Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: 's groosman partners / Sebastiaan Jansen Architectuur

Elektrobotenhuis in Heeg opgeleverd

20 juli 2010, 15:11
In het Friese Heeg is deze maand het eerste zogeheten elektrobotenhuis van Nederland opgeleverd. In het opvallende bouwwerk worden elektrische boten gemaakt, tentoongesteld en opgeladen. Sebastiaan Jansen, sinds kort werkzaam bij groosman partners, heeft het gebouw ontworpen.

De drie voornaamste functies van het gebouw zijn aan het exterieur af te lezen, doordat ze elk hun eigen morfologie en uitstraling hebben. Het gaat om een loods waar de boten gemaakt worden, een expositieruimte waar de boten al drijvend getoond worden en een ondersteunende kantoorruimte.

Korte looplijnen
“Door rangschikking van de drie hoofdfuncties rondom een centrale verkeersas worden deze via korte looplijnen met elkaar verbonden. Deze transparante centrale as steekt aan de voorzijde naar buiten en transformeert zich in een expositieruimte waar de bezoeker het gebouw betreedt”, zegt Jansen.

“Het volume, dat boven een volledig glazen expositieruimte lijkt te zweven, ontstaat door een samenspel van context en duurzaamheid. De hoekverdraaiing in de kavel is af te lezen in het grondvlak, terwijl het bovenvlak zich richt naar de zon. Hierdoor ontstaat een sculpturaal architectonisch gebaar, met een kniklijn in de voorgevel.”

“Op deze hoek bereikt dit gebouw zijn climax. Het zwarte gewichtige volume accentueert de hoek van dit kavel. Door de uiterste punt naar buiten te trekken steekt hij als een boeg van een schip over de hoek van dit bouwblok.”

Zonnecellen
Door het dakvlak naar het zuiden te laten hellen, ontstaat een oppervlak dat volgens Jansen uitermate geschikt is om zonnecellen in te verwerken. Op het hoekvolume zijn 72 zonnepanelen geplaatst, waarmee 1385 keer per jaar een elektrische boot kan worden opgeladen.

Naast de zonnepanelen zijn er nog tal van duurzame oplossingen toegepast. Het regenwater wordt opgevangen in een grijswatertank. Hiermee worden boten gewassen en de toiletten doorgespoeld. Voor verwarming en koeling van het gebouw wordt een vloerverwarming toegepast, die aan een warmtepomp (wko) is gekoppeld.

“De cradle-to-cradle gedachte is doorgevoerd in de opbouw en materialisatie van het gebouw. Bij de assemblage van het gebouw zijn, daar waar mogelijk, mechanische verbindingen gekozen, zodat bij demontage weinig energie nodig is.”

“Verder zijn er materialen in de puurste vorm toegepast. Slechts enkele materialen hebben een afwerking in de vorm van schilderwerk gekregen. Maar hout blijft hout, en steen blijft steen.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bouw nieuwe publieksentree Tweede Kamer naar ontwerp van de Architekten Cie. gestart

Gisteren, 14:56

Woningbouwproject The Orchard in Rijswijk opgeleverd

Gisteren, 12:12

Studio L A ontwerpt permanente opvolger Luchtsingel in Rotterdam

Gisteren, 11:01

Frederik Pöll Bureau voor Architectuur maakt van klaslokaal een gezinshuis

16 juli, 5:43

NLInvesteert ziet financieringsgat voor middensegment vastgoed

Gisteren, 13:23

Henk Harms mag aan de slag als wethouder ruimtelijke ordening in Den Haag

Gisteren, 10:14

Delfland stemt in met nieuwe waterzuivering van 1,2 miljard euro

16 juli, 1:35

Opzetten Gelders Museum kost volgens eerste prognose 7,8 miljoen

16 juli, 10:26

Extra hulp bij verduurzaming huizen in Groningen en Noord-Drenthe

15 juli, 1:12

Denktank: zonne-energie levert voor het eerst kwart van stroom EU

15 juli, 9:19
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap