Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB
Copyright: AttB

AttB wint Europan 12-prijsvraag Kaiserslautern

3 januari 2014, 14:15
AttB heeft de Europan 12-prijsvraag voor het zogeheten Pfaff-gebied in Kaiserslautern gewonnen. Om een voormalig industrieterrein te transformeren naar een nieuwe wijk, stelt het bureau een stedenbouwkundige ingreep zonder eindbeeld voor. De strategie speelt in op de verschillende karakters van de gebruikersgroepen, waardoor iedereen er zijn plek kan vinden.

In het ongeveer dertig hectare omvattend projectgebied aan de zuidkant van de Duitse stad draaiden van 1862 tot 2010 de fabrieken van naaimachinefabrikant Pfaff. Na het vertrek van dit bedrijf raakte het terrein in onbruik, maar de fabriekshallen staan er nog. Deelnemers aan Europan 12 was gevraagd om met een visie voor transformatie te komen.

In het winnend plan Pattern for Progress wordt uitgegaan van een procesmatige en stapsgewijze stedenbouw, waarbij de transformatie van Strijp-S in Eindhoven en vooral de door NEXT Architects ontwikkelde Seoulutions als inspiratiebron dienden.

Belangrijk uitgangspunt van het voorstel is om ruimte te bieden voor de behoefte en wensen van verschillende gebruikersgroepen, van initiatiefrijke kunstenaars en jonge ondernemers tot studenten en gezinnen. Op basis van hun wensen wordt het gebied, vanuit de bestaande hallen, ‘plot voor plot’ getransformeerd.

Voor de gebruikers komen vrije kavels beschikbaar. Zij kunnen bovendien op basis van een ‘bonusmodel’ extra bouwvolume verdienen als ze een voorstel indienen die kwaliteit toevoegt aan het gebied. Denk bijvoorbeeld aan een ontwikkeling waarbij tevens wordt voorzien in nieuwe openbare ruimte.

Hoewel de hallen niet per se allemaal (in de huidige vorm) hoeven blijven te staan, wordt de bestaande footprint van de bebouwing wel in ere gehouden. Om het terrein te verbinden met het omringend gebied, komen er meerdere ingangen voor langzaam verkeer. Voor auto’s wordt parkeergelegenheid onder het terrein gecreëerd.

Dankzij het plan blijven de grove structuur en het industriële karakter van het gebied in eerste instantie behouden, zegt AttB. “Van binnenuit groeit een nieuwe invulling die uiteindelijk grotendeels het dynamische karakter van het gebied gaat bepalen”, aldus het bureau, dat eind december nog winnaar van de Jonge Architecten Prijs 2013 werd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woontoren Front vervult meerdere rollen in Hart van de Waalsprong

Gisteren, 16:31

Bijzonder erfgoed Fundatie van Renswoude Utrecht gered

Gisteren, 15:29

Studioninedots – Albert Herder vertrekt, Wouter Hermanns en Stijn de Jongh treden toe

Gisteren, 14:51

BURA, LOLA en Goudappel maken plan voor vernieuwing stationsgebied Haarlem

Gisteren, 12:11

ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar

Gisteren, 13:22

Geen rechtszaak over subsidie ministerie aan Van Gogh Museum

Gisteren, 10:02

AFM: funderingsproblemen bij bijna 220.000 woningen

14 april, 1:25

Oprichter omgevallen vastgoedconcern Evergrande bekent schuld

14 april, 9:17

Grote en kleine gemeenten balen van bouwregels Zuid-Holland

10 april, 4:31

Twijfels in Zuid-Holland over halen van doelen landelijk gebied

10 april, 12:18
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan