BNA: orderportefeuilles vier procent gestegen

23 september 2010, 17:24
Uit onderzoek onder architectenbureaus, in opdracht van de BNA, blijkt dat de orderportefeuilles sinds begin dit jaar niet verder zijn geslonken. Sinds de laatste enquête van februari 2010 is een lichte stijging van vier procent te zien. Of er werkelijk sprake is van herstel moet de komende periode duidelijk worden.

Nieuw onderzoek in opdracht van de BNA laat zien dat sinds het uitbreken van de crisis de gemiddelde orderportefeuille van architecten afgenomen is met 40 tot 50 %. Ten gevolge hiervan is meer dan een kwart van het personeel in de branche zijn baan kwijtgeraakt en de verwachting is dat dit nog verder oploopt.

Tegelijkertijd toont het onderzoek dat voor het eerst sinds het begin van de crisis de orderportefeuilles geen verdere neergang vertonen. Sinds de laatste enquête van februari 2010 is een lichte stijging te zien (4%). De komende periode moet duidelijk maken of er werkelijk sprake is van herstel.

Onderzoeksbureau USP kreeg de opdracht een vierde peiling te doen naar de stand van zaken en de verwachtingen voor de komende tijd. Het onderzoek is in de laatste week van augustus uitgevoerd. De resultaten zijn nu bekend. Er was een hoge respons; 26% van de benaderde architecten heeft de enquête ingevuld. De enquêteresultaten zijn representatief voor de gehele Nederlandse architectenbranche.

27% minder personeel
Architecten ervaren de gevolgen van de economische crisis tot nu toe vooral doordat het aantal opdrachten is verminderd en opdrachten tot nader order worden uitgesteld. De orderportefeuilles (werkvoorraad) vertonen echter in deze enquêteresultaten een lichte verbetering t.o.v. de vorige meting (februari 2010); gemiddeld 4%.

De personele uitstroom blijft aanzienlijk. Ten opzichte van het goede jaar 2008 (Bron: BNA Bedrijfsvergelijkend Onderzoek 2008) is de uitstroom van personeel in de branche 27%. De verwachting bij de geënquêteerden is een verdere daling, zij het veel minder drastisch.

De meest effectieve maatregelen die architectenbureaus hebben getroffen, zijn kostenbesparingen door het ontslaan van vast personeel en het niet verlengen van tijdelijke contracten. Verder worden genoemd het samenwerken met andere architectenbureaus en het hanteren van lagere tarieven om projecten te winnen. Dit laatste wordt echter tegelijkertijd ervaren als een belangrijk knelpunt.

Architectenbureaus positiever
Licht herstel is voelbaar in de uitkomst dat 9% van de ondervraagde bureaus aangeeft getroffen te zijn geweest door de crisis, maar daar inmiddels geen last meer van te hebben. De groep architecten die inmiddels weer zeker is van het voortbestaan van het bureau, is gegroeid naar bijna de helft. Bij de eerste crisismeting in januari 2009 was dit een kwart.

Sinds het uitbreken van de economische crisis lobbyt de BNA voor het vlottrekken van stilgevallen projecten en voor marktverruimende maatregelen. Een recente lobby is de vraag aan de minister van Financiën om het btw-tarief voor architectendiensten bij renovaties te verlagen.

De BNA stuurt de resultaten van het onderzoek aan de Ministers van Financiën, WWI en EZ, de Rijksbouwmeester, de vier Bouwministeries Defensie, VROM, LNV, V&W, en de VNG, Aedes en Neprom.

Trefwoorden

orderportefeuille bna

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woontoren De Vrijheid door Atelier Kempe Thill in Bajeskwartier opgeleverd

Gisteren, 14:14

Kunstenaars en architecten bouwen 'nomadisch monument' voor slachtoffers Gaza

Gisteren, 10:58

Vijf nominaties voor de prijs voor Architect van het Jaar 2025

Gisteren, 09:00

Houten groepsaccommodatie voor scouting in de bossen van Baarn

29 augustus, 2:35

Steeds meer vakantiewoningen aan de kust, vooral in Zeeland

Gisteren, 15:27

Gasgeneratoren in Utrecht om overbelasting stroomnet te voorkomen

Gisteren, 11:40

Amsterdam schrijft tender uit voor eerste kavels Pampusbuurt op Strandeiland

29 augustus, 1:47

Vrees voor windparken in Groene Hart, oproep tot actie

29 augustus, 10:29

Verkoopgolf van huurwoningen houdt aan

28 augustus, 1:53

Noord-Holland maakt twintig miljoen vrij voor stationsgebieden

28 augustus, 10:50
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan