Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

'Kabinet moet compacte stad loslaten’

7 november 2006, 15:18
Een radicale koerswijziging is nodig om de Nederlandse stad gezond en leefbaar te houden. Volgens de nieuwe voorzitter Jo Goossens van NVB Vereniging voor ontwikkelaars & bouwondernemers moet het kabinet daarom de gedachte van de compacte stad verruilen voor die van de leefbare stad. Goossens ziet in het creëren van meer ruimte voor groen en recreatie meer heil dan in verdichting.

,,Nu is het bouwbeleid van de overheid gericht op zoveel mogelijk flats en mensen op een kluitje. Met alle gevolgen van dien als overvolle steden, parkeerdruk, geluidsoverlast, fijn stof en het verdwijnen van de laatste restjes stedelijk groen”, stelt de NVB. Goossens zei tijdens de maandag gehouden jaarvergadering van de branchevereniging van ontwikkelende bouwbedrijven dat in de leefbare stad juist ruimte moet zijn voor groen, gezelligheid en stedelijke recreatie.

De Groene Stad
Het congres stond in het teken van de Groene Stad. In de visie van Goossens is dit een zeer actueel thema omdat groen bij veel gemeenten nu een restpost is. En dit komt omdat door het concept van de compacte stad de nadruk veel te veel ligt op verdichten. Goossens: ,,Vijftig procent van de grote Nederlandse steden zitten volgens recente cijfers van de Raad voor het Landelijk gebied nu al ver onder de vereiste groennorm van 75 vierkante meter groen per woning. Zij dreigen volgens de plannen van de compacte stad binnenkort nog eens 20 procent groen te verliezen.”

Volgens de NVB-voorzitter maakt het Rijk daarom een kapitale fout door zo hardnekkig aan dit concept vast te houden. ,,Het is achterhaald. Uit onderzoek blijkt overduidelijk dat niet een groenstedelijke stad ervoor zorgt dat we vaker in de auto zitten, maar juist een compacte stad met veel flats en mensen op een kluitje. Die trekken er ter compensatie in het weekend met de auto op uit. Bovendien is ondanks het beleid de verrommeling van het landschap gewoon doorgegaan. Kijk maar naar de bedrijventerreinen langs de snelwegen. Ook dat is een politieke keuze geweest.”

Groenstedelijk wonen
Volgens Goossen wordt een stad pas sterk als mensen er graag komen en willen wonen. ,,Soms kan verdichting helpen maar even zo vaak door juist niet te verdichten maar door ruimte te geven voor pleinen, parken, water en andere vormen van stedelijke recreatie. Uit onderzoek blijkt de belangstelling voor groenstedelijk wonen zelfs groter dan voor de typisch dorpse milieus of het platteland.”

Goossens vindt daarnaast dat de overheid een integrale benadering van stad en ommeland moet stimuleren. Dit betekent sneller aan de randen van de stad nieuwe gebieden voor woningbouw aanwijzen waardoor winsten die hier worden gemaakt, kunnen worden ingezet voor projecten in de bestaande stad en het financieren van stedelijk groen. ,,Onze benadering is dus wezenlijk anders dan dat van de compacte stad. Daar waar de compacte stad de spanning tussen binnenstad en daarbuiten vergroot, leggen wij juist de verbinding daartussen. Wij zien rand, centrum en ommeland nadrukkelijk als aanvullend en niet als tegenstrijdig.”

Bron: IKC RO

Trefwoorden

overheid recreatie auto

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Voorlopig ontwerp cultuurcluster Berlijnplein in Utrecht gepresenteerd

Gisteren, 15:27

Universiteitscampus Spui in centrum Den Haag in gebruik genomen

Gisteren, 13:58

Amsterdam wil hiphopcentrum realiseren in stadseel Zuidoost

Gisteren, 10:46

Menselijk contact, licht en lucht staan centraal bij appartementencomplex van SO-IL

26 maart, 2:47

‘Transformatie en optoppen levert tienduizenden woningen en klimaatwinst op’

Gisteren, 11:53

Zeeuwse Staten willen inspraak inwoners op groeiplan provincie

Gisteren, 09:30

Minister: meer geld nodig voor Warmtefonds voor duurzamere woning

26 maart, 12:29

Kadaster: nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers

26 maart, 9:35

SER adviseert kabinet: wees standvastig in verduurzamingsbeleid

25 maart, 11:03

Omzet Ballast Nedam gestegen, ook orderboek groeit

24 maart, 1:20
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan