Opdracht Martinair voor Van Mourik Vermeulen

10 oktober 2007, 9:08
Van Mourik Vermeulen architecten ontwerpt het nieuwe hoofdkantoor van Martinair op Schiphol. Het bureau was een van de zes deelnemers aan een door Schiphol Real Estate uitgeschreven prijsvraag. Samen met KCAP architects & planners was de uiteindelijke winnaar uitgenodigd een ontwerp te maken.

Martinair laat zich omschrijven als een optimistisch, transparant bedrijf dat, naast vaak specialistisch vrachtvervoer, passagiersvervoer naar buitenlandse vakantiebestemmingen verzorgt en dat een inspirerende werkomgeving voor het personeel wil zijn.

Dit karakter vertaalt zich in het ontwerp voor het nieuwe hoofdkantoor, dat dezelfde positieve uitstraling en transparantie heeft en een link legt met het vakantiegevoel waar het bedrijf voor staat. Het ontwerp gaat uit van een asymmetrisch volume met uitsparingen. Ter plaatse van de uitsparingen blijft alleen een glazen huid over, ter bevestiging van het basisvolume. In de ruimtes die hier ontstaan is plek voor bijzondere functies, waaronder een palmentuin voor het bedrijfsrestaurant op dakniveau.

De uitsparingen zijn uitgevoerd in de bedrijfskleur van Martinair -rood- dat terugkomt in het uiterlijk van de vliegtuigen, de uniformen van de stewardessen en de reclamecampagnes van het bedrijf. Behalve naar maximale zeggingskracht voor de identiteit van Martinair is er ook gezocht naar een maximaal gebruik van de locatie, waarbij zoveel mogelijk contact wordt gelegd met de verkeersstromen in de omgeving.

Het gebouw is zichtbaar vanaf de A9 en grenst direct aan de start- en ladingsbanen van Schiphol; ook ligt het in de aanvliegroute van de luchthaven, reden waarom ook het dak actief is meegenomen in het ontwerp. Zo is zelfs vanuit het vliegtuig het hoofdkantoor van Martinair herkenbaar. Op de begane grond en eerste verdieping vormt de snede met het entreegebied de monumentale toegang. Op de vijfde en zesde verdieping is de snede met de foyer voor de onderwijs- en vergaderruimten hier direct boven gesitueerd.

De snede met het restaurant en het Operations Control Center op de negende, tiende en elfde verdieping is frontaal op Schiphol gericht, maar de kop van deze snede speelt een spel met de genoemde twee andere aan de entreegevel.

Het gezicht, de identiteit van het hoofdkantoor, wordt met name aan deze entreegevel gemaakt. Bij het passeren van het gebouw over de omliggende wegen ziet men echter steeds een aanzet van dit gezicht door de twee hellende gevels en de koppen van de sneden die om de hoek te zien zijn.

Bron: bron + beelden: Van Mourik Vermeulen architecten

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

ONE Architecture & Urbanism werkt mee aan masterplan transformatie havengebied New York

Gisteren, 16:34

Plan voor nieuwe buurt op plek hoofdkantoor ABN AMRO op de Zuidas

Gisteren, 13:56

Gortemaker Algra Feenstra voegt zorggebouw toe aan buurtschap

Gisteren, 11:52

‘Alexander Straub zet grote groep vakgenoten weg als niet-relevant’

Gisteren, 10:05

Renovatie en vernieuwing Fierenshoven beloond met Vlaamse opdrachtgeversprijs

Gisteren, 15:27

PBL: klimaatdoelen blijven bij meeste partijen buiten beeld

Gisteren, 14:39

Makelaars willen van nieuw kabinet duidelijk en stabiel beleid

Gisteren, 09:12

Noord-Holland moet afronding natuurnetwerk weer jaren opschuiven

9 oktober, 12:19

Onderzoek: over tien jaar zijn veel bestaande middenhuurwoningen verkocht

9 oktober, 10:22

Do Janne Vermeulen verzorgt Rietveldlezing 2025

8 oktober, 11:28
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan