'Energiebesparing vraagt dwingender beleid'

5 januari 2015, 16:33
Er zijn dwingender maatregelen nodig om bestaande gebouwen sneller energiezuinig te krijgen. Dat stelt het PBL in zijn evaluatie van het huidige energiebesparingsbeleid voor de gebouwde omgeving.

Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft op verzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken het huidige energiebesparingsbeleid voor de gebouwde omgeving geëvalueerd. Vorige maand heeft het planbureau de evaluatie, 'Energie besparen gaat niet vanzelf', gepubliceerd. Het PBL stelt daarin vast dat energiebesparing in bestaande gebouwen achter blijft bij de gestelde doelen.

Trage daling
In de gebouwde omgeving wordt al veel energie bespaard. De nieuwbouwsector ligt op koers met het bouwen van steeds energiezuiniger gebouwen. Nieuwbouw vormt echter een relatief klein deel van de gebouwde omgeving in Nederland. Energiebesparing in bestaande gebouwen gaat langzamer dan gehoopt.

Met de verwachte daling van het jaarlijkse energiegebruik tussen 2008 en 2020 zouden de Rijksoverheid en diverse marktpartijen niet het doel halen dat ze in 2012 in een koepelconvenant hebben afgesproken. Ook het terugbrengen van de CO2-uitstoot door energiegebruik ligt nog niet op schema, concludeert het PBL. Vooral het terugdringen van aardgas voor verwarming van bestaande gebouwen gaat langzamer dan verwacht.

Te weinig motivatie
Het planbureau wijst een aantal oorzaken aan voor de trage daling van het energiegebruik. Bij grotere bedrijven en instellingen is vaak onvoldoende kennis of motivatie aanwezig om te voldoen aan de wettelijke eis (alle energiebesparende maatregelen nemen die zich binnen vijf jaar terugverdienen). Deze verplichting wordt ook onvoldoende gehandhaafd.

Bij koopwoningen vordert de energiebesparing gestaag, maar te langzaam. De huursector heeft een eigen convenant, met de doelstelling dat in 2020 de gemiddelde huurwoning energielabel B heeft. Individuele woningcorporaties voelen zich echter niet gebonden aan dit convenant, dat is gesloten tussen hun koepelorganisaties en de overheid, zo stelt het PBL.

Dwingender regels
Omdat met het bestaande beleid (met onder meer energiebelasting en -labels, wet- en regelgeving) de energiebesparingsdoelen waarschijnlijk niet worden gehaald, beveelt het PBL aan nu reeds te bedenken welke dwingender regels kunnen worden ingevoerd. Zo kan de overheid anticiperen op de evaluatie van de resultaten uit het Energieakkoord in 2016.

Uit de huidige evaluatie zou volgens het PBL blijken dat een groot deel van de ondervraagde woningeigenaren, huurders en gebouwbeheerders van utiliteitgebouwen vindt dat de overheid een stap verder mag gaan in de regels om bestaande gebouwen energiezuiniger te maken.

Andere nieuwsberichten

Abe Bonnema Architectuurprijs 2023 toegekend aan de Kunstwerf

8 december, 5:15

Veertigjarig oeuvre Mecanoo centraal in monografie

8 december, 2:41

Anterieure overeenkomst BuitenStad Hoorn ondertekend

8 december, 11:30

3XN ontwerpt luxe woongebouw aan Derde Haven in Scheveningen

8 december, 10:38

Provincie Zuid-Holland: 29.000 woningen erbij door optoppen

8 december, 3:26

Rotterdam onderzoekt mogelijke fraude bij renovatie Boijmans en De Doelen

8 december, 1:12

Overijssel dreigt te stoppen met PPLG als Rijk niet betaalt

8 december, 12:03

World Food Center Experience in Ede verdeelt de Gelderse politiek

7 december, 1:46

Amsterdam bereidt zich voor op maximumsnelheid van 30 kilometer

7 december, 11:35

Provincie Utrecht saneert grond vliegbasis Soesterberg voor woningbouw

7 december, 9:03
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan