Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Rijk bemoeit zich minder met ruimte

14 juni 2011, 14:27
Er komt veel meer bewegingsvrijheid voor regio’s op het gebied van ruimtelijke ordening. Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) doet dit door het terugbrengen van nationale ruimtelijke belangen en door te schrappen in regels en procedures. Dat staat in de ontwerp-Structuurvisie Infrastructuur en Ruimte die zij vandaag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.

De voorgestelde wijziging van het ruimtelijk beleid komt volgens het ministerie voort uit verschillende ontwikkelingen. “De belangrijkste is dat de regionale verschillen in Nederland toenemen. Dat maakt maatwerk noodzakelijk”, meldt I&M.

Kern van beleid het beleid van Schultz is dat ze de invloed van het Rijk op ruimtelijke beslissingen wil terugbrengen, door te schrappen in regels en procedures. Lagere overheden krijgen in zo'n geval de ruimte. Volgens Schultz is dat helemaal geen verslechtering, want zij vindt dat er nu nog te veel zaken op het gebied van ruimtelijke ordening worden bepaald vanuit Den Haag.

Om haar woorden kracht bij te zetten refereerde ze aan haar tijd als wethouder in Leiden. Toen wilde ze 'een groengebiedje' gebruiken als nieuwe vestigingsplaats van een bedrijf. Het Rijk gaf haar daar toestemming voor. Toen de graafmachines al klaar stonden om uit te rukken was er in Leiden een nieuw stadsbestuur aangetreden.

Die stak een stokje voor het plan. “Het is dus niet zo dat de regie van het Rijk altijd nodig is en dat anders de ruimte wordt verkwanseld'', aldus Schultz. ,,Groengebieden kunnen juist in heel goede handen zijn bij de gemeenten. Zij kunnen maatwerk leveren.''

Beslisruimte moet zo dicht mogelijk bij de burger liggen, is haar uitgangspunt. “Het Rijk moet zo weinig mogelijk op de stoel van provincies en gemeenten willen zitten. Mensen weten zelf het best hoe ze moeten inspelen op de eigen situatie'', aldus Schultz. “Zo kunnen de regionale verschillen in groei en krimp gericht worden aangepakt.''

Nationaal belang
Projecten van nationaal belang blijven wel in de portefeuille van het Rijk. Het gaat daarbij om projecten als de Zuidas, de ontwikkeling van Schiphol, Rotterdam-Zuid en de Schaalsprong Almere.

“De ontwikkeling van de stedelijke regio’s rond mainports, brainport en greenports gaat gepaard met economische ontwikkeling, energiebehoefte, vraag naar woningen en meer mobiliteit.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

OMA gebruikt bestaand gebouw als canvas bij renovatie Edo-Tokyo Museum

17 april, 3:55

Winnaars verkiezing Beste Bossche Gebouw 2020–2025 bekend

17 april, 2:16

Appartementengebouwen door MIX architectuur vormen sluitstuk Noorderhaven Zutphen

17 april, 12:29

EUmies Award naar renovatie congrescentrum in Charleroi en tijdelijke ruimtes Sloveens theater

17 april, 10:54

Woningbouwzaken krijgen langer voorrang bij Raad van State

17 april, 4:49

Inspectie positief over verbetering sociale veiligheid TU Delft

17 april, 11:36

NVM vreest minder nieuwbouw door veranderende voorrang stroomnet

17 april, 9:23

Architecten voor restauratie en herbestemming Rivièrahal gekozen

16 april, 12:00

Bewoners aardbevingsgebied Groningen blijven kritisch op herstel

16 april, 10:34

ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar

15 april, 1:22
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan