Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Johan Sijtsma Architectenteam
Copyright: Johan Sijtsma Architectenteam
Copyright: Johan Sijtsma Architectenteam
Copyright: Johan Sijtsma Architectenteam

De Nieuwe Buze verenigt modern en oud

22 september 2014, 13:54
Voor het centrum van Steenwijk heeft Johan Sijtsma Architectenteam het multifunctionele gebouw De Nieuwe Buze ontworpen. Daartoe wordt een bestaand schoolgebouw opgeknapt en uitgebreid met een modern volume.

Muziekzaal De Buze ligt op een historische locatie in Steenwijk, aan de rand van het hoge bolwerk en naast de oude stadspoort. De groep die het muziekcentrum runt, dunt echter uit en het gebouw vertoont ouderdomsgebreken.

Vernieuwing en sloop
De gemeente Steenwijkerland heeft Johan Sijtsma Architectenteam opdracht gegeven om een nieuw centrum te tekenen, dat geschikt is voor een brede doelgroep. In het ontwerp van Sijtsma wordt het oude schoolgebouw, waarin De Buze is gevestigd, vernieuwd. Het naastgelegen, tot eethuisje verbouwde en inmiddels vervallen woonhuis wordt gesloopt.

Omdat de locatie beschermd stadsgezicht is, werd niet eerder aan sloop op deze plek gedacht. Het verkrotte eethuisje steekt sterk door de rooilijn; door het wel te slopen komen de karakteristieken van het schoolgebouw en de kerk naar voren en versterken beide gebouwen elkaar.

Moderne uitbreiding
Op de vrijgekomen plek heeft Sijtsma de benodigde uitbreiding ontworpen. Met ruime toepassing van glas en zwarte kozijnen en een bekleding van bronskleurige aluminium lamellen contrasteert het nieuwe volume met de school en de kerk. De nieuwbouw domineert niet, doordat het voortbouwt op de aanwezige volumes en belijningen.

De rooilijnen van het schoolgebouw en de kerk zijn doorgezet, de goothoogte van de kerk is gevolgd en de diepte van kerk en nieuwbouw komt overeen. In het interieur van De Nieuwe Buze zorgt de architect voor een wijzigbare indeling. Daarmee wordt het multifunctioneel centrum geschikt voor meerdere doelgroepen en functies.

"Door in de vormgeving geen elementen uit het verleden over te nemen, maar te kiezen voor een verfijnde eigen expressie, blijft de geschiedenis haar eigen waarde en richt de nieuwbouw zich op het heden", zegt Sijtsma.

Hardheidsbeginsel
De realisatie is een stap dichterbij dankzij het zogenoemde 'hardheidsbeginsel', dat de gemeente Steenwijkerland en de Overijsselse welstandscommissie toepassen. "Ik had er nog niet van gehoord", zegt Sijtsma. "Het beginsel maakt werken van bijzondere waarde mogelijk die normaal gesproken niet in het beleid passen, maar die het bestuur door bijzondere kwaliteiten toch graag gerealiseerd ziet."

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Carbon Stories organiseert debat over Shift Embassy

Gisteren, 15:59

Kindcentrum van Spring architecten is een paviljoen in het groen

Gisteren, 14:44

LEVS verdicht Utrechtse wijk Ondiep met nieuwe woongebouwen

Gisteren, 10:54

Gemeente Rotterdam zoekt architectenbureaus die project willen laten doorrekenen met CO2-rekenmethode

23 juli, 3:35

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

Gisteren, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

Gisteren, 09:31

Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed

23 juli, 1:25

Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect

23 juli, 11:51

Hitlers geboortehuis in Oostenrijk gaat open als politiebureau

22 juli, 2:28

DNB: beter investeringsklimaat nodig voor bouw huurwoningen

22 juli, 9:20
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap