Wonen in 'eetbaar' landschap

20 mei 2005, 15:50
Muren van geperst stro, daken die begroeid zijn met planten, het zoveel mogelijk terugdringen van elektromagnetische velden (elektrosmog) door het gebruik van biokabels, houtskeletbouw als overheersende factor, zonnepanelen op het dak, het planten van fruitbomen en frambozenstruiken waardoor er een 'eetbaar' landschap ontstaat: zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het is wel duidelijk dat er in de Almeerse wijk De Buitenkans, gelegen in Almere-Buiten, geen alledaagse woonomgeving komt. Medio mei ging de eerste paal de grond in voor dit project.

"Zo'n buurt is er in Nederland nog niet", zegt voorzitter van de bewonersvereniging, de Almeerder Marc Crijns, vol trots. Hij bedoelt dat deze wijk met 59 woningen een ecologisch woonproject moet gaan worden, waar het gebruik van duurzame bouwmaterialen, energiezuinige oplossingen en aandacht voor de groene woonomgeving speerpunten zijn. Bijzonder is verder dat in De Buitenkans een buurthuis wordt neergezet dat de toekomstige bewoners zelf gaan bouwen. Bovendien houden zij bij toerbeurt de wijk netjes schoon en nemen ze regelmatig hark en heggenschaar ter hand. Want, zo is de opzet, de onderlinge band, het saamhorigheidsgevoel, moet versterken. De woningen komen te midden van rijen bomen te liggen, wat het natuurgevoel versterkt. Bovendien is midden in de wijk een grote vijver te vinden. De buurt is autovrij: auto's worden aan de rand van de wijk geparkeerd.

Een paar jaar geleden groeide bij Crijns het idee dat hij niet alleen graag zijn eigen huis wilde ontwerpen, maar dat in die woning ook elementen terug te vinden moeten zijn die een eerbied voor de natuur weerspiegelen. Hij is ervan overtuigd dat we zuinig moeten omgaan met alles wat groeit en bloeit op Moeder Aarde. Zodat het 'kaalplukken' van het milieu niet leidt tot een nog dramatischer broeikaseffect, om maar een van die facetten te noemen. Een energiezuinige en zo 'natuurlijk' mogelijke woning kan daar een bijdrage toe zijn, is zijn filosofie.

Dat uit zich in bijvoorbeeld muren van geperst stro, waar vervolgens een stuclaag omheen komt. Zonnepanelen op het dak die het water voor de cv en de boiler opwarmen, een optimale isolatie, een overheersend gebruik van hout (met een FSC-keurmerk, dat garandeert dat voor iedere gekapte boom een nieuwe geplant wordt), kortom, een milieuvriendelijk concept. Dat dit project in Almere een kans krijgt komt doordat de gemeente bijzondere woonconcepten stimuleert.

Bron: woonkrant

Andere nieuwsberichten

Next Venue neemt eventactiviteiten MaterialDistrict over

21 minuten geleden

Heringerichte Binnenring Amsterdam voltooid

1 uur geleden

Realisatie gebouw Oopen op Jaarbeursplein Utrecht gaat niet door

4 uur geleden

Studio L A – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2026

Vandaag, 09:00

Organisaties willen snel meer woonwagenstandplaatsen

2 uur geleden

Zeeland investeert miljoenen in ontwikkeling kleine kerncentrales

Vandaag, 09:38

Kabinet bepaalt met scores welke infra-projecten doorgaan

25 september, 5:14

Schiphol zoekt bouwpartners voor miljardenvernieuwing luchthaven

25 september, 12:17

Staatssecretaris: flexibele stroom moet het nieuwe normaal worden

25 september, 9:36

BNA meldt akkoord over nieuwe cao voor architectenbureaus

24 september, 12:30
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap