Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees
Copyright: grafie Carel van Hees

NAi Museum opent Schatkamer

13 september 2011, 15:46
Zaterdag 10 september heeft Rotterdamse burgemeester Aboutaleb de Schatkamer van het NAi Museum officieel geopend. De nieuwe tentoonstellingsruimte in de kelder van het museum toont de hoogtepunten uit de eigen collectie.

“Bij de oprichting van het NAi twintig jaar geleden kreeg het instituut van de overheid de opdracht de collectie goed te conserveren”, sprak Ole Bouman, directeur van het NAi Museum, bij de opening van de Schatkamer. “Het instituut werd toen niet gevraagd een visie te ontwikkelen op de collectie. Wij vinden dat wel belangrijk.”

In de Schatkamer wordt een honderdtal van de belangrijkste objecten uit de collectie van het NAi Museum getoond. De selectie van die objecten uit de collectie van meer dan tienduizend objecten was volgens Bouman geen gemakkelijke opgave en heeft daarom enige tijd in beslag genomen.

De tentoonstelling in de Schatkamer is onderverdeeld volgens zeven thema’s: Experiment, Samen, Toegankelijk, Maakbaar, Nieuwsgierig, en Sober. Deze thema’s zijn volgens Bouman representatief voor de Nederlandse architectuur. Bij elk thema wordt een grote variatie aan objecten getoond, variërend van gipsen maquettes uit de negentiende eeuw tot notities op kalkpapier tot 3D-geprinte maquettes. De Schatkamer toont werkelijk een doorsnede van de collectie.

De technieken van de ‘slechte’ wereld
De Schatkamer bevindt zich in de kelder van het vernieuwde NAi Museum en is ontworpen door architectenbureau OMA. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstellingsruimte haalde Rem Koolhaas voor het aanwezige publiek enkele herinneringen op. In de jaren zeventig behoorde Koolhaas volgens eigen zeggen tot de kleine groep architecten die in archieven kunstwerken kon ontdekken. In Moskou kwam hijzelf onder een tafel bijvoorbeeld een schilderij tegen van de Russische kunstenaar Leonidov. In de jaren tachtig deed OMA mee aan de prijsvraag voor het NAi. De collectie werd toen als het belangrijkste onderdeel van het instituut gezien. In het ontwerp van OMA nam de archiefruimte daarom een centrale plek in.

In de jaren negentig ging OMA, en zijn onderzoekstak AMO, een samenwerking aan met modehuis Prada. Het bureau werd hiervoor hevig bekritiseerd. Prada werd volgens Koolhaas gezien als de kapitalistische vijand. Wat de architect echter van de commerciële wereld heeft geleerd, is nu weer toegepast in het ontwerp van de Schatkamer. “Ik weet niet wat de betekenis is van deze razendsnel op elkaar gevolgde episodes”, eindigde Koolhaas. “Maar wat we geleerd hebben in de ‘slechte’ wereld hebben we nu toegepast in de ‘goede’ wereld.”

Officiële opening
De officiële openingshandeling van de Schatkamer werd uitgevoerd door de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb. De ingang naar de ondergrondse tentoonstellingsruimte wordt gemarkeerd door een hoog hek met tralies. Om de Schatkamer te openen mocht Aboutaleb een kettingslot, waarmee het hek was afgesloten, met een sleutel opendraaien. De burgemeester grapte daarbij dat hij als allochtoon het hek natuurlijk ook met een breekijzer had kunnen openen.

Lees [hier] interview met architect Saskia Simon, die de Schatkamer namens OMA ontwierp.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

AIA lanceert ideeënprijsvraag voor Kanaalschiereiland in Alkmaar

1 uur geleden

MVRDV wint prijsvraag voor Shift Embassy in Rotterdam

3 uur geleden

Zoetermeer kiest plan UP! voor 235 woningen in centrum

Gisteren, 13:55

Kraaijvanger Architects en Mulderblauw ontwerpen stadsentree Zuidplein in Rotterdam

Gisteren, 11:40

Duitsland wil subsidies voor hernieuwbare energie afbouwen

2 uur geleden

Brussel wil in 2040 bijna helft van energiegebruik elektrisch

Gisteren, 14:49

Nog ongewis wat er moet gebeuren met verzwakte Merwedebrug

Gisteren, 10:42

NLInvesteert ziet financieringsgat voor middensegment vastgoed

17 juli, 1:23

Henk Harms mag aan de slag als wethouder ruimtelijke ordening in Den Haag

17 juli, 10:14

Delfland stemt in met nieuwe waterzuivering van 1,2 miljard euro

16 juli, 1:35
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap