Zumthor winnaar Pritzker Prize 2009

14 april 2009, 10:29
De Zwitserse architect Peter Zumthor (65) is gekozen tot de Pritzker Architecture Prize Laureate 2009, de hoogste onderscheiding in de architectuur. De ceremonie zal op 29 mei plaatsvinden in Buenos Aires in Argentinië. De prijs – die vaak de ‘Nobelprijs van de architectuur’ wordt genoemd - behelst een bronzen medaille en geldbedrag van 100.000 Amerikaanse dollar (circa 75.000 euro).

Thomas J. Pritzker, voorzitter van The Hyatt Foundation, die de prijs uitreikt, noemde Zumthor een “meester-architect, die overal ter wereld wordt bewonderd door collega’s.” Zijn werk is “gefocust, compromisloos en zeldzaam vastbesloten.”

“Alle gebouwen van Peter Zumthor,” voegde Pritzker toe, “hebben een sterke, tijdloze aanwezigheid. Hij heeft het zeldzame talent om een helder en rigoureus denkkader te combineren met een waarlijk poëtische dimensie – daardoor blijft zijn werk inspireren.”

Zumthors oeuvre is betrekkelijk klein, maar – wellicht juist daardoor – kwalitatief zeer hoogwaardig. De meeste projecten zijn gerealiseerd in Europa. Behalve in Zwitserland, staan zijn gebouwen in Duitsland, Oostenrijk, Nederland, Engeland, Spanje, Noorwegen, Finland en - buiten Europa - in de Verenigde Staten. Therme Vals in Zwitserland wordt door velen beschouwd als zijn meesterwerk. Een recent hoogtepunt is het Kolumba Museum in Keulen, door de jury geprezen al een “betoverend eigentijds werk,” dat op een ongeforceerde manier vele lagen geschiedenis in zich verenigd. Zumthor noemt de prijs een “schitterende erkenning” van zijn architecturale werk in de afgelopen twintig jaar. “Dat ons kleine oeuvre is opgemerkt in de professionele wereld maakt ons trots.” De gelauwerde architect zegt bovendien dat zijn overwinning hoopgevend is voor jonge architecten: “Als zij streven naar kwaliteit, kan ook hun werk zonder speciale promotie bekend raken.”

Bron: Pritzker Prize

Andere nieuwsberichten

Francon opent tijdelijke winkelinstallatie 'Scene' in samenwerking met KAAN Architecten

Gisteren, 14:14

Twaalfde editie Amsterdam Light Festival van start

Gisteren, 11:14

MVRDV en Orange Architects ontwerpen vooruitlopend op de wederopbouw van Oekraïne

29 november, 5:05

Wubben.Chan ontwerpt woongebouw nabij Marconiplein

29 november, 11:41

Nijmegen hoeft plannen voor westelijke entree station niet aan te passen

Gisteren, 10:40

Miljoenen naar onderzoek voor duurzame oplossing PFAS

Gisteren, 09:48

Vastgoedinvesteerder Signa vraagt uitstel van betaling aan

29 november, 3:31

Feesttoerist ook na Stay Away-campagne aangetrokken tot Amsterdam

29 november, 12:19

PvdA'er Henk Nijboer moet sociale agenda in aardbevingsgebied vormgeven

29 november, 9:57

Duits energieconcern RWE steekt 55 miljard in duurzame projecten

28 november, 4:06
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan