Kamp: sluiten kolencentrales lastig

24 november 2015, 10:27
Aan sluiting van kolencentrales, waar deze week uit verschillende hoeken om is gevraagd, zitten wel heel veel haken en ogen. Dat blijkt uit een reactie van minister Henk Kamp (Economische Zaken).

Op 1 juli 2017 zijn er nog vijf kolencentrales in Nederland, waarvan er drie dit jaar in gebruik zijn genomen. "De bouw van deze centrales heeft miljarden gekost."

De sluiting van Nederlandse kolencentrales leidt ook niet direct tot CO2-reductie in Europa, omdat de kolencentrales vallen onder het Europese emissiehandelssysteem. "Binnen dit systeem mag de CO2-uitstoot die in Nederland wordt verminderd, elders in Europa uitgestoten worden.''

Doordat stoken van duurzame biomassa in kolencentrales dan niet meer kan, worden volgens de minister verdere doelstellingen voor duurzame energie niet gehaald.

"Ook neemt de afhankelijkheid van stroom uit het buitenland toe", zegt Kamp.

Reactie energiebedrijven
Energiebedrijven in Nederland hebben maandag aangegeven zich niet te kunnen vereenzelvigen met de oproep van de 64 hoogleraren. De bedrijven stellen dat de centrales niet alleen maar vervuilen, maar in sommige gevallen zelfs uitstoot terugdringen.

Volgens de uitbaters van centrales gaan de wetenschappers te kort door de bocht. Onder meer wordt geen rekening gehouden met het verstoken van biomassa, als onderdeel van het klimaatakkoord, dat in kolencentrales gebeurt.

Ook zou Nederland met het sluiten meer afhankelijk worden van gas uit Rusland, hetgeen de overheid juist niet wenselijk acht. Tevens zou het sluiten van relatief schone centrales in Nederland betekenen dat elders juist verouderde, meer vervuilende installaties meer draaien.

Volgens een woordvoerder van energieconcern E.ON kan de restwarmte van kolencentrales elders worden gebruikt. Als voorbeeld noemt hij de glastuinbouw in het Westland dat met overtollige warmte de kassen kan verwarmen. "Doordat kwekers zelf niet meer hoeven te stoken, kan de uitstoot weer worden teruggedrongen."

Energieakkoord
Bij Nuon benadrukken dat ze qua uitstoot voldoen aan het energieakkoord dat in 2013 is gesloten. Bij het concern zijn ze zich evengoed bewust van de noodzaak van verduurzaming.

Een zegsvrouw stelt dat het in 2030 mogelijk moet zijn om circa zestig procent van de energie duurzaam op te wekken via zon of wind. Maar dan zullen er de komende tijd nog wel stappen moeten worden gezet.

Bron: ANP

Trefwoorden

kolencentrale henk kamp

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

KAAN Architecten transformeert historische fabriek in Brazilië tot cultureel centrum

Gisteren, 11:44

Belgisch-Nederlands team geselecteerd voor ambitieus infrastructuurproject Brussels Airport

26 juni, 5:44

Team Hegeman, RRog en KOW maakte winnend plan voor Van Hetenlocatie in Deventer

26 juni, 4:11

Uitbreiding met bamboe gevel voor kantoorgebouw Deltares in Delft

26 juni, 1:05

Minder vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven in eerste vijf maanden

Gisteren, 10:55

Aantal windmolens met meer dan de helft gegroeid in tien jaar

Gisteren, 09:28

Minister wil gemeente voorrang geven bij koop in kwetsbare wijk

26 juni, 10:26

Rekenkamer: Limburg moet regie pakken in woningbouw

25 juni, 5:12

Gemeente Amsterdam mag darkstores weren in groot deel van de stad

25 juni, 12:30

Verbouwing Binnenhof mag van rechter doorgaan

25 juni, 10:41
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan