Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema
Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema
Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema
Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema
Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema
Copyright: Pagina toolkit. Afing Broekbakema

Op weg naar een seniorvriendelijk ziekenhuis

1 oktober 2013, 14:27
Broekbakema presenteert vandaag de toolkit
‘Op weg naar een seniorvriendelijk ziekenhuis’. Ouderenorganisaties willen een officieel keurmerk voor ziekenhuizen die toegankelijker en prettiger zijn voor ouderen.

Broekbakema heeft de eisen aan de fysieke omgeving hiervoor concreet gemaakt.
Tekst: Lisa Wagemans

“De zorg voor ouderen wordt steeds complexer”, aldus Eric van Eck van Broekbakema. “Mensen worden ouder, hebben meerdere aandoeningen tegelijkertijd, wonen langer thuis en komen zieker in het ziekenhuis.” De huidige ziekenhuizen zijn vaak niet goed toegankelijk voor deze senioren. Dit was de reden voor ouderenorganisaties om een keurmerk te ontwikkelen die de ziekenhuizen seniorvriendelijker moet maken.

Ziekenhuizen die voldoen aan zowel de wensen en behoeften van ouderen als de normering, ontvangen het officiële keurmerk. Het idee komt uit Canada waar al meerdere jaren een keurmerk voor ziekenhuizen wordt gebruikt. “Binnen het huidige concurrentiesysteem is dit keurmerk een middel om betere voorzieningen te stimuleren”, volgens Van Eck.

Kwaliteitscriteria
In samenwerking met senioren en mantelzorgers die ervaring hebben met de problematiek, heeft de ouderenorganisatie vijftien kwaliteitscriteria voor een seniorvriendelijk ziekenhuis opgesteld. Broekbakema heeft de drie criteria die over omgeving en architectuur gaan geconcretiseerd.

Broekbakema heeft de criteria door middel van een toolkit tastbaarder en visueler proberen te maken. “Belangrijk is dat het een leuk boekje is dat als gespreksstof dient en dat snel duidelijkheid verschaft”, licht Van Eck toe. “Onze volgende stap is om samen met de ouderenbond ook de andere twaalf kwaliteitscriteria in kaart te brengen. Uiteindelijk hopen wij dat er in de toekomst met de toolkit integrale ontwerpoplossingen voor de zorg worden ontwikkeld.”

De toolkit richt zich op vragen als: wat zijn voor ouderen belangrijke aspecten van gastvrijheid? Hoe kunnen zij zich het beste oriënteren? Wat hebben zij nodig om zich er op hun gemak te voelen? Wat draagt bij aan hun gevoel van zelfstandigheid? Hoe kan het comfort voor ouderen in ziekenhuizen verbeterd worden?

De toolkit
De toolkit geeft de actiepunten in de volgende vijf categorieën: aankomst, ontvangst &
toegankelijkheid, oriëntatie & routing, functionaliteit & comfort en beleving. Bijvoorbeeld moet er bij lange gangen voor zitjes, leuningen en eventueel een busdienst worden gezorgd. Bij de hoofdtoegang moet afgezien van een draaideur ook een elektrisch bedienbare loopdeur aanwezig zijn; senioren blijken vaak angstig voor draaideuren.

Een gastvrouw of -heer moet zorgen voor een prettige ontvangst; zij kunnen helpen waar nodig. Een wachtruimte die is ingericht als een huiskamer zorgt voor een meer ontspannen sfeer. Een goede akoestiek zorgt voor rust en draagt bij aan een prettige communicatie. En als in de lift een stem de verdieping aangeeft wordt dit als zeer prettig ervaren.

De kwaliteitcriteria zijn getoetst in 130 ziekenhuislocaties. Tijdens de presentatie van vandaag wordt bekend gemaakt welke ziekenhuizen deze eerste, voorlopig tijdelijke, keurmerk mogen ontvangen.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Tentoonstelling Junk Space bij Museum MORE belicht openbare ruimte

16 oktober, 2:15

Powerhouse Company en DELVA geven mobiliteitshub Buurtschap Crailo vorm van entreepaviljoen

16 oktober, 9:00

Groen licht voor renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen

15 oktober, 4:40

Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum

15 oktober, 3:45

Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

16 oktober, 5:30

Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport

16 oktober, 4:30

Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur

16 oktober, 4:00

Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen

16 oktober, 3:00

Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters

15 oktober, 5:30

Thom Zijlstra treedt toe tot directie Arons en Gelauff architecten

15 oktober, 12:29
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap