Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Exploded view. Vitra/RPBW
Copyright: Techniek. Vitra/RPBW
Schets: Renzo Piano
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Vitra
Copyright: Exploded view. Vitra/RPBW
Copyright: Techniek. Vitra/RPBW
Schets: Renzo Piano

Renzo Piano ontwerpt minimaal huis

16 augustus 2013, 15:38
Diogene is het nieuwste bouwwerk op de Vitra Campus in Weil am Rhein. Het archetypische huisje met nog geen zes vierkante meter vloeroppervlak is ontworpen door Renzo Piano.

Diogene is door Piano bedoeld als een kleine wooneenheid waarin men zich vrijwillig kan terugtrekken. De Italiaanse architect heeft het huisje tot het noodzakelijkste heeft gereduceerd. De naam verwijst dan ook naar de Griekse filosoof Diogenes, die in een ton woonde omdat hij teveel wereldse bezittingen overbodig vond.

De wens van spirituele rust en terugkeer naar de essentie is een vrij romantisch idee, geeft Piano toe. Tegelijkertijd is het een actueel thema en het project sluit tevens aan op het huidige denken over duurzaamheid.

Zelfvoorzienend
Om als toevluchtsoord te functioneren is Diogene zelfvoorzienend. Hoewel het huis eenvoudig oogt, is het dan ook een technisch complexe constructie. Diogene verzamelt en zuivert water, voorziet in eigen stroombehoefte middels fotovoltaïsche cellen, heeft een biologisch toilet, natuurlijke ventilatie en drievoudig isolatieglas, en neemt zo min mogelijk ruimte in.

Constructie en interieur van het huisje bestaan uit hout. Het interieur biedt aan de ene zijde een slaapbank en een klaptafel onder het raam. Achter een scheidingswand bevinden zich een kleine keuken, een douche en een wc.

Aan de buitenzijde is het hout bekleed met aluminium als bescherming tegen wisselende weersomstandigheden. Het zadeldak geeft een archetypische, de afgeronde hoeken en doorlopende gevelbekleding tegelijkertijd een eigentijdse uitstraling.

Prototypes
De minimale behuizing fascineert Piano al sinds zijn studentenjaren. Sinds einde jaren zestig van de vorige eeuw heeft hij kleine leefruimten ontworpen en daadwerkelijk gerealiseerd, onder andere met zijn studenten van de Architectural Association in Londen. In 2011 realiseerde hij in Ronchamps een sober clarissenklooster.

Al ongeveer tien jaar heeft de architect gewerkt aan verschillende prototypes van een minimaal huis. De laatste versie kreeg de naam Diogene en werd gepubliceerd in Abitare. Naar aanleiding daarvan vond Piano in 2010 een partner voor verdere ontwikkeling in Rolf Fehlbaum, chairman van meubelproducent Vitra.

Na drie jaar ontwikkeling is ter gelegenheid van Art Basel 2013 een nieuwe versie van Diogene verwezenlijkt op de Vitra Campus. Dit huis, dat Vitra en Piano samen met de Renzo Piano Building Workshop hebben gerealiseerd is nog steeds een prototype, hoewel in het ontwerp rekening is gehouden met de mogelijkheid van serieproductie. Of de meubelproducent Diogene daadwerkelijk in productie neemt, wordt later besloten.

Vitra Campus
De Vitra Campus omvat inmiddels een interessante verzameling gebouwen van gerenommeerde architecten. Vorig jaar is een fabrieksgebouw naar ontwerp van SANAA officieel geopend.

Op de campus staan ook het VitraHaus (2010) van Herzog & De Meuron, het Vitra Design Museum (1989) van Frank Gehry, alsook gebouwen en objecten van onder andere Jean Prouvé, Nicholas Grimshaw, Tadao Ando, Zaha Hadid, Álvaro Siza en Jasper Morrison.

Andere nieuwsberichten

Contract voor bouw Huis voor de Stad Amersfoort getekend

1 december, 3:37

BNA pleit voor ministerie van ruimtelijke ontwikkeling en wonen

1 december, 1:38

Eerste fase Portugees project van NEXT architects opgeleverd

1 december, 11:23

Francon opent tijdelijke winkelinstallatie 'Scene' in samenwerking met KAAN Architecten

30 november, 2:14

Zeeland wil meer grip op uitbreidingsplannen recreatiesector

1 december, 2:46

Portaal en AM slaan handen ineen voor krachtige wijken in regio Utrecht

1 december, 10:53

Corbulotunnel bij Leiden gaat na veel tegenslag op 5 juli open

1 december, 9:26

Nijmegen hoeft plannen voor westelijke entree station niet aan te passen

30 november, 10:40

Miljoenen naar onderzoek voor duurzame oplossing PFAS

30 november, 9:48

Vastgoedinvesteerder Signa vraagt uitstel van betaling aan

29 november, 3:31
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan