Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Het belfort van Mons ( Mons 2015)
Copyright: 'Interpretatiecentrum' Spiennes ( Mons 2015)
Copyright: 'Interpretatiecentrum' Spiennes ( Mons 2015)
Copyright: 'Interpretatiecentrum' Spiennes ( Mons 2015)
Copyright: 'Interpretatiecentrum' Spiennes ( Mons 2015)
Copyright: Mons Memorial Museum ( Pierre Hebbelinck - Atelier d'architecture)
Copyright: Mons Memorial Museum ( Mons 2015)
Copyright: Mons Memorial Museum ( Mons 2015)
Copyright: Mons Memorial Museum ( Mons 2015)
Copyright: Gevel Arsonic ( Mons 2015)
Copyright: Zaal Arsonic voor de oplevering ( Mons 2015)
Copyright: Exterieur Artothéque ( Guy Focant)
Copyright: Exterieur Artothéque ( Guy Focant)
Copyright: Artothéque ( Mons 2015)
Copyright: Doorsnede Artothéque ( architectencombinatie L'Escaut-Gigogne)
Copyright: Museum van de Doudou ( Mons 2015)
Copyright: Museum van de Doudou ( Mons 2015)
Copyright: Congrescentrum MICX ( Georges De Kinder/Blaton)
Mons 2015: elan zonder grootse architectuur
7 april 2015, 16:37
In de Belgische stad Bergen zijn afgelopen weekend vier musea en een concertzaal geopend. De bijbehorende architectuur moet het nieuwe elan van de voormalige industriestad onderstrepen. Helaas scoort de
Culturele Hoofdstad van Europa 2015
juist op dit onderdeel de minste punten, zo leerde een bezoek van Architectenweb aan de stad in Wallonië.
Tekst Ronnie Weessies
Elk jaar mogen twee steden zich Culturele Hoofdstad van Europa noemen, maar het is lang geleden dat een stad er zoveel tamtam voor maakte als Bergen doet. Zelfs de Tsjechische ‘zusterhoofdstad’
Pilsen
laat vrij weinig van zich horen. De anders zo bescheiden Walen hebben alle reden om de trompet te schallen, want er is wel degelijk iets bijzonders aan de hand in
Mons
.
De stad die te lijden heeft gehad onder de teloorgang van de (mijn)industrie en kampt met een werkloosheidspercentage van ruim twintig procent, is namelijk druk bezig zich te ontwikkelen tot een ‘creative valley’. Bergen beschikt over twee universiteiten en telt steeds meer bedrijven, waaronder reuzen als Google en verschillende (technologische) start-ups.
Opknapbeurt
Om studenten en bedrijven vast te houden, probeert Bergen het vestigingsklimaat te verbeteren. De binnenstad is aan een flinke opknapbeurt onderworpen, met als hoogtepunt de opening in juli van het barokke
belfort
. Het moet gezegd worden: ondanks dat er nog de nodige vervallen panden te zien zijn, heeft het centrum al veel van zijn achttiende-eeuwse grandeur terug.
Ook met de oprichting van vier nieuwe musea koestert de stad zijn historie. “Voorheen gebeurde dit niet”, zegt Xavier Roland, directeur van de Pôle Muséal, waarbij twaalf musea uit de stad zijn aangesloten. “Bergen staat bijvoorbeeld vier keer genoteerd op de Werelderfgoedlijst van Unesco, maar tot voor kort was er bijna niemand die er van wist.”
Nu heeft Bergen dit erfgoed, het mijnverleden van de Borinage en de eigen Ducasse-traditie actief onderdeel gemaakt van het culturele aanbod. Zo is bij de neolithische mijnen van het nabijgelegen Spiennes een bezoekerscentrum gebouwd, waar geïnteresseerden kennis kunnen nemen van de lange geschiedenis en mogen afdalen in een mijn.
Het ronde gebouwtje, ontworpen door architectenbureau
Holoffe & Vermeersch
, is opgetrokken uit lichte materialen als staal en glas. “Een nachtmerrie”, zo omschrijft Roland het bouwproces, waar hij nauw bij betrokken was. “We moesten constant op ons hoede zijn, want als het terrein beschadigd zou raken, verloor het zijn status als Werelderfgoed.”
Mons Memorial Museum
‘Interpretatiecentrum’ SILEX behoort wel tot de meest geslaagde resultaten van alle architectonische inspanningen, evenals het Mons Memorial Museum. Voor dit museum, waar het thema oorlog centraal staat, is een oud waterleidingsgebouw gerenoveerd en uitgebreid met twee vleugels. De transformatie kan worden aangemerkt als ‘volgens het boekje’, met respect voor de monumentale oudbouw.
Het bestaande gebouw, waarin zich de entree en publieke voorzieningen bevinden, is op fraaie wijze voorzien van daglicht en voelt aan als een prettige ruimte. Ook kun je de hoofdexpositie volbrengen zonder aanmerkingen te hebben op de architectuur. Al gauw valt echter een probleem op die bij de andere musea eveneens zichtbaar is: het beperkte budget kon niet worden gemaskeerd.
“We hebben vooral economische keuzes moeten maken”, zegt architect
Pierre de Wit
over het project, waarvoor inclusief de museale inboedel ongeveer tien miljoen euro beschikbaar was. Plafonds van grijze houtvezelplaten, vloeren van ‘vies’ beton, slecht afgewerkte details; zulke zaken doen afbreuk aan architectuur die een stad moet representeren.
Concertzaal Arsonic en openbaar depot annex museumlab Artothéque worden zelfs totaal overheerst door hun onvolkomenheden. Eerstgenoemd gebouw (budget: 3,3 miljoen euro) kenmerkt zich door een overmatig gebruik van beton, tot in de muziekzaal aan toe. Aardig is wel dat de zaal met behulp van schermen kan worden aangepast aan verschillende soorten voorstellingen.
Het depot van de artotheek (tien miljoen euro) zit in een lompe nieuwbouwconstructie die veel te dicht tegen een rijk gedetailleerde gevel in een kapel is geplaatst. Extra zonde in de wetenschap dat de instelling is gehuisvest in een van de beeldbepalende gebouwen van het stadscentrum. Het Museum van de Doudou is vooral een tentoonstelling in een bestaand complex.
Libeskind
Zijn het dan toch weer de ‘starchitects’ die het moeten doen? Het congrescentrum
MICX
van Daniel Libeskind is in ieder geval netter afgewerkt en spannender dan de nieuwe museumgebouwen, ondanks dat ook hier ‘goedkope’ materialen als hout en staalplaat is gebruikt. Het bouwwerk staat echter nog wel een beetje eenzaam op de nog in ontwikkeling zijnde locatie.
Dat komt vooral doordat het naastgelegen treinstation nog lang niet klaar is. De oplevering van het
door Santiago Calatrava ontworpen complex
is voorzien voor 2018, maar voorlopig staat er niet meer dan een aantal trappen naar toekomstige passerelles overeind. Ook in dit verband is het toverwoord voor de manifestatie Culturele Hoofdstad slim gekozen: metamorfose.
Trefwoorden
mons
bergen (belgië)
culturele hoofdstad van europa
Locatie
Best gelezen
1
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
dinsdag, 28 april
2
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
3
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
dinsdag, 28 april
4
Bouwvergunning voor torens MVRDV op Tour & Taxis-terrein Brussel
donderdag, 30 april
5
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
woensdag, 29 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Calatrava-station in Belgische Bergen beleeft officiële opening
27 januari 2025
Boekenkasten maken de bibliotheek
18 januari 2016
Groen licht voor piramidetoren Jeruzalem
3 augustus 2015
Video: Archibelge
12 juni 2015
Bergen (B) start manifestatie Culturele Hoofdstad
12 januari 2015
Leeuwarden Culturele Hoofdstad van Europa
6 september 2013
Calatrava-station in Belgische Bergen beleeft officiële opening
27 januari 2025
Boekenkasten maken de bibliotheek
18 januari 2016
Groen licht voor piramidetoren Jeruzalem
3 augustus 2015
Video: Archibelge
12 juni 2015
Bergen (B) start manifestatie Culturele Hoofdstad
12 januari 2015
Leeuwarden Culturele Hoofdstad van Europa
6 september 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
'Stuttende' en contrasterende installatie voor Besiendershuis Nijmegen
Gisteren, 15:52
Bij het Besiendershuis in Nijmegen is afgelopen maand een door Frank Havermans ontworpen kunstinstallatie geopend. Het bouwwerk is gerealiseerd ter viering van het vijfhonderdjarig jubileum van het bijzondere huis in het centrum van de Keizerstad.
Specht architectuur en stedenbouw toont met meergeneratiehofje alledaagse woongemeenschappelijkheid
Gisteren, 14:25
Het meergeneratiehofje met sociale huurwoningen in Stedum is een bijdrage aan de zoektocht naar alledaagse gemeenschappelijkheid in het wonen in Nederland.
Mobiliteitshub van gerecycled tropisch hardhout voor Tholen
Gisteren, 11:41
In het Zeeuwse Tholen is een mobiliteitshub naar ontwerp van RO&AD Architecten opgeleverd. Het gebouw, dat is geheel is gemaakt van gerecycled tropisch hardhout, fungeert als knooppunt voor bussen en fietsers.
Kleurrijke textielinstallatie van Simone Post voor entreegebied Centraal Museum
Gisteren, 09:05
Voor Patchwork Post heeft ontwerper Simone Post objecten en kunstwerken uit de museumcollectie vertaald naar diverse werken in textiel.
Verzet natuurorganisaties tegen stroomkabel via Schiermonnikoog
Gisteren, 16:39
Negen natuurorganisaties maken zich grote zorgen over het plan om stroom van een nieuw windpark op de Noordzee via Schiermonnikoog aan land te brengen.
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod
Gisteren, 13:03
Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
TenneT mag datacenteraansluiting uitstellen om vol stroomnet
Gisteren, 10:11
Een projectontwikkelaar van een datacenter bij Schiphol klaagde hierover en spande een kort geding aan.
Brabant investeert 1,4 miljoen in waterfilter in Vlaanderen
30 april, 3:51
Het fosfaatfilter moet vervuild grondwater op een natuurlijke manier zuiveren voordat het naar het Nederlandse natuurgebied de Groote Meer bij Ossendrecht stroomt.
Rli: klimaat, vervuiling en groei bedreigen beschikbaarheid drinkwater
30 april, 12:20
De beschikbaarheid van drinkwater staat ernstig onder druk, waarschuwt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur.
ABN AMRO: huurwetaanpassingen stoppen uittocht beleggers niet
30 april, 9:04
Volgens de onderzoekers onderschat woonminister Boekholt de negatieve effecten van het huidige fiscale beleid.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur