‘Flowerpower’ in Leidsche Rijn

16 november 2007, 15:29
In Leidsche Rijn schuilt de techniek achter een bloemrijke gevel. Metersgrote bloemen, geprint op gevouwen aluminiumplaten, verrijzen de komende tijd op meerdere technische gebouwen van de nieuwe spoorlijn in deze Vinex-locatie bij Utrecht. Zo hebben de bedenkers hardcore spoortechniek verpakt in een natuurlijk jasje en dat maakt volgens hen een eenvoudig technisch gebouw tot het ‘lievelingetje’ van de wijk.

In opdracht van ProRail hebben de architecten Tjerk en Nienke van de Lune van studioSK, onderdeel van Movares uit Utrecht, de gebouwen ontworpen. Voor het ontwerp van de prints is een samenwerking met de Amsterdamse grafisch ontwerpers EHGZ en fotograaf Frank van Dam uit Utrecht aangegaan. Onderling wisselden de partijen ideeën, foto’s en schetsen uit, waardoor drie verschillende grafische ontwerpen zijn ontstaan die in afstemming met de stedenbouwkundige supervisors tot deze realisatie hebben geleid. Het architectenduo vindt het belangrijk dat, ondanks de autonome positie van de gebouwen, deze door de gebiedseigen prints toch onderdeel uitmaken van de omgeving. Volgens de ontwerpers reflecteren de abstracte, schaalloze volumes door (foto)grafische kunstuitingen natuurlijke elementen uit hun omgeving. Zo heeft het onderstation in het landelijke gebied van Vleuten een omhulsel met madeliefjes gekregen. Het ontwerp voor het kleinere relaisgebouw in het Leidsche Rijn Park bestaat uit een afbeelding van wilde roosjes met daaroverheen een grafische laag van abstracte bladeren en stippen. Het onderstation in deelgebied het Zand wordt voorzien van een okergeel stuk blad op reuzenformaat. Als het reuzenblad van dichterbij wordt bekeken zal blijken dat het is opgebouwd uit grafisch bewerkte stukken boomschors.

De prints zijn door middel van een decallisatieproces op de gevouwen aluminiumplaten aangebracht. Dit is een proces waarbij (fotografisch) beeldmateriaal door middel van het inbrengen van pigmenten in speciale poedercoatlagen op een duurzame manier op metalen en glazen aangebracht kan worden.

Op de kop van de twee onderstations zijn transformatoren opgenomen. Omdat die voldoende aan- en afvoer van lucht nodig hebben, worden de platen van de kopgevels uitgevoerd met een perforatie.

De gevel voor het onderstation te Vleuten is al grotendeels aangebracht, de andere twee gebouwen zullen op niet al te lange termijn volgen.

Bron: studioSK / Beelden: Frank van Dam

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Koningin Máxima opent jubileumeditie Dutch Design Week

Gisteren, 14:38

Doepel Strijkers Architects ontwerpt modulair interieur voor multi-brand store

Gisteren, 13:00

Nieuwe editie van DigiBouw vindt plaats op 19 en 20 november in Utrecht

Gisteren, 10:00

David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid

15 oktober, 4:04

Groningen worstelt met afronding dertig kilometer lang fietspad naar Assen

Gisteren, 15:25

PBL: minimaal 150.000 hectare meer natuur nodig in 2050

Gisteren, 11:37

Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025

15 oktober, 3:19

Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder

15 oktober, 10:49

PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg

14 oktober, 2:42

Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen

14 oktober, 10:24
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan