Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Wethouder wil architectenplatform Rotterdam

23 februari 2010, 16:06
Rotterdam wil architecten meer betrekken bij het architectuurbeleid van de stad. Dat staat in de nota ‘Architectuur en Rotterdam’ die het college van B&W heeft vastgesteld. Wethouder Hamit Karakus van Ruimtelijke Ordening ziet daarvoor graag een architectenplatform opgericht worden.

Zijn woordvoerster noemt het Platform Marktsector hierbij als voorbeeld. “Dit is een vanuit de markt opgericht platform, waarin onder meer ontwikkelaars en corporaties zitten. Dit is een serieuze gesprekspartner, waarmee we afgelopen jaar afspraken hebben gemaakt om de bouwsector in Rotterdam vlot te trekken.”

‘We hebben zelf geen concrete plannen, maar we zouden het mooi vinden als zo’n platform er ook voor architecten zou komen. We hopen dat het initiatief vanuit de architectuur zelf komt, bijvoorbeeld door het NAi of een groep architecten."

Ontwerptalent
Het college neemt zich verder voor om ontwerptalent te behouden en stimuleren. “De gemeente wil graag dat opdrachtgevers, zijzelf voorop, investeren in de juiste architect voor de juiste opdracht en met hun selectiewijze meer kansen bieden aan meerdere architecten”, meldt de gemeente.

De rol van Rotterdam als opdrachtgever was afgelopen jaar juist omstreden, gezien de verwikkelingen rond het nieuwe stadskantoor. Architecten vonden dat de eisen voor jonge en kleine bureaus te zwaar waren om mee te kunnen doen aan de ontwerpcompetitie.

Karakus ziet dat echter anders, ook gezien de grote omvang van de opdracht. “We stimuleerden grote bureaus juist tot samenwerking en dat leidde tot grote creativiteit. Er deed bijvoorbeeld een astronaut mee, maar andere architecten werkten ook samen met kleinere bureaus”, zegt zijn woordvoerster.

De uitspraak van het kort geding dat de verliezers van de aanbesteding aanspanden tegen de gemeente sterkt de wethouder. De vier bureaus vonden de gevolgde procedure oneerlijk, maar de rechter stelde Rotterdam in het gelijk.

“We werkten voor het eerst met een beoordelingscommissie en die keek naar kwaliteit. Dat leidde weer tot een hoop creativiteit en samenwerking met kleinere bureaus. We zullen er daarom mee doorgaan en hopen dat particuliere opdrachtgevers het bij grotere opdrachten ook uitproberen.”

Onderzoek en overleg
In de nieuwe architectuurnota heeft de gemeente ook de ambitie uitgesproken om voorafgaand aan nieuwe bouwprojecten onderzoek en overleg met de omgeving te laten plaatsvinden. Dit, ‘zodat projecten de stad en de directe omgeving optimaal versterken’.

“Hierbij gaat het bijvoorbeeld om de (cultuur)historie van het gebied en ruimtelijke en programmatische samenhang met de omgeving. Daarnaast moeten alle bouwwerken duurzaam en toekomstgericht worden ontworpen”, zegt de gemeente.

Tenslotte heeft het college de hoogbouwvisie vernieuwd, door er een belangrijk punt uit het Binnenstadsplan 2008-2020 in op te nemen. De plinten van alle hoogbouw moeten ‘levendiger’ worden en zorgen voor een dynamisch straatbeeld. Dit onder meer omdat Rotterdam meer en jongere bewoners in de binnenstad wil.

Verkiezingsdebat
Karakus is vanavond deelnemer aan het verkiezingsdebat over architectuur in Rotterdam, georganiseerd door het NAi en AIR.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Merle Ebskamp nieuwe directeur van architectuurcentrum Aorta

21 augustus, 11:17

Studio Ard Hoksbergen ontwerpt woongebouw voor onderwijspersoneel op Centrumeiland

20 augustus, 1:00

De Playlist: Bert Dirrix en zijn vrouw stellen hun huis open voor concerten

20 augustus, 9:15

In beeld: Folly Art Norg 2026

19 augustus, 1:10

Veel meer bouwvergunningen in aanloop naar regels netcongestie

21 augustus, 10:06

Friesland wil 54 miljoen uittrekken voor kopen van landbouwgrond

20 augustus, 10:26

Woonalliantie: draai belemmerende regels woningmarkt terug

19 augustus, 9:52

Rapport over inclusief wonen gepresenteerd tijdens symposium

18 augustus, 10:47

Duitse bouw heeft steeds meer last van lage waterstand Rijn

17 augustus, 1:37

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap