Moment tijdens Keti Koti (een Surinaamse feestdag ter viering van de afschaffing van de slavernij) in Amsterdam
Copyright: Pixabay

Amsterdam wil nieuw gebouw realiseren voor nationaal slavernijmuseum

26 januari 2022, 16:47
Het Amsterdamse college van B&W wil een nieuw gebouw realiseren voor de vestiging van een museum over het nationaal slavernijverleden. Het gebouw moet voor 6.500 vierkante meter aan publieke ruimte krijgen en worden omringd door een park. Het stadsbestuur heeft negen mogelijke locaties in beeld, laat de gemeente Amsterdam woensdag weten.

Het gaat  om de kop van het Java-eiland (Oost), de Sixhaven (Noord), het Amstelpark (Zuid), kop Oranjesluizen (Noord), het Marineterrein (Oost), het Nelson Mandelapark (Zuidoost), Papaverweg (Noord), Tolhuistuin (Noord) en Zuidas-Kenniskwartier (Zuid).

De gemeente Amsterdam wil bij de keuze voor een locatie ruimte bieden voor participatie en inspraak, waarbij ook de mogelijkheid bestaat suggesties voor andere geschikte plekken in te dienen.

Verder heeft het hoofdstedelijke college inhoudelijke hoofdlijnen van het museum vastgesteld en worden er drie kwartiermakers aangesteld. Dit trio krijgt een jaar de tijd om tot een definitief plan, een blauwdruk en tijdelijke programmering voor het nieuwe museum te komen. “De drie kwartiermakers hebben ieder een specifiek profiel: één maatschappelijk, één museaal en één fysiek”, meldt de gemeente Amsterdam.

“De maatschappelijke behoefte aan een museum over het slavernijverleden is groot”, zegt wethouder Touria Meliani (Kunst en Cultuur). “Er is behoefte aan erkenning van en informatie over deze gedeelde geschiedenis. Met behulp van kunst worden oude verhalen eigentijds en relevant gemaakt, en komt er ruimte om uiting te geven aan emoties en om nieuwe perspectieven te ontdekken. Ik ben heel tevreden met de vorm die het museum begint te krijgen.”

Coalitieakkoord
Het initiatief om te komen tot een nationaal slavernijmuseum wordt ondersteund door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Voor het nieuwe gebouw en de invulling van het museum trekt de gemeente Amsterdam samen op met het Rijk. In het coalitieakkoord van het huidige kabinet staat opgenomen dat het Rijk bijdraagt aan het nationaal slavernijmuseum. In de komende periode zullen het Rijk en de gemeente hierover verder in gesprek gaan.

Het investeringsbesluit zal uiteindelijk worden genomen door de nieuwe gemeenteraad van de gemeente Amsterdam, die na de gemeenteraadsverkiezingen op 16 maart wordt aangesteld.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

AG NOVA ontwerpt woon-zorggebouw voor kwetsbare ouderen op Centrumeiland

Gisteren, 15:15

Team van Nederlandse en Oekraïense architecten ontwikkelt open-source bouwsysteem voor publieke voorzieningen in Oekraïne

Gisteren, 13:57

Expositie toont mogelijkheden voor nieuwe woonruimte in bestaande Rotterdamse wijken

Gisteren, 11:05

Vincent Bijlo en Berlage Saxophone Quartet brengen iconisch ontwerp van Berlage tot leven

17 februari, 3:50

Ridderkerk hoeft voorlopig niet samen te werken bij verdeling huurwoningen

Gisteren, 16:29

Zichtbaar verduurzaamde huizen leveren meer op bij verkoop

Gisteren, 11:59

Noord-Brabant verdeelt vijftig miljoen euro over regio-Moerdijk

Gisteren, 09:09

Nederland en Vlaanderen maken afspraken over stikstofuitstoot

17 februari, 2:51

Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen

17 februari, 10:39

Noord-Hollands dorp Opmeer wil eerste mini-kernreactor huisvesten

16 februari, 1:34
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan