Nationaal Historisch Museum met vijf ‘werelden’

10 december 2008, 16:43
Het nieuwe Nationaal Historisch Museum (NHM) in Arnhem zal uit vijf 'werelden' bestaan: ik en wij, land en water, rijk en arm, oorlog en vrede en lichaam en geest. Het museum kiest niet voor een chronologische opzet om de geschiedenis van Nederland te vertellen, zei een van de twee directeuren Valentijn Byvanck woensdag bij de presentatie van de toekomstvisie voor het NHM.

,,Mensen vinden het vervelend als de geschiedenis chronologisch wordt gepresenteerd”, aldus Byvanck. ,,We gaan geen geschiedenisboek schrijven.”
De werelden ‘dompelen bezoekers onder in een groot historisch domein’ en confronteren ze met reeksen thema's die in objectkamers, filmkamers, kunstkamers, doekamers en gamekamers worden getoond, luidt de visie.

De werelden zijn elk apart bijna een zelfstandig museum, waar bezoekers gemakkelijk een paar uur kunnen doorbrengen.

Byvanck en mededirecteur Erik Schilp laten het idee los om het museum in te delen aan de hand van de vijftig vensters van de Canon van de Nederlandse Geschiedenis. Ook het oorspronkelijke ontwerp van architect Francine Houben is hiermee van tafel. De eerste helft van 2009 gaan beide directeuren met historici en onderwijzers de discussie aan over de toekomstvisie.

Na de zomer begint de selectie van de architect. ,,Begin 2010 is dan duidelijk hoe het gebouw eruit moet zien'', aldus Schilp. De bouw duurt volgens hem drie tot vijf jaar. ,,Het museum moet een icoon worden in Arnhem, zoals het Guggenheim Museum in Bilbao.''

Na de opening moet het gebouw 200.000 tot 300.000 bezoekers per jaar aankunnen. Byvanck en Schilp blijven overigens aan tot de opening.

Komend jaar gaat het NHM zich al vestigen 'als merk'. Het museum gaat mensen via bewustwordingscampagnes betrekken bij de geschiedenis van Nederland en wil fascinatie en betrokkenheid kweken bij een breed publiek.

Mensen kunnen filmpjes insturen voor de website van het NHM. Het museum lanceert digitale geschiedenispakketten 'die voor iedereen toegankelijk en begrijpelijk zijn'.

Alles is geschiedenis, stellen Byvanck en Schilp. Van de ceremoniële overhandiging van de grondwet door Thorbecke aan koning Willem II en de afschaffing van de slavernij tot het wereldkampioenschap voetbal in 1978 en de eerste mobiele telefoon. De exposities wisselen.

,,We gaan natuurlijk belangrijke stukken opstellen, maar we worden geen depot van nationale schatten zoals Napoleon heeft gedaan met het Louvre'', aldus Byvanck.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Gebiedsambitiedocument voor Rotterdamse wijk Keilekwartier vastgesteld

Gisteren, 14:00

BNO en nai010 presenteren zesde editie Dutch Designers Yearbook

Gisteren, 13:21

Beyond Space voorziet hoofdkantoor cementfabrikant Holcim van nieuwe inrichting

Gisteren, 10:58

BURA, LEVS architecten en Urban Climate Architects publiceren onderzoek naar CO2-voetafdruk van stedelijk ontwerp

21 januari, 4:00

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

1 uur geleden

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

Gisteren, 15:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

Gisteren, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

Gisteren, 09:08

Toerisme wereldwijd in 2025 naar record, meeste toeristen naar Europa

21 januari, 2:56

Nieuw gemaal IJmuiden kost tot 2,3 miljard euro

21 januari, 1:28
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan