Gevolgen peilstijging IJsselmeer groter dan gedacht

26 mei 2009, 12:03
De gevolgen van een hoger waterpeil van het IJsselmeer zijn veel groter dan verwacht. Dat zeiden enkele Kamerleden na afloop van het bezoek van de Tweede Kamercommissie Verkeer en Waterstaat aan de IJsseldelta.

Om in de toekomst als opslag voor zoet water te dienen, zou het waterpeil van het IJsselmeer met maximaal 1,5 meter moeten worden verhoogd, adviseerde vorig jaar de Deltacommissie. Deze club onder leiding van oud-minister Cees Veerman keek hoe Nederland op de lange termijn waterveilig kan blijven.

Dijkgraaf en voorzitter van de Unie van Waterschappen Sybe Schaap betoogde maandag tijdens de bijeenkomst in Kampen onder meer dat bij een hoger waterpeil alle gemalen rondom het IJsselmeer moeten worden aangepast. Ook krijgt de provincie Flevoland te maken met mogelijk vier keer zoveel grondwater dat omhoog komt. ,,Het was mij niet bekend dat dit voor zo'n groot gebied gevolgen zou hebben'', zei Pvda-Kamerlid Jan Boelhouwer.

Bij een hoger IJsselmeerpeil van 1,5 meter zal de IJssel langs Kampen met bijna een meter stijgen, zei dijkgraaf Schaap. Hij vindt een dergelijke maatregel niet alleen onnodig maar ook ongelooflijk duur. ,,Na dit gehoord te hebben, is deze maatregel voor mij geen automatisme'', zei Boelhouwer.

Volgens Kamerlid Ad Koppejan (CDA) is het zaak dat er geleerd is van de fouten van de vorige Deltacommissie. ,,In Zeeland is destijds het nodige over het hoofd gezien, zoals blauwalgproblemen in de binnenwateren. Grote maatregelen als een stijging van het waterpeil moeten eerst voldoende onderzocht worden.''

Bypass
Tijdens de zitting stond ook de omstreden bypass bij Kampen centraal. Uit onderzoek zou blijken dat door de aanleg van deze zijtak van de IJssel een groot gebied langs de rivier beter beveiligd is tegen overstromingen, maar dat de stad Kampen juist onveiliger wordt.

,,Als dat zo is, moeten we volgens de wet deze effecten wegnemen. Het is een misverstand dat Kampen wordt opgeofferd voor de veiligheid van Zwolle en omgeving'', zei dijkgraaf Schaap.

De Tweede Kamer wil over een aantal voorstellen van de Deltacommissie in december een beslissing nemen. De Kamercommissie trekt in totaal zes keer het land in om de mogelijke gevolgen van deze maatregelen te bekijken.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nationaal Holocaustmuseum uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025

Gisteren, 21:00

Sweder Spanjer & Ramon Scharff ontwerpen uitbreiding Bunkermuseum Terschelling

Gisteren, 16:46

MVRDV ontwerpt woontoren met palet aan kubusvormige buitenruimten

Gisteren, 12:26

Boek over vergeten architect van de Nieuwe Haagse School

4 juni, 5:17

Sweco neemt Nederlands ingenieursbedrijf in slimme gebouwbeveiliging over

Gisteren, 14:49

Organisaties dagen gemeenten uit: maak de stad insectvriendelijk

Gisteren, 10:15

Rechter vernietigt natuurvergunning Schiphol

Gisteren, 09:35

NSC wil toch bevriezing huren, ondanks annulering door minister

4 juni, 3:16

WRK architecten benoemt Matteo Bettoni tot associate architect

3 juni, 5:15

Mona Keijzer trekt huurbevriezing in

3 juni, 4:25
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan