Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Dom Hans van der Laan
Copyright: Frans de la Cousine
Abdij Roosenberg
Copyright: Coen van der Heiden
Abdij Roosenberg
Copyright: Coen van der Heiden
Abdij Roosenberg
Copyright: Coen van der Heiden
Abdij Roosenberg
Copyright: Jeroen Verrecht
Morfotheek, maatstelsel in drie dimensies, Dom Hans van der Laan
Copyright: Vlaams Architectuurinstituut
Grote tentoonstelling Dom Hans van der Laan in deSingel
12 september 2017, 16:24
Komend najaar wordt in kunstencentrum deSingel in Antwerpen een grote tentoonstelling over de Nederlandse architect en monnik Dom Hans van der Laan georganiseerd. Met de expositie
Een huis voor de geest
wil het Vlaams Architectuurinstituut (VAi) de theorie en praktijk van de invloedrijke architect tastbaar maken voor een breed publiek.
In de tentoonstelling zullen originele maquettes, modellen, meubels en tekeningen van Dom Hans van der Laan (1904-1991) te zien zijn, evenals projecten van oud-leerlingen zoals Jan de Jong. Het is voor het eerst dat zoveel archiefstukken uit Van der Laans oeuvre worden samengebracht, meldt het VAi.
Voor een groot deel is dit te danken aan de bereidheid van de monniken van de Abdij van Vaals, de beheerders van het Van der Laan-archief. “Dat zij zo veel vrijgaven is gerust uitzonderlijk te noemen en zal waarschijnlijk niet snel meer gebeuren”, zegt curator van de tentoonstelling Caroline Voet, architect en Van der Laan-expert.
Van der Laan heeft een vrij bescheiden, maar invloedrijk gebouwd oeuvre gerealiseerd. Wellicht van nog grotere betekenis is zijn theorie. Zijn traktaat De Architectonische Ruimte, met het plastisch getal als belangrijkste instrument, is het bekendst en vormde de basis voor de Bossche School. Daarnaast vormt het voor hedendaagse architecten nog een belangrijke referentie.
Schaal
Misschien wel het grootste verschil tussen van der Laan en zijn modernistische tijdsgenoten is de benadering van het begrip ‘schaal’, zegt het VAi. “Waar de modernisten het groots zagen en in stedelijke termen dachten, werkte Van der Laan aan een menselijke architectuur. Een architectuur die eerder horizontaal is opgevat dan verticaal, met dik metselwerk, klassieke kolommenreeksen, dynamische open perspectieven en een uitgesproken ritmiek. Niet voor niets noemde zijn biograaf Richard Padovan hem een ‘
modern primitive
’”, aldus het VAi.
Om alle archiefstukken in een passend decor te kunnen plaatsen, wordt de expozaal van deSingel flink onder handen genomen. “Om te beginnen zijn de verhoudingen van Van der Laan sterk voelbaar in de scenografie. De grote en hoge witte doos die de exporuimte van deSingel is, hebben we herleid tot een ruimte die meer beantwoordt aan de menselijke schaal die Van der Laans architectuur typeert”, vertelt curator Voet.
Bezoekers bevinden zich enerzijds in een open atrium waar hij zich kan vergapen aan de vele maquettes en 3D-objecten. Daarnaast kunnen ze zich letterlijk terugtrekken in een reeks intiemere nissen om de aanwezige documenten te bestuderen. Met zijn atrium en
studiolo’s
of cellen is de scenografie van ‘Een huis voor de geest’ in feite een knipoog naar de structuur van een basiliek, aldus het VAi.
Zintuiglijke architectuur
Naast zijn strakke verhoudingsleer was het scheppen van een bepaalde sfeer voor Van der Laan cruciaal. “Je kan Van der Laans werk het beste omschrijven als zintuigelijke architectuur, waar beleving centraal staat.” vertelt Voet.
In de tentoonstelling wordt daarom ruimte gegeven aan drie kunstenaars die werk tonen dat refereert naar het tactiele karakter van zijn oeuvre . De Duitse fotografe Friederike Von Rauch toont een reeks foto’s die ze maakte naar aanleiding van een verblijf in de Abdij van Roosenberg.
Ingel Vaikla, een filmmaakster uit Estland, laat een ontroerend portret zien van de zusters tijdens hun laatste dagen in Roosenberg. Esther Venrooy, een Nederlandse geluidskunstenares, ontwikkelde een soundscape die het leven in de abdij door middel van geluid weergeeft.
Abdij Roosenberg
Van der laan realiseerde vier kloosters en een woning. De abdij Roosenberg, dat in het Vlaamse dorp Waasmunster is gelegen, vormt onderdeel van de tentoonstelling. Volgens Voet is dit gebouw nog altijd een goed bewaard geheim, maar ook het project waarbij Van der Laan zijn theorie ten volle heeft kunnen uitvoeren. Tevens is het een voorbeeld van hoe een gebouw dat in een religieuze context is ontworpen, kan worden aangepast voor andere doeleinden.
De abdij, die oorspronkelijk is gebouwd voor twaalf zusters en 25 gasten, wordt verbouwd tot een internationaal studiecentrum en onderkomen van de KU Leuven. Momenteel werken studenten van de Faculteit Architectuur aan een studie rond deze functiewissel. Het resultaat, in de vorm van maquettes en tekeningen wordt onder de titel ‘Singing Silence’ tentoongesteld in Abdij Roosenberg.
Opening 13 oktober
Deze kleine tentoonstelling, workshops met oud-leerlingen van Van der Laan en een reeks rondleidingen in en rond de abdij lopen gelijktijdig met de tentoonstelling in deSingel. De expositie is van 13 oktober tot 14 januari 2018 te bezoeken. Ruim dertig jaar geleden, in 1986, was er ook een tentoonstelling over Van der Laan, die was meer gericht op een vakpubliek. In 2008 was in het toenmalig Nederlands Architectuurinstituut een tentoonstelling over Van der Laan te zien.
Trefwoorden
dom hans van der laan
antwerpen
tentoonstelling
bossche school
vlaams architectuurinstituut
jan de jong
desingel
plastisch getal
Locatie
Best gelezen
1
Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan
dinsdag, 27 januari
2
Ontwerpers presenteren ruimtelijke visie voor renovatie en uitbreiding Paradiso
maandag, 26 januari
3
Re:Born en Den Haag tekenen anterieure overeenkomst voor herontwikkeling Pier van Scheveningen
maandag, 26 januari
4
Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal
vrijdag, 23 januari
5
Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen
woensdag, 28 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Woonhuizen Dom Hans van der Laan en navolgers besproken in boek
5 december 2024
Nieuwe editie Van der Laan-lab in Buitenplaats Doornburgh
27 oktober 2023
Woonhuis architect Jan de Jong rijksmonument
16 februari 2018
Vereniging verwerft woonhuis architect Jan de Jong
9 maart 2017
Expositie Bossche school in Oss
9 november 2011
Zeldzame kerk Bossche school gesloopt
26 maart 2007
Uitbreiding als verbinding tussen binnen en buiten
11 juli 2017
Tentoonstelling over Dom Hans van der Laan
20 februari 2008
Tentoonstelling Bossche School in priorij Doornburgh
26 april 2019
Tentoonstelling over de Bossche School in vroeg voorbeeld ervan in Maarssen
20 mei 2019
Pauwert respecteert Bossche school bij herbestemming en nieuwbouw
8 juli 2020
Hilde de Haan (1949-2021) schreef vanuit de mens over architectuur
12 februari 2021
Expositie over eigenzinnige architect en kunstenaar Luc Deleu
30 april 2021
Van der Laandag in het teken van tactiliteit en techniek in de Bossche School
3 maart 2023
Woonhuizen Dom Hans van der Laan en navolgers besproken in boek
5 december 2024
Nieuwe editie Van der Laan-lab in Buitenplaats Doornburgh
27 oktober 2023
Woonhuis architect Jan de Jong rijksmonument
16 februari 2018
Vereniging verwerft woonhuis architect Jan de Jong
9 maart 2017
Expositie Bossche school in Oss
9 november 2011
Zeldzame kerk Bossche school gesloopt
26 maart 2007
Uitbreiding als verbinding tussen binnen en buiten
11 juli 2017
Tentoonstelling over Dom Hans van der Laan
20 februari 2008
Tentoonstelling Bossche School in priorij Doornburgh
26 april 2019
Tentoonstelling over de Bossche School in vroeg voorbeeld ervan in Maarssen
20 mei 2019
Pauwert respecteert Bossche school bij herbestemming en nieuwbouw
8 juli 2020
Hilde de Haan (1949-2021) schreef vanuit de mens over architectuur
12 februari 2021
Expositie over eigenzinnige architect en kunstenaar Luc Deleu
30 april 2021
Van der Laandag in het teken van tactiliteit en techniek in de Bossche School
3 maart 2023
Toon alles
Gerelateerde evenementen
17 mei — 1 september 2019
Een Huis voor de Geest
Buitenplaats Doornburgh
Andere nieuwsberichten
Team V presenteert opgeleverd Clubhouse Boompjes in Rotterdam
50 minuten geleden
In Rotterdam is afgelopen jaar hoogbouwproject Clubhouse Boompjes opgeleverd. Team V Architectuur ontwierp twee woontorens van honderd en zeventig meter hoog, die gezamenlijk goed zijn voor 342 woningen.
Inzendronde BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 gestart
2 uur geleden
Projecten die vorig jaar in gebruik zijn genomen kunnen voor 26 februari worden ingezonden bij de BNA. Juryvoorzitter van de 21e editie van deze prijs is oud-minister Winnie Sorgdrager.
Groen licht voor transformatie van historische Citrusveiling in M4H naar ontwerp van Nudus
3 uur geleden
Het gebouw van Maaskant en Van Dommelen krijgt een nieuwe bestemming als verzamelgebouw voor start-ups, innovatieve ondernemers en creatieve makers
Gezondheidscentrum op militaire kazerne Assen in gebruik genomen
Gisteren, 15:10
Een bestaand pand op het terrein is met behoud van fundering verbouwd tot een drie keer zo groot complex. Het kruis van Genève is als vorm van de plattegrond en als perforatie in de cortenstalen gevel gebruikt.
Woningcorporaties komen veel geld tekort, waarschuwt autoriteit
1 uur geleden
De Autoriteit woningcorporaties ziet drie opties: meer overheidsgeld, hogere huren of minder nieuwbouw en verduurzaming.
Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen
Gisteren, 10:45
Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald.
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering
Gisteren, 09:36
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering.
Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord
28 januari, 2:35
Het kabinet wil de normen voor sommige dijken verlagen.
Kamer wil dat kabinet verbreding A27 bij Amelisweerd schrapt
28 januari, 11:39
In plaats van het huidige plan wil de Kamer dat het kabinet het alternatief van de regio Utrecht omarmt.
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft
27 januari, 2:30
De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken, stelt Taco van Hoek
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur