Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: DAAD Architecten
Copyright: DAAD Architecten
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: Erwin Zijlstra
Copyright: DAAD Architecten

'Natuurderij' met erf dat onder water kan staan

30 oktober 2013, 14:26
In het Overijsselse Diepenveen is Natuurderij Keizersrande in gebruik genomen. Het biologische melkveebedrijf met meerdere neventaken bevindt zich op een erf dat onder water kan komen te staan. Het gebouw staat namelijk op een overgang van hoge naar lage uiterwaarden.

Keizersrande, een uitbreiding van het landgoed Rande, heeft naast diens functie als boerderij ook educatieve en recreatieve taken. In het project staan duurzame landbouw, landgoedontwikkeling en natuur- en waterbeheer met elkaar in verbinding, zegt DAAD Architecten, dat het gebouw heeft ontworpen.

Het inrichtingsplan voor de uiterwaarden, onderdeel van het nationale programma Ruimte voor de Rivier, is opgesteld door Van Paridon x de Groot landschapsarchitecten. “Het erf van de Natuurderij is ontworpen als een terp, die bestaat uit drie terrassen met verschillende hoogten (6,5 meter, 7 m en 7,4 m) om bij alle waterstanden doorstroming in de uiterwaarden te garanderen”, meldt DAAD.

“Delen van het erf zullen met regelmaat onder water komen te staan, maar het bedrijf moet kunnen blijven draaien en de woning toegankelijk blijven. De Natuurderij is niet weggestopt in het landschap, maar is ruimtelijk manifest gemaakt, door het precies op de overgang van hoog naar naar laag te situeren, het water ernaartoe te graven en het krachtig te ommuren door een betonnen keerwand, die vanuit het bos oploopt tot drie meter hoogte aan de IJsselzijde.”

Landgoedhuis
Vanaf de rivier manifesteert de Natuurderij zich als een landgoedhuis met een representatieve voorzijde, vervolgt DAAD. “Aan het voorerf liggen de schone functies: het woonhuis, de ontvangst- en publieksruimten. Hoogtepunt is het publiektoegankelijke balkon aan de IJssel met een luie trap die ook als bank kan functioneren.”

“Aansluitend op de trap zullen komend jaar twee monumentale alleeën met bomen worden aangelegd, die bezoekers en wandelaars door het uiterwaardenlandschap naar deze kant van het erf leiden. Op het middelste deel van het erf staat de stal en op het achtererf aan de provinciale weg wordt gewerkt. De hoogteverschillen zijn tevens ingezet om een duidelijke scheiding tussen de privé en publieke delen aan te brengen.”

“Beeldbepalende elementen van het gebouw zijn het dak en het erf. Met een eenvoudige kap, zichtbare constructie en zware plint refereert de Natuurderij aan de voormalige steenfabrieken in het gebied. De ruimte tussen dak en erf verschilt in hoogte, openheid en materialisatie. De herkenbare hoofdvorm is verdeeld in delen met verschillende ritmes en transparantie, waardoor het gebouw zich vanuit het landschap steeds anders presenteert.”
Eikenbomen
“Vanuit het streven naar een gebouw dat niet alleen duurzaam in beheer, maar ook in toepassing van bouwmaterialen, zijn de gekapte eikenbomen toegepast voor de draagconstructie en de lamellen als gevelbekleding. Ook wordt gebruik gemaakt van gestapelde strobalen; met deze tijdelijke gevels kunnen nuttige binnenruimten worden gevormd”, aldus DAAD.

Aanstaande vrijdag en zaterdag worden er open dagen in Natuurderij Keizersrande gehouden.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

BLAStprijs 2025 toegekend aan Nieuwe Mark

1 uur geleden

MORE Architecture en Studio Nauta ontwerpen woontoren midden op Katendrecht

3 uur geleden

StudioSK vernieuwt station Nieuwerkerk aan den IJssel

3 uur geleden

Schiphol investeert tien miljard in nieuwe terminal en andere infrastructuur

Gisteren, 16:22

Betaalprobleem Chinees vastgoedconcern nieuwe klap voor sector

Vandaag, 09:32

Flevoland rekent op kabinet bij openstellen Lelystad Airport

Gisteren, 16:54

CBS: bijna acht procent van de corporatiewoningen naar statushouders

Gisteren, 14:42

Kennisinstituut: reizen met auto, vliegtuig en e-bike in de lift

25 november, 12:56

Amsterdam koppelt metrolijn 50 en 53 om capaciteit metronetwerk te verhogen

25 november, 10:00

Gemeente Den Haag komt met meldpunt voor onveilige plekken

24 november, 12:11
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan