Nature's Pride, ontworpen door Paul de Ruiter Architects
Copyright: Jeroen Musch
New Logic III, een logistiek centrum, ontworpen door Habeon Architecten
Copyright: PixelPool
Nieuwbouw voor BluePrint Automation (BPA), ontworpen door HD Architectuur
Copyright: Paula Romein Fotografie

Dynamis: opnameniveau bedrijfsruimten bereikt record

6 maart 2018, 11:27
Bijna 3,1 miljoen vierkante meter bedrijfsruimte is in 2017 gehuurd of aangekocht. Daarmee is volgens Dynamis een historisch hoog opnameniveau van bijna 3,1 miljoen m2 bereikt. Vooral buiten de vier grote steden vertoont de bedrijfsruimtemarkt een sterke dynamiek, stelt de makelaarsorganisatie.

Ten opzichte van 2016 is vorig jaar bijna een vijfde meer meters gehuurd of aangekocht. Daardoor is het aanbod gedurende 2017 met 7% afgenomen, stelt Dynamis makelaars, vastgoedconsultants en taxateurs in zijn vandaag gepubliceerde jaarrapportage. In de rapportage beschrijft en analyseert de organisatie 27 regio’s.

Toe- en afnames
Buiten de vier grote steden nam het aantal opgenomen meters in 2017 met meer dan een vijfde toe. Meer dan een verdubbeling was te zien in de regio’s Almere, Amersfoort, Eindhoven en Maastricht. Acht van de door Dynamis onderzochte regio’s lieten nog een daling van het opnameniveau zien.

Van de vier grote steden vertoonde Utrecht meer dan een verdubbeling van het opnamevolume; ook in Rotterdam was in 2017 nog een toename van het aantal gehuurde of aangekochte meters waarneembaar.

In Amsterdam en Den Haag daarentegen zijn er respectievelijk 14 en 25% minder meters opgenomen, aldus Dynamis. Volgens de makelaarsorganisatie veroorzaakt het tekortschietende kwalitatief goede aanbod in deze twee regio’s de teruggang.

Nieuwbouw
Door de economische groei, de lage rente en de toenemende vraag naar nieuwbouw volgens specificaties van de huurder (build-to-suit) zijn er in 2017 80% meer vierkante meters bedrijfsruimte vergund. Ook het aantal aangevraagde vergunningen voor nieuwbouw van bedrijfsruimte noemt Dynamis “historisch hoog”. De logistieke sector loopt hierbij voorop.

Overigens, zo merkt de organisatie op, zou het grote aantal nieuwbouwprojecten ruime mogelijkheden bieden om energetische eisen te stellen; echter, energielabels zijn bij bedrijfsgebouwen niet verplicht. “Verdergaande besparingseisen zijn noodzakelijk om het volledige besparingspotentieel in deze sector te benutten”, schrijft Dynamis.

Uitbreiding verwacht
De makelaarsorganisatie heeft positieve verwachtingen met betrekking tot de ontwikkeling van de bedrijfsruimtemarkt in de komende jaren. De behoefte van bedrijven aan uitbreiding – als gevolg van de economische groei – zal resulteren in een toenemende druk op de bestaande voorraad, maar ook in een groter vraag naar nieuwbouw.

De vraag naar nieuwbouw komt deels voort uit de behoefte aan meer ruimte, maar volgens Dynamis ook uit een kwalitatieve behoefte, zoals die aan grote aaneengesloten oppervlakten. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Mecanoo transformeert oud laboratoriumgebouw tot informatie- en ontvangstpaviljoen

27 minuten geleden

Groot Egyptisch Museum naar ontwerp van Heneghan Peng en West 8 officieel geopend

1 uur geleden

ZJA Architects & Engineers viert 35-jarig jubileum met expositie in Arcam

31 oktober, 3:17

AMO creëert zintuiglijke omgeving voor parfumeriemerk in oude kledingzaak

31 oktober, 1:31

Corporaties lenen voor het eerst honderd miljard bij Waarborgfonds

Vandaag, 09:51

Coalitie Zuid-Holland bezorgd om woningbouw: mag niet vastlopen

31 oktober, 4:46

Aanbesteding voor nieuw windmolenpark op zee krijgt nul reacties

31 oktober, 12:10

FNV en aannemers: schrappen ID-pas bouwplaatsen is onbegrijpelijk

31 oktober, 10:04

Overijssel start met eigen aanpak rond kwetsbare natuur

30 oktober, 3:28

Geschiedenis en betekenis Het Scheepvaarthuis belicht in boek

29 oktober, 4:15
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan