Plasterk neemt tuindorp Vreewijk in bescherming

3 juni 2008, 10:03
Cultuurminister Ronald Plasterk is voor het behoud van tuindorp Vreewijk in Rotterdam-Zuid. Hij vindt dat Vreewijk beschermd stadsgezicht moet worden. ,,De wijk is het helemaal waard”, zei de minister maandag nadat hij er zelf een kijkje had genomen.

Al jaren woedt er een felle discussie over de buurt. Woningcorporatie Com.Wonen wil er 1400 woningen slopen. Dit tot groot verdriet van onder anderen trotse bewoners, nazaten van de oprichters van het tuindorp, het Cuypersgenootschap, de Rijksdienst voor Archeologie en het Cultuurlandschap en Monumenten.

,,Het is toch een luxe om zo mooi te kunnen wonen”, aldus het kleinkind van initiatiefnemer en bankier K.P. van der Mandele.

Het bijzonder grote tuindorp uit ongeveer 1919 is een stukje erfgoed. H.P Berlage maakte het stedenbouwkundig plan. Architect M.J. Granpré Molière en tuinarchitect P. Verhagen bepaalden het aanzien van de wijk.

Het bedrijfsleven heeft het opgezet voor de Brabanders en Zeeuwen die in de Rotterdamse haven kwamen werken. De initiatiefnemers wilden een harmonische gemeenschap en huizen met tuinen, omdat de werknemers dat gewend waren.

‘Uiterste best’
,,Laten we het tuindorp behouden. Zoveel mooie dingen hebben we niet in het land. Ik ga mijn uiterste best doen”, beloofde Plasterk. Zijn woorden werden met luid gejuich ontvangen. Bewoners bedankten hem hartelijk voor zijn steun.

Een ding was hem maandag heel duidelijk geworden. Bij Vreewijk gaat het niet alleen om woningen, kubieke meters en de kwaliteit van de spouwmuren. De sociale cohesie in de wijk is hecht. Bewoners willen voor geen goud naar elders vertrekken. Ook al zijn veel huizen klein, ze wonen er met veel plezier. ,,Het is hun buurt, hun leven'', aldus de minister.

Voor de (sociale) huurwoningen met tuin gelden jarenlange wachtlijsten. ,,Ik woon hier al dertig jaar met veel plezier. Ik laat me niet wegjagen door een stel geldhappers”, roept een bewoner fel. De Vreewijkers willen 'niet wijken voor de rijken'. Zij zijn blij dat ze zijn gehoord door de minister.

Onherstelbare beslissingen
In de loop van volgend jaar wordt bekend of Vreewijk een beschermd stadsgezicht krijgt. ,,Tot die tijd vragen wij de partijen om geen onherstelbare beslissingen te nemen, maar ik ga er vanuit dat iedereen zijn gezonde verstand gebruikt”, aldus Plasterk, die overigens wel vindt dat er best wat vernieuwd mag worden.

Wethouder Hamit Karakus maakte duidelijk alvast te handelen alsof de buurt al de bescherming geniet. Hij gaat zelfs verder. Rotterdam zou graag willen dat de wijk, waar geregeld bussen met Japanners komen, de monumentenstatus krijgt.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Being en COD ontwikkelen vier woongebouwen aan Tolhuiskanaal in Amsterdam-Noord

Gisteren, 15:53

Studio Hartzema presenteert plannen voor een nieuwe stad in Zeeland

Gisteren, 13:56

Team met Mecanoo en Inside Outside wint tender kavel 1A2 Sluisbuurt

Gisteren, 10:52

Voids benadert lastig plangebied als aantrekkelijke leefomgeving

20 mei, 4:48

Kamer niet gerust op betaalbaarheid stadsverwarming in nieuwe wet

Gisteren, 11:36

Nieuwe editie van de Architecten Wielerkoers

20 mei, 2:45

Nieuwe Rotterdamse aanpak woningbouw: meer snelheid, minder regels en heldere keuzes

20 mei, 9:49

Gemeenten krijgen 7.000 euro per gebouwde betaalbare woning

19 mei, 3:05

Marian Herman wordt algemeen directeur ontwikkelaar Edge

19 mei, 1:14

KYK Architecten/Quadraat neemt architectenbureau MD2A over

19 mei, 12:59
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan