Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Peter de Ruig
Copyright: Studio Thier&vanDaalen
Copyright: Studio Thier&vanDaalen

Thier&vanDaalen vangt historie in kristallen

22 september 2016, 10:37
In het hoofdtrappenhuis van parkeergarage Sint-Jan in ’s Hertogenbosch ziet de bezoeker archeologische vondsten in kristalvormige vitrines. Crystal History is een ontwerp van Studio Thier&vanDaalen.

Bij de realisatie van een ondergrondse parkeergarage in Den Bosch stuitten de bouwers op een neanderthalerkamp van 40.000 tot 60.000 jaar oud. Archeologen legden vervolgens een groot aantal vuurstenen werktuigen en botresten van dieren als rendieren, wolharige neushoorns en een jonge mammoet aan.

Vrije ruimte
De gemeente besloot de vondsten in de nieuw te bouwen garage tentoon te stellen, naast andere archeologische vondsten. Op voorstel van de architect van de parkeergarage, Leon Thier, werd daarvoor de vrije ruimte in het trapgat van het hoofdtrappenhuis gekozen. Dit is een lichte ruimte, zich uitstrekkend van parkeerlaag -3 tot aan de begane grond.

Studio Thier&vanDaalen kreeg de vraag om een ontwerp voor de vitrines te maken. Ruben Thier en Iris van Daalen ontwierpen eerder verrassende ‘presentatiemeubels’ als de CuratorCabinet en Round Square Cabinet. De vitrines voor de parkeergarage moesten wederom echte blikvangers worden.

Bevroren historie
Uit twee voorstellen van de studio koos een commissie van de gemeente unaniem voor Crystal History, een ontwerp voor vitrines in de vorm van kristallen. Het transparante bergkristal werd in de Griekse en Romeinse oudheid als eeuwig bevroren water bestempeld; aangezien de garage onder waterniveau is gebouwd, was dit voor Studio Thier&vanDaalen een logisch uitgangspunt.

Nu ‘bevriezen’ de vitrines als het ware de tijd, in de vorm van de bewaarde vondsten. In combinatie met de trap als symbool voor reizen in de tijd, kwamen Thier en Van Daalen op het idee slanke, hoge vitrines te ontwerpen en die in te richten op chronologische volgorde. De bezoeker die de trap van de parkeergarage bestijgt ziet met de vondsten een historisch verloop.

Minimalistisch
De geabstraheerde vormen van kristallen zijn vervaardigd uit metaal en glas. De functionele details zijn zo minimaal mogelijk gehouden, leggen de ontwerpers uit, om de kristalvorm tot zijn recht te laten komen. De ruimte waarin de vitrines zijn geplaatst, is bijzonder smal: circa 35 centimeter breed. De kasten zijn buitengewoon hoog; de hoogste vitrine is ruim vier meter hoog.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde projecten

Andere nieuwsberichten

Cityförster, PosadMaxwan en gemeente Rotterdam presenteren onderzoeksproject over Carbon-Based Urbanism

Gisteren, 17:30

Expositie over Vlaams Bouwmeesterschap bOb van Reeth

Gisteren, 13:49

BDP ontwerpt multifunctionele accommodatie in Gorssel

Gisteren, 12:26

Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan

Gisteren, 10:48

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

Gisteren, 14:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

Gisteren, 11:57

Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten

Gisteren, 11:03

Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

26 januari, 4:15

Nog drie tot zes miljard euro nodig voor doortrekken Noord-Zuidlijn

26 januari, 12:07

Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

26 januari, 10:27
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan