Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Tentoonstelling en boek Nagele [revisited]

19 mei 2006, 9:02
Museum Nagele opent haar deuren op vrijdag 12 mei a.s. voor een nieuwe tentoonstelling, Nagele [revisited]. De opening van deze tentoonstelling gaat gepaard met de presentatie van het gelijknamige boek van Cary Markerink en Theo Baart.

Hoe Nagele overeind blijft
Op dit moment zijn de discussies over de leefbaarheid van het platteland zeer relevant. Wat zijn de overlevingskansen van Nagele, het dorp dat voortgekomen is uit de koker van bekende architecten? De blauwdruk van het ontwerp laat een klein, oorspronkelijk als agrarische gemeenschap neergezet dorp zien. Hoe kan dit dorp zich staande houden in de huidige tijd?

Om te laten zien hoe Nagele met de veranderingen omgaat, is een boek en een tentoonstelling samengesteld, genaamd "Nagele [revisited]". Het boek is een vervolg op het boek Nagele N.O.P (1988).

Nagele geldt als het schoolvoorbeeld van “Het Nieuwe Bouwen”. Het dorp is als woonplaats bedacht voor mensen die in de landbouw werkzaam zijn met voorzieningen die gebaseerd waren op het mobiliteitsniveau van de jaren vijftig: de brommer en de fiets. Dertig jaar na het intrekken van de eerste bewoners van het dorp hebben de fotografen Cary Markerink en Theo Baart het dorp, haar inwoners en haar omgeving voor de eerste keer gefotografeerd. Op dat moment weerspiegelde het dorp meer de jaren vijftig, dan de jaren tachtig. Het dorp kende op 1.000 inwoners 42 verenigingen en was nog altijd een gestructureerde gemeenschap. Inmiddels was de tweede generatie boeren aan het werk. De landarbeiders werden steeds meer vervangen door de mechanisatie in de landbouw. De middenstand sloot de deuren. Het resultaat van drie jaar fotografie werd gepubliceerd in het boek Nagele N.O.P. (1988).

Nagele versus de Bijlmermeer
Nu hebben Markerink en Baart de dorpsgemeenschap en haar inwoners opnieuw vastgelegd. De centrale vraag die zij daarbij stellen is “Wat is de houdbaarheid van de blauwdruk Nagele?”

Lucernehof Nagele is ontstaan op het hoogtepunt van het denken dat door middel van ruimtelijke ordening de randvoorwaarden om mensen gelukkig te maken geschapen kunnen worden. Juist nu, in een tijd waarin de discussies over het platteland en de suggesties voor het bouwen van nieuwe dorpen volop in de belangstelling staan, is het goed om aandacht te hebben voor dit soort reeds bestaande “nieuwe dorpen”. Daarnaast is de vergelijking met de Bijlmermeer interessant. Nagele is als ontwerp niet minder rigide dan de Bijlmer, maar weet wel de veranderende bevolkingssamenstelling – niet vanzelf en niet zonder problemen – op te vangen. Dat geldt ook voor de ingrijpende veranderingen in de agrarische sector. Het dorp Nagele is bezig om haar bestaansrecht opnieuw te definiëren. Het dorp fungeert niet langer als een agrarische nederzetting, maar wordt nu gezien als een plezierige kleinschalige woonkern op een uur rijden van de randstad.

De tentoonstelling Nagele [revisited]
In de expositie Nagele [revisited] laten Markerink en Baart zien hoe een naar binnengericht agrarisch dorp verandert in een forensengemeenschap. Dit doen zij aan de hand van door hen gekozen foto’s uit familiealbums van bewoners uit de pionierstijd en met hun eigen fotografie uit de jaren 1986 tot 2006. De mooiste foto’s zijn voor het boek Nagele [revisited] geselecteerd. Deze worden tentoongesteld in Museum Nagele, van vrijdag 12 mei tot en met zondag 29 oktober 2006.

Fotograaf Theo Baart is opgegroeid in Hoofddorp, in de Haarlemmermeerpolder. Die polder was een akkerbouwgebied in zijn jeugd. Door de verstedelijking van de Randstad heeft hij dat gebied in de loop van twintig jaar in suburbia zien veranderen. Dit heeft hij vastgelegd in het boek Bouwlust (1999). De inrichting van het land fascineert hem. Zijn werk is verschenen in diverse fotoboeken zoals Atlas van de Verandering (2001) en Territorium (2003).

Fotograaf Cary Markerink is geboren in de tropen. Vanaf zijn vijfde levensjaar is hij woonachtig in Europa en rond zijn twaalfde vestigde hij zich definitief in Nederland. In eerste instantie vond hij het Nederlandse landschap vreselijk saai. Tijdens het fotograferen voor het boek Nagele N.O.P. ontstond zijn liefde voor de rechtlijnig ontworpen Noordoostpolder met zijn oerhollandse rechte horizon. Sindsdien is landschap zijn fotografische hoofdthema: landschap als afspiegeling van een cultuur.


Bron: nagele

Andere nieuwsberichten

Bouwstart voor Anna Maria van Schurmangebouw bij Utrechtse Dom

14 augustus, 11:58

Multifunctionele accommodatie in groene setting voor Heemstede

14 augustus, 9:38

Nieuwe Instituut verwerft omvangrijke diacollectie Louis le Roy

13 augustus, 10:39

De Playlist: Ard Hoksbergen geniet van gelaagdheid Boards of Canada

13 augustus, 9:15

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49

Washington Post: verbouwing Witte Huis kost 927 miljoen dollar

13 augustus, 11:51

Amsterdamse wethouder ontkent achterhouden kosten Oostbrug

12 augustus, 9:33

Koophuizen in bijna alle gemeenten in prijs gestegen

11 augustus, 9:54

Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf

10 augustus, 10:09

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

5 augustus, 11:28
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap