Bouwbedrijf na veertien eeuwen op de fles

2 mei 2007, 14:46
De Japanse tempelbouwer Kongo Gumi is na 1428 jaar failliet gegaan. Enorme schulden en een afnemende vraag naar tempels bezegelden het lot van het oudste bedrijf ter wereld. Bouwbedrijf Takamatsu heeft de boedel overgenomen, schreef Business Week onlangs.

Het bedrijf werd in 578 opgericht, nadat de Japanse prins Shotoku de Koreaanse familie Kongo meenam naar zijn moederland voor de bouw van de Shitennoji-tempel. Het bedrijf bouwde door de eeuwen heen meerdere beroemde tempels in het land van de rijzende zon. De eerste crisis ontstond in de negentiende eeuw, toen de staat de subsidies voor de bouw introk. Toch wist Kongo Gumi de omschakeling naar de commerciële bouw te maken.

Het langdurige succes van het familiebedrijf is te verklaren doordat voor de opvolging van de directeur altijd de meest talentvolle zoon werd aangewezen. Soms nam een aangetrouwde man de naam Kongo aan, zodat hij de leiding kon nemen. Van de veertig directeur die de scepter hebben gezwaaid, was slechts één persoon vrouw. Dat was de grootmoeder van de laatste directeur Masakazu Kongo.

In de jaren tachtig leende het bedrijf vanwege de onstuimige economische groei in Japan veel geld om te investeren in onroerend goed. Als gevolg van de daaropvolgende recessie daalde de omzet, terwijl Kongo Gumi zat opgescheept met renteverplichtingen van ongeveer 250 miljoen euro. Ook namen de vraag naar tempels en het aantal donaties voor het bouwen en onderhouden van tempels af. Hoewel het bedrijf al sinds de twintigste eeuw ook andersoortige gebouwtypen bouwde, was vorig jaar een faillissement niet meer te voorkomen.

Bron: De Pers / Business Week

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

OMI verkent geschiedenis en toekomst gebied bij nieuwe Rotterdamse stadsbrug

2 uur geleden

Negen nominaties voor Rijnlandse Architectuur Prijs 2025

Gisteren, 14:41

Ontwerpteam van CRKL architecten, HilberinkBosch architecten en LAP Landscape & Urban Design wint tender Snellerpoort

Gisteren, 13:00

René van Zuuk ontwerpt gebogen woongebouw voor Hilversumse binnenstad

Gisteren, 10:00

Bouwend Nederland: ‘Er komt een groot tekort aan bouwers’

1 uur geleden

EGM benoemt Leonie Grootveld en Martijn in ’t Veld tot associate

3 uur geleden

Rijnboutt benoemt Rowan Rijsdijk tot zakelijk directeur

Gisteren, 12:09

Rijksbouwmeester: tijd van nieuwe steden bouwen ligt achter ons

Gisteren, 11:11

Huren van woning opnieuw flink duurder in juli

5 september, 1:33

Huizenprijzen in het tweede kwartaal gestegen in alle gemeenten

5 september, 9:56
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan