NOX/OKRA winnen prijsvraag Zijderoute

20 juni 2007, 16:39
De inzending van NOX/Lars Spuybroek en OKRA landschapsarchitecten voor de New Silk Road International Ideas Competition is geselecteerd als een van de zeven winnende. De twee bureaus maakten het ontwerp voor het ‘West-Europa-kwartier’ in een toekomstig themapark rond de voormalige Zijderoute in het Chinese Xi’an.

Het voorstel bestaat uit een gebouw en een omringend landschap, die in het teken staan van de (culturele) uitwisseling tussen China en West-Europa. Dit idee is ontsproten aan het karakter van de Zijderoute, de handelsroute tussen China en Europa die verschillende culturen met elkaar in contact heeft gebracht.

Het gebouw is een soort Chinees paviljoen (maar dan vijf keer zo groot), waarin de bezoekers bijvoorbeeld via internet, maar ook persoonlijk kunnen communiceren met West-Europa. Dit gebeurt op laagdrempelige en niet-commerciële wijze, zoals via uitwisseling tussen studenten. Het is de bedoeling dat de Chinese en Europese mensen iets te weten komen over elkaars levenswijzen. Het gebouw (ontworpen door Spuybroek) bestaat uit sterk van elkaar verschillende ruimten. De variatie, mede bepaald door het hevig golvende dak en de landschappelijk gevormde vloer, verwijst naar het levendige sociale leven in het dichtbevolkte West-Europa. Daarbij zorgt deze variatie voor onderscheid tussen de thema’s.

Het omringende park (ontwerp: Martin Knuijt, OKRA) gaat naar zeggen van de bureaus een symbiose aan met het gebouw. Het is een groen golvend landschap, met velden van bloemen en inheemse bomen die karakteristiek zijn voor het gematigde klimaat van West Europa. De kleuren van het landschap veranderen per seizoen. Het landschap wordt naar de oevers van het naastgelegen meer toe gevormd door duinlijnen. Samen met de paden en de stromen water in het park ontstaat er een netwerk van lijnen, dat in essentie een verbeelding is van het West-Europese verstedelijkt landschap met snelwegen en spoorlijnen. De thema’s binnen het gebouw komen terug op plekken, die zijn verzonken in het terrein. Hier worden bijvoorbeeld theatervoorstellingen gehouden.

Het themapark, waarvoor Jean Beaudoin het totale ontwerp maakte, bestaat uit negen secties. Deze zijn allemaal gericht op een andere cultureel gebied rond de Zijderoute. Zo hebben Perzië en het Middellandse Zeegebied een eigen plek. Of de winnende ontwerpen van de ideeëncompetitie daadwerkelijk gerealiseerd gaan worden, is niet bekend.

Bron: NOX/Lars Spuybroek / OKRA landschapsarchitecten

Trefwoorden

china

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nieuwe Hittekaart Woningmarkt 2026 van BPD toont aanhoudende woningdruk

Vandaag, 14:42

Bouw mobiliteitshub op voormalig Akzo-terrein Arnhem gaat van start

Vandaag, 13:59

Hester van Dijk genomineerd voor Moira Gemmill Prize for Emerging Architecture

Vandaag, 11:36

Haagse gemeenteraad stemt in met bouw van 11.400 woningen in nieuw stadscentrum

Gisteren, 16:20

Rijksvastgoedbedrijf zet eerste deelgebied nieuwe wijk Valkenhorst in Katwijk te koop

Vandaag, 15:26

Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

Gisteren, 14:57

Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

Gisteren, 10:36

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

27 februari, 5:04

'Gemeenten gaan weer voor grondbezit'

27 februari, 1:45

Terugkijken: KRO-NCRV Pointer onderzoekt waarom lege winkels geen woningen worden

27 februari, 12:06
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan