Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Belemmerende factoren bij de woning nieuwbouw

11 oktober 2005, 19:53
Hoewel de Nederlandse woningbouw zich momenteel aan het herstellen is, is het op het moment nog niet op het gewenste niveau. De voortekenen voor de woningbouw zijn goed, zoals ook blijkt uit de woningbouwprognoses van Bouwkennis. Maar wat zijn nou eigenlijk op het moment de redenen dat de woningbouwproductie achterblijft volgens de markt. Bouwkennis onderzocht bij woningbouwcorporaties, ontwikkelaars (en zelfontwikkelende aannemers) en gemeenten hoe de achterblijvende woningbouwproductie verklaard kan worden.

De redenen blijken talrijk. Vanuit verschillende organisaties binnen de markt is de laatste tijd kritiek geuit op de huidige grondprijs. De te hoge grondprijs zou er namelijk voor zorgen dat de woningbouw alleen maar duurder wordt wat onder andere een negatief effect heeft op de doorstroming. De te hoge grondprijs wordt door ruim de helft van de marktpartijen genoemd en bevestigt hiermee nogmaals haar rol als belemmerende factor. Na de te hoge grondprijzen worden juridische procedures van omwonenden en bestemmingsplannen die niet voorzien in de bouw mogelijkheden het meest genoemd. Het niet beschikbaar zijn van grond wordt vrijwel niet gezien als belemmerende factor. Met uitzondering van de gemeenten worden de te hoge grondprijzen door alle ondervraagde partijen als voornaamste belemmerende reden genoemd. De belemmerende reden die het meest genoemd wordt door de gemeente is de juridische procedures van omwonenden. Opvallend is dat ongeveer eenderde van de woningcorporaties, hoofdaannemers en ontwikkelaars aangeeft dat de trage afhandeling van bouwvergunningen een reden is, terwijl slechts 6% van de gemeenten deze reden opgeeft. Een redelijk groot percentage van de gemeenten gaf aan nog andere belemmerende factoren te ervaren. Hierbij worden onder andere milieu-eisen en een tekort aan budget genoemd.

Wegnemen van belemmerende factoren
Aan de respondenten is gevraagd bij wie de voornaamste taak ligt om de belemmerende factoren voor de opstart van nieuwe projecten weg te nemen. Gemeenten worden veruit het meest genoemd, gevolgd door het Rijk/landelijke overheid en provincies. Iets meer dan de helft van de gemeenten noemt zichzelf als hoofdverantwoordelijke maar een bijna net zo’n groot percentage legt de taak bij het rijk en de landelijke overheid neer. Slechts een minimaal deel van de respondenten geeft de EU de rol van hoofdverantwoordelijke.

Bron: bouwkennis

Trefwoorden

woningbouw factor

Andere nieuwsberichten

Serge Schoemaker creëert loftwoning in Amsterdams grachtenpand

Gisteren, 15:44

Oud-Zaans koopmanshuis met zeldzame behangsels krijgt nieuwe bestemming

Gisteren, 14:29

Julia Vytopil wordt nieuwe directeur Stimuleringsfonds Creatieve Industrie

Gisteren, 11:22

Tien ontwerpteams geselecteerd voor volgende fase Nationaal Slavernijmuseum

Gisteren, 10:14

Kabinet werkt aan komst landelijke grondbank

Gisteren, 13:47

Kabinet voelt zich ondersteund door klimaatadviezen burgerberaad

Gisteren, 12:17

Minder nieuwbouwwoningen in eerste kwartaal dan 2025

29 mei, 11:06

D66 begint in debat over 'IJstad' in Markermeer, anderen kritisch

29 mei, 9:10

Brandweer, provincies en VNG roepen Rijk op bouwregels te herzien

28 mei, 10:57

Belgische architect en filosoof Gideon Boie overleden

27 mei, 12:19
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan