Restauratie Gerlachuskerk na 12,5 jaar voltooid

9 januari 2009, 17:38
De restauratie van de Gerlachuskerk is eindelijk voltooid. De werkzaamheden hebben 12,5 jaar in beslag genomen. De kerk in Houthem bij Valkenburg aan de Geul is een van de weinige barokkerken van Nederland. Vandaag verscheen een boek over de kerk en de heilige Gerlachus.

De Gerlachuskerk - een zeldzaam voorbeeld van barokke kerkarchitectuur in Nederland - is voorzien van unieke wand- en gewelfschilderingen in barokstijl van de achttiende-eeuwse Beierse schilder Johann Adam Schöpff. De schilderingen vertellen het levensverhaal van de heilige Gerlachus.

Vanmiddag nam gouverneur Leon Frissen van Limburg heeft het eerste exemplaar van een boek over Gerlachus en de naar die heilige genoemde kerk in Houthem bij Valkenburg aan de Geul gekregen. Het boek besteedt aandacht aan het wonderlijke leven van de heilige en vertelt de geschiedenis van het kerkgebouw. Gerlachus was een twaalfde-eeuwse ridder, die als bekeerling zijn harnas voor het boetekleed verruilde. Hij woonde als kluizenaar in een holle eik bij de plek waar nu de kerk staat. In die tijd was dat een Germaanse heilige plek en die heiligheid straalde op Gerlach af, zei historica Anneke Mulder-Bakker bij de presentatie van het boek. ,,Hij maakte van de heidense een christelijke heilige plek. Gerlach trad met toestemming van paus Hadrianus IV op als lekenprediker en had door zijn overtuigingskracht groot succes. De monniken van Meerssen waren jaloers en kregen de bisschop van Luik zover dat die de eik liet kappen.

In 1201 werd bij zijn graf een klooster gesticht. Houthem werd een bedevaartsoord. In 1220 werd beschreven dat de aarde boven de doodskist openbarstte en dat het vrijkomende zand wonderen bewerkte. Vanaf het begin van de dertiende eeuw wordt Gerlach dan ook als heilige vereerd. Nog steeds bezoeken pelgrims de tombe van Gerlachus in de kerk om er geneeskrachtig zand te rapen ter bescherming van have en goed.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Forum Magazine wijdt nummer aan architectuur en de koolstofdioxide-crisis

2 oktober, 2:40

Door atelier PRO ontworpen brede school in Genderen in gebruik genomen

2 oktober, 1:46

MVRDV ontwerpt collectie straatmeubilair voor Escofet

2 oktober, 11:35

Fenix en Light House winnen Dutch Daylight Award 2026

2 oktober, 10:33

Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

2 oktober, 3:35

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

2 oktober, 9:29

Haskoning neemt Nelissen Ingenieursbureau over

1 oktober, 12:15

Liander: tekort bouwgrond laat wachtlijsten energienet oplopen

1 oktober, 11:19

Herinrichting en geschiedenis Grote Markt centraal in nieuw boek

30 september, 4:14

ING: voorlopig geen daling huizenprijzen, ondanks stijgende rente

30 september, 3:09
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap