Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Sanitair - redactioneel

2 juli 2008, 17:23
Baden in Weelde

Kleine innovaties geven steeds meer comfort in de natte ruimtes, waarin ‘wellness’ een niet meer weg te denken begrip is. In toenemende mate worden totaalconcepten ontwikkeld, waarin naast de watervoorziening de behandeling van licht, lucht en geluid zijn geïntegreerd.
Er worden zoveel nieuwe sanitaire producten en productlijnen op de markt gebracht dat niet kan worden gesproken van één overheersende trend. In wezen is voor iedere persoonlijke smaak wel iets te vinden. Toch valt te constateren dat een strakke, geometrische vormgeving de toon aangeeft. De functionaliteit wordt uitgebreid en verfijnd, terwijl de inrichting minimalistischer wordt. Dit is geen doel op zich: de hang naar meer hygiëne speelt hierin een rol en uiteraard vergroot een ingetogen, transparant design de ruimtelijke beleving van de badkamer.

Minimalisme
De algemene trend van stijlen als klassiek, koloniaal en modern is de minimalistische vormgeving. Vierkanten, rechthoeken, veelhoeken, cirkels en ovalen domineren, zonder dat het ten koste gaat van de ergonomie. Opvallend is het rijkelijk gebruik van glas, niet alleen in wanden en spatschermen, maar ook in wastafelbladen en kastfronten.

Spiegelwanden en spiegelkastsystemen worden onder meer toegepast om badkamers optisch te vergroten. Emco introduceert de lichtspiegelkasten ASIS, die geschikt zijn voor zowel grote als kleine badkamers. De lichtdoorlatende decoratieve strepen in het spiegelglas geven sfeervol, diffuus licht. Bij het openen van de deuren verlichten de spiegelkasten de badkamer op volle sterkte. De deuren zijn aan twee zijden voorzien van spiegelglas.

Inloopdouches
Ook de inloopdouche is in zekere zin symbolisch voor het minimalistisch beeld. Plakkerige douchegordijnen en douchebakken met hoge opstanden hebben het veld geruimd voor inloopdouches met transparante glazen wanden. De douchegoot (drain) met schuin aflopende vloer maakt een rand overbodig. Een aantal leveranciers biedt de mogelijkheid om de bijbehorende afvoer in te leggen met een tegel. De douchegoot past zo letterlijk naadloos in de douchevloer en hoeft alleen nog maar te worden aangesloten op een afvoerput. Het niet door randen onderbroken vloervlak geeft een ruimtelijk effect in de badkamer.

Materiaalgebruik en kleur
Naast de toepassing van glas en roestvast staal is plaatstaal weer in opkomst, vanwege de hardheid en vormvastheid. De kunststof acryl wordt veelvuldig toegepast voor (de steeds groter wordende) baden en douchebakken. De bedrijven Villeroy & Boch en Ucosan hebben een nieuwe kunststof geïntroduceerd. Quaryl, een combinatie van kwarts en acryl, is een hardere variant van het zachtere acryl.

Ook steenachtige materialen zoals quarts zijn in opmars, terwijl dankzij hun warme uitstraling en duurzaamheid houtsoorten als noten, eiken en wengé niet snel uit de gratie zullen raken. Opvallend zijn ook de ongebruikelijke combinaties van materialen, zoals hout met natuursteen en beton met kurk.

Hoewel zwart en grijstonen steeds meer worden toegepast, blijft wit één van de favoriete kleuren in de badkamer, vooral voor keramische producten zoals de wastafel en het toilet, maar ook voor baden van acryl. Steeds vaker wordt wit echter gecombineerd met warme houtsoorten en hun natuurlijke kleuren.

Wellness
Niet zo lang geleden was de badkamer de plek voor ‘afspoelen’ en 'poedelen'. Tegenwoordig is het de plek om te loungen. Bad-douchecombinaties, stoomcabines, whirlpools, regendouches en bubbelbaden vormen niet langer een uitzondering. Binnen afzienbare tijd komt een 'gewone' douche povertjes over. Duscholux Aquadrive is een van de fabrikanten die complete wellness-zuilen op de markt hebben gebracht. Het water komt als een tropische regenbui van boven, heilzaam masserend vanaf de zijkant of doelgericht vanuit de hand.

Steeds meer mensen gaan overstag voor de buitenspa. Anders dan wel gedacht werd, is (samen) buiten 'bubbelen' geen seizoensgebonden activiteit: het is met name 's winters een heilzame belevenis.

Totaalconcepten en modules
Steeds minder worden badkamers ingericht met losse elementen. Hoewel een complete badkamerlijn op zich niet nieuw is, zijn de badkamerconcepten uitgebreid met verfijndere afwerkingen en allerlei attributen die het comfort vergroten. Met name modulaire concepten waarmee veel aanpassingen mogelijk zijn, winnen aan populariteit.

Sommige bedrijven profileren zich als ‘stylefinders’ om de gebruiker tegemoet te komen in de zee van mogelijkheden. Voor wie dat liever zelf doet, bestaat de mogelijkheid via internet een 3D-badkamer naar persoonlijke voorkeur te ontwerpen.

Technische stufjes
Kranen en scheerspiegels met led-verlichting, handdoekenhouders en baden met ingebouwde lcd-schermen tonen de introductie van specifieke technieken op het terrein van het sanitair. De vaak gepeperde prijzen van dit soort producten remmen deze ontwikkeling nog wel.

De innovaties zijn echter niet alleen elektrotechnisch van karakter, ook verplaatsbare kranen en verbeterde mengkranen vergroten het comfort. Zo introduceert Kludi de kraan S-pointer, waarmee de richting van de waterstraal met één vingerbeweging tien graden versteld wordt. De plaats waar de waterstraal in de wastafel valt, is daarmee aan te passen aan de vorm van de wastafel.

De beleving van water
De primaire functie van sanitair – de verzorging van het menselijk lichaam – is in de loop der tijd niet veranderd. Aangezien het pas 50 jaar geleden is dat iedere Nederlandse woning standaard werd voorzien van een douche of een bad, mag worden geconcludeerd dat de lichaamsverzorging de laatste jaren extra dimensies heeft gekregen. Met de nog maar ten dele verkende mogelijkheden die de beleving van water biedt, lijkt voor ons een weelderige toekomst te zijn weggelegd in de sanitaire ruimtes.

Klik hier voor een eerder redactioneel artikel over sanitair

Andere nieuwsberichten

Serge Schoemaker creëert loftwoning in Amsterdams grachtenpand

Gisteren, 15:44

Oud-Zaans koopmanshuis met zeldzame behangsels krijgt nieuwe bestemming

Gisteren, 14:29

Julia Vytopil wordt nieuwe directeur Stimuleringsfonds Creatieve Industrie

Gisteren, 11:22

Tien ontwerpteams geselecteerd voor volgende fase Nationaal Slavernijmuseum

Gisteren, 10:14

Kabinet werkt aan komst landelijke grondbank

Gisteren, 13:47

Kabinet voelt zich ondersteund door klimaatadviezen burgerberaad

Gisteren, 12:17

Minder nieuwbouwwoningen in eerste kwartaal dan 2025

29 mei, 11:06

D66 begint in debat over 'IJstad' in Markermeer, anderen kritisch

29 mei, 9:10

Brandweer, provincies en VNG roepen Rijk op bouwregels te herzien

28 mei, 10:57

Belgische architect en filosoof Gideon Boie overleden

27 mei, 12:19
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan