Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Riccardo De Vecchi
Copyright: Christian van der Kooy
Copyright: Max Verhoeven
Doorsnede
Copyright: Studio Massimo
Plattegrond
Copyright: Studio Massimo

Plaggenhut dient als voorbeeld voor volledig houten kantoor met gevel van populierenbast

25 februari, 13:45
Hoe kan een werkomgeving ontstaan die niet als object in het landschap verschijnt, maar er vanzelfsprekend deel van uitmaakt? Studio Massimo vond het antwoord bij een kantoor op de Blaricumse heide in de typologie van een plaggenhut. Met een gevel van populierenbast en een met heide begroeid dak wordt het landschap als het ware doorgetrokken over het gebouw.

Het volledig houten gebouw Tafelberg is gerealiseerd aan de rand van de Blaricumse heide, in een beschermd stuwwallandschap met subtiele hoogteverschillen en open vergezichten. Bij de vraag hoe het pand letterlijk kan opgaan in zijn omgeving kwamen de architecten uit bij de plaggenhut, een historische bouwvorm die van oudsher in dit gebied voortkomt.

Met zijn eenvoudige ingegraven geometrie en met plaggen bedekte dak maakte de plaggenhut deel uit van het landschap waaruit hij voortkwam. Zo is dat ook gedaan bij Tafelberg, dat een heldere hoofdvorm, geïntegreerd in het landschap, kent. Zowel de ruimtelijke opzet als de architectonische expressie zijn uit deze ontwerpoplossing afgeleid.

Illusielandschap
De kavel bevindt zich op een van de hoogste punten van de heide, onderdeel van een zogenoemd illusielandschap waarin topografie en vegetatie het ruimtelijk beeld versterken. Het gebouw is ontworpen als verlengde van dit terrein. Het dak is begroeid met heide en een zorgvuldig samengestelde mix van inheemse, biologisch gekweekte plantensoorten.

Met een substraatlaag van ongeveer dertig centimeter kan het landschap zich daadwerkelijk over het gebouw heen voortzetten. Regenwater van het dak wordt via hergebruikte kraankettingen afgevoerd naar opslagtanks, waar het wordt hergebruikt voor het besproeien van het dak in de zomer en voor de toiletten in de winter.

De hoofdvorm is eenvoudig en langgerekt, met een heldere interne structuur. Een smalle lichtstrook in het dak brengt daglicht diep het gebouw in en speelt een centrale rol in de beleving van het interieur. De gevelopeningen zijn zorgvuldig gepositioneerd, zodat vanaf elke werkplek het landschap kan worden ervaren als een reeks ingelijste uitzichten, als schilderijen die met het daglicht en de seizoenen veranderen, zoals Studio Massimo het verwoordt.

Populierenbast
De materialisatie volgt de ontwerpfilosofie form follows nature. De gevels zijn bekleed met populierenbast, toegepast in korte segmenten die samen een ruw, tactiel oppervlak vormen. Het materiaal fungeert als beschermende huid en geeft het gebouw een uitgesproken ‘aardse’ uitstraling. De draagconstructie bestaat uit gelamineerde houten kolommen en liggers, in combinatie met stijve CLT-wanden, vloeren en dakdelen.

Deze constructie vormt de basis voor een samenhangend houten interieur, dat is opgevat als één doorlopend systeem. Wanden, plafonds, vaste meubelonderdelen en kozijnen zijn uitgevoerd in Red Grandis-hout. Installaties zijn integraal onderdeel van het ontwerp: ventilatiesleuven zijn direct in het hout gefreesd en blijven zichtbaar als onderdeel van de architectuur. Gebogen wanden en lange zichtlijnen zorgen voor ruimtelijke samenhang en doorstroming.

Andere nieuwsberichten

Bouwstart voor Anna Maria van Schurmangebouw bij Utrechtse Dom

14 augustus, 11:58

Multifunctionele accommodatie in groene setting voor Heemstede

14 augustus, 9:38

Nieuwe Instituut verwerft omvangrijke diacollectie Louis le Roy

13 augustus, 10:39

De Playlist: Ard Hoksbergen geniet van gelaagdheid Boards of Canada

13 augustus, 9:15

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49

Washington Post: verbouwing Witte Huis kost 927 miljoen dollar

13 augustus, 11:51

Amsterdamse wethouder ontkent achterhouden kosten Oostbrug

12 augustus, 9:33

Koophuizen in bijna alle gemeenten in prijs gestegen

11 augustus, 9:54

Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf

10 augustus, 10:09

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

5 augustus, 11:28
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap