Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

NVB luidt noodklok ontwerp-besluit luchtkwaliteit

31 mei 2005, 9:39
‘Miljarden euro’s verlies en forse toename woningnood’

Het Ontwerp-Besluit Luchtkwaliteit 2005 zal desastreuze gevolgen hebben voor de bouwproductie in Nederland. Dit is de strekking van een brandbrief die de Vereniging voor Ontwikkelaars & Bouwondernemers (NVB) aan staatssecretaris Pieter van Geel heeft gestuurd. De NVB vreest dat een strikte toepassing van de daarin voorgestelde luchtkwaliteitsnormen op jaarbasis een verlies van vele miljarden euro´s aan bouwproductie tot gevolg zal hebben. Daarmee komen tientallen duizenden arbeidsplaatsen in de bouw op de tocht te staan, wat ook een enorm uitstralingseffect zal hebben naar andere delen van de Nederlandse economie.

De NVB komt tot deze conclusie na deskundig advies te hebben ingewonnen van Cleton&Com, adviesbureau voor vastgoed en ruimtelijke ordening. De discussie rond de verbetering luchtkwaliteit is thans zeer actueel. De Nederlandse vertaling van de Europese richtlijnen door de luchtkwaliteitsnormen nadrukkelijk te koppelen aan ruimtelijke ordening, zal de bouwsector onevenredig hard raken. En dat terwijl deze koppeling slechts een marginaal effect zal hebben op de verbetering van de luchtkwaliteit. Nederland is trouwens ook het enige land in Europa dat een dergelijke koppeling heeft gemaakt.

Staatssecretaris Van Geel probeert nu in het Ontwerp-Besluit Luchtkwaliteit de pijn voor Nederland te verzachten. Volgens deskundigen blijkt dit middel echter erger dan de kwaal. Wanneer namelijk het Besluit Luchtkwaliteit van kracht wordt, moeten alle bestemmingsplannen en bouwvergunningen aan de nieuwe luchtkwaliteitsnormen worden getoetst. De kans, zo schetst NVB-voorzitter Henk van Harssel in zijn brief aan de staatssecretaris, dat nieuwbouw- en herstructureringsplannen voldoen aan deze strenge luchtkwaliteitseisen is in een dichtbevolkt land als Nederland zeer klein. Veel plannen zullen op voorhand sneuvelen. Daarmee lijken de inspanningen van minister Dekker om de bouwproductie de komende jaren te versnellen voor niets te zijn geweest.

Een forse toename van de woningnood, een verdere stagnatie van de doorstroming én het opnieuw exploderen van de huizenprijzen zijn dan ook onontkoombaar. Wat de situatie des te schrijnender maakt is dat het bouwbeleid van de rijksoverheid vanuit milieuoogpunt juist sinds jaar en dag gericht is op concentratie en verdichting en sterk verstedelijkte gebieden en nabij vervoersknooppunten. Zo staat niet alleen de aanleg van wegen en woningbouwlocaties op uitleglocaties op de tocht, maar dreigen ook alle bouwactiviteiten in de bestaande stad te stagneren.

Het productieverlies en dus ook het werkgelegenheidsverlies zal, zo verwacht NVB, pas na een jaar of twee merkbaar worden. De plannen die in deze tijd worden gerealiseerd zijn in veel gevallen immers al goedgekeurd. Wanneer nu echter geen adequate oplossing wordt gevonden, zijn later geen correcties meer mogelijk. De NVB dringt dan ook aan op een serieuze heroverweging van het Besluit Luchtkwaliteit. Mogelijke oplossingen moeten worden gezocht in een ontkoppeling van de luchtkwaliteitsnormen en nieuwe bestemmingsplannen, en het toestaan van de saldobenadering. Dit betekent dat het overschrijden van de normen wordt toegestaan, mits die elders in de omgeving worden gecompenseerd.

Bron: nvb

Andere nieuwsberichten

Bouwstart voor Anna Maria van Schurmangebouw bij Utrechtse Dom

14 augustus, 11:58

Multifunctionele accommodatie in groene setting voor Heemstede

14 augustus, 9:38

Nieuwe Instituut verwerft omvangrijke diacollectie Louis le Roy

13 augustus, 10:39

De Playlist: Ard Hoksbergen geniet van gelaagdheid Boards of Canada

13 augustus, 9:15

Bundesbank begint zoektocht naar nieuw hoofdkantoor in Frankfurt

14 augustus, 10:49

Washington Post: verbouwing Witte Huis kost 927 miljoen dollar

13 augustus, 11:51

Amsterdamse wethouder ontkent achterhouden kosten Oostbrug

12 augustus, 9:33

Koophuizen in bijna alle gemeenten in prijs gestegen

11 augustus, 9:54

Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf

10 augustus, 10:09

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

5 augustus, 11:28
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap