich af. Job Roos, voorzitter van de VAWR, schreef het onderstaande opiniestuk.

De politiek vindt grote monumenten belangrijker dan de kleine
Vorig jaar nog werd er nog gejuicht bij monumenteneigenaren vanwege de forse ophoging van de Brim-subsidie. Hierdoor komen veertig iconische rijksmonumenten die voorheen buiten de boot vielen, in aanmerking voor grondige restauratie en onderhoud.

De vreugde wordt nu overschaduwd door de voorgestelde afschaffing van de fiscale aftrekregeling voor kleine monumenten, die met name de ruim 30.000 particuliere woonhuiseigenaren zal treffen. Men kan zich afvragen: beseft de politiek het belang van het kleine, kwetsbare erfgoed?

“Niet is veranderlijker dan een monument”, was in de jaren negentig het credo vanuit de monumentenzorg om toch vooral ons monumentenbestand ook bij de tijd te houden. Verandering was en is naast behoud een belangrijke motor voor een volwaardige rol van erfgoed in onze maatschappij.

In het leven van alledag speelt erfgoed een belangrijke rol. Het culturele landschap van onze dorpen, steden en buitengebieden is er van doordesemd. Veel daarvan is in bezit van particuliere eigenaren. Zij ervaren dagelijks de lusten in de vorm van veel toegevoegde culturele waarde, maar zeker ook de lasten. Zorgvuldig uitgevoerd onderhoud en restauratie zijn immers vaak kostbaar.

Het was ooit een uitstekend idee van onze overheid om via maatregelen van fiscale aftrek bij onderhoud dan wel restauratie deze eigenaren een duwtje in de rug te geven. Daarmee werd vaak de weg geopend naar cofinanciering door de eigenaar voor het zorgvuldig afstemmen van gewenste veranderingen van erfgoed aan de eisen van de tijd. Met het bescheiden middel van fiscale aftrek werd zo een grotere vis aan de haak geslagen.

Met de plannen van het kabinet om deze tegemoetkoming af te schaffen wordt nu € 25 miljoen op het budget gekort. Het besluit om daarentegen € 20 miljoen voor bijzondere monumenten uit te trekken suggereert dat de politieke aandacht zich gaat richten op de grote, iconische monumenten.

Het besef van de kracht van al dat diverse kleine kwetsbare erfgoed in onze dagelijkse leefomgeving lijkt bij onze overheid compleet afwezig. Een overheid die duurzaamheid hoog in het vaandel heeft staan, verliest op deze manier een dierbare omgang met wat van waarde is uit het oog.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Team met Mecanoo en Inside Outside wint tender kavel 1A2 Sluisbuurt

3 uur geleden

Voids benadert lastig plangebied als aantrekkelijke leefomgeving

Gisteren, 16:48

Een gevel uit treinramen voor een onderhoudsgebouw van NS

Gisteren, 12:34

Volume brengt circulaire souvenirs en een grijpmachine naar de Architectuurbiënnale

19 mei, 5:08

Kamer niet gerust op betaalbaarheid stadsverwarming in nieuwe wet

2 uur geleden

Nieuwe editie van de Architecten Wielerkoers

Gisteren, 14:45

Nieuwe Rotterdamse aanpak woningbouw: meer snelheid, minder regels en heldere keuzes

Gisteren, 09:49

Gemeenten krijgen 7.000 euro per gebouwde betaalbare woning

19 mei, 3:05

Marian Herman wordt algemeen directeur ontwikkelaar Edge

19 mei, 1:14

KYK Architecten/Quadraat neemt architectenbureau MD2A over

19 mei, 12:59
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan